Kwestę zorganizował po raz 37. Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa we współpracy ze stowarzyszeniem opiekującym się Starym Cmentarzem Podgórskim. W jej ramach wolontariusze zbierają pieniądze także na podgórskiej nekropolii.

Jak poinformowała Małgorzata Jantos, przewodnicząca Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, kwesta prowadzona przez młodzież z kilku krakowskich szkół oraz znane krakowskie osobistości potrwa we Wszystkich Świętych do godz. 18 oraz w Dzień Zaduszny.

W tym roku mamy zupełnie nowy +look+, to znaczy po ponad 30 latach zmieniliśmy rozpadające się puszki na nowe. Ponadto każdy, kto ofiaruje datek otrzymuje od wolontariuszy pocztówkę przedstawiającą odnowione nagrobki na Cmentarzu Rakowickim

- zaznaczyła Jantos.

Organizatorka, jak zwykle, spodziewa się podczas dwóch dni kwesty obecności znanych osobistości Krakowa ze świata kultury i nauki. Na pewno, jak co roku, kwestować będą aktorka Anna Dymna i Jerzy Fedorowicz, a także rektorzy i profesorowie krakowskich szkół wyższych.

Jantos zapowiedziała, że zaraz po podliczeniu zbiórki ogłoszony zostanie przetarg, który wyłoni firmę odpowiedzialną za najbliższe remonty nagrobków. Do renowacji wytypowano dziesięć grobowców, z czego osiem znajduje się na cmentarzu Rakowickim, a dwa – na Starym Podgórskim.

Kwesta organizowana przez Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa jest najbardziej znaną. Prócz niej pieniądze na Cmentarzu Rakowickim zbierają też przedstawiciele m.in. Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum - Hospicjum im. Św. Łazarza, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” oraz Fundacji Dziedzictwo Kresowe.

Otwarty w styczniu 1803 roku Cmentarz Rakowicki jest jedną z największych i najbardziej znaną krakowską nekropolią. Spoczywa tu wielu wybitnych Polaków, m.in. Jan Matejko, Helena Modrzejewska, rodziny Estreicherów, Kossaków i Ingardenów, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, Jerzy Bińczycki, Marek Grechuta, Jerzy Nowosielski, Wisława Szymborska, Jerzy Jarocki.

W wojskowej części cmentarza znajduje się grób rodzinny Wojtyłów, w którym pochowani są rodzice Jana Pawła II - Karol i Emilia z Kaczorowskich oraz jego brat Edmund. Jak co roku alejkę przed tym grobem pokrywa kobierzec ze zniczy.

Mieszkańcy miasta zapalają też znicze pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu i Pomnikiem Żołnierzy Września, które znajdują się na Cmentarzu Rakowickim. Pamiętają również o obcych żołnierzach poległych na polskich ziemiach, zarówno z kwatery brytyjskiej, jak i radzieckiej.

W Krakowie jest 12 cmentarzy komunalnych. Na ulicach dojazdowych do najważniejszych nekropolii zmieniona została organizacja ruchu, dyżurują tam patrole policji drogowej i straży miejskiej. By ułatwić mieszkańcom dojazd, uruchomione zostały dodatkowe linie tramwajowe i autobusowe.

Najstarszą krakowską nekropolią jest Stary Cmentarz Podgórski, gdzie pochowany został m.in. przywódca Powstania Krakowskiego Edward Dembowski oraz malarz Walery Eliasz-Radzikowski.