Jak poinformowało biuro prasowe poznańskiego magistratu, wyszukiwarka może się przydać w okolicach dnia Wszystkich Świętych, tym poznaniakom, którzy nie pamiętają dokładnej lokalizacji mogiły. Będzie też cennym rozwiązaniem dla osób, które przyjeżdżają do miasta po wielu latach, aby odwiedzić bliskich na cmentarzu.

Wyszukiwarkę grobów można znaleźć na stronie internetowej poznan.pl/cmentarze. Dostępna jest też za pośrednictwem aplikacji na smartfony, Sakralny Poznań. Usługa jest nieodpłatna.

Wyszukiwarka połączona jest z mapami cmentarzy, dzięki czemu pozwala wyznaczyć i wydrukować plan dojścia do wybranego miejsca. W formularzu należy podać dane potrzebne do znalezienia grobu: imię lub nazwisko, lub datę pogrzebu. By ułatwić odnalezienie właściwej osoby, system prezentuje m.in. datę jej urodzenia.

- Gdy wyszukiwarka znajdzie dane, które odpowiadają wpisanym kryteriom, wyświetli informacje o mogile: podpowie, czy to grób pojedynczy czy rodzinny i ile osób jest w nim pochowanych – podało biuro prasowe poznańskiego magistratu.

Dane o pochówkach są aktualizowane cztery razy w roku, pod koniec stycznia, kwietnia, lipca i października.

Wyszukiwarka obejmuje 23 nekropolie z terenu Poznania, w tym największe cmentarze komunalne, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan oraz wszystkie miejsca pochówku na Cytadeli.