Jeśli Merkel odejdzie

  

Deklaracja Angeli Merkel, że to jej ostatnia kadencja jako kanclerz i że nie będzie się ubiegała o funkcję przewodniczącej CDU, oznacza, że z punktu widzenia Polski już niedługo sprawy mogą się skomplikować. Bez przywództwa w partii kanclerz Merkel może nie dotrwać do końca kadencji.

Niemcy zaś z uwagi na jej stanowisko są głównym filarem sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji za agresję na Ukrainę. Jeśli odejdzie kanclerz Merkel, przemiany na niemieckiej scenie politycznej mogą wypromować tzw. Russland-Versteher (okazujących Rosji zrozumienie) zarówno w obozie lewicy, jak i prawicy. W rezultacie Niemcy zrezygnują z podtrzymywania sankcji wobec Rosji, gdy tymczasem pozostałe duże kraje europejskie, przede wszystkim skoncentrowane na brexicie, nie będą nimi zainteresowane. To dla nas zła wiadomość. Podobnie jak to, że zmiany na niemieckiej scenie politycznej najprawdopodobniej doprowadzą do powiększenia obozu antyamerykańskiego. W rezultacie konflikt transatlantycki będzie się pogłębiał. Na osłodę pozostaje nam to, że zapewne będzie słabł nacisk mainstreamu unijnego na Polskę w związku z poważnymi problemami wewnątrz własnych struktur.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts