Zarząd Dróg Miasta Krakowa rozpocznie działalność 2 listopada i do końca roku będzie wykonywał dotychczasowe czynności ZIKiT. Po reorganizacji ZIKiT przekształci się także w Zarząd Transportu Miasta Krakowa oraz Biuro Miejskiego Inżyniera (będą organizowane w najbliższych miesiącach). Cześć kompetencji przejdzie do istniejących już Zarządu Inwestycji Miejskich oraz Zarządu Zieleni Miejskiej.

Zmiana ta nie będzie dla mieszkańców odczuwalna

– powiedział w nagraniu, przygotowanym przez miasto Kraków, p.o. dyrektora ZIKiT Marcin Hanczakowski, który będzie także p.o. dyrektorem Zarządu Dróg Miasta Krakowa do czasu ogłoszenia przez miasto konkursu na dyrektora nowej jednostki.

P.o. dyrektora zapowiedział, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy wszyscy, którzy chcieli załatwić jakieś sprawy w ZIKiT, będą to mogli zrobić w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa, w tych samych miejscach i u tych samych urzędników co dotychczas.

„Mam nadzieję, że zapracujemy na dobrą renomę firmy, że Zarząd Dróg Miasta Krakowa zyska poprzez jakość obsługi sympatię mieszkańców” – powiedział.

Po nowym roku dotychczasowe kompetencje ZIKiT w kontaktach z mieszkańcami zostaną podzielone między nowe jednostki.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu powstał w 2008 r. Zajmował się budową i utrzymaniem dróg, chodników, torowisk, organizacją transportu oraz przez pierwsze lata także zielenią.

W czerwcu tego roku prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zapowiedział reorganizację tej miejskiej jednostki, z powodu licznych kontrowersji. - Nie jestem głuchy na głosy mieszkańców. Wiem, że działania ZIKiT są dla nich nie zawsze zrozumiałe i czytelne. Widzę, że wykonanie nawet niektórych potrzebnych i zasadnych działań wymykało się spod kontroli wbrew moim intencjom – mówił wówczas dziennikarzom prezydent Krakowa.

Również w czerwcu Majchrowski przyjął dymisję ówczesnego dyrektora ZIKiT Andrzeja Mikołajewskiego. Nowym pełniącym obowiązki dyrektora ZIKiT został Marcin Hanczakowski - radca prawny, były dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Krakowa. Hanczakowski miał się zająć sprawnym przeprowadzeniem reorganizacji ZIKiT.

W październiku zeszłego roku odbyła się zwołana na wniosek PiS nadzwyczajna sesja Rady Miasta poświęcona komunikacyjnemu paraliżowi miasta, do którego doszło 3 października. Prezydent Majchrowski przeprosił wtedy "wszystkich, których dotykają utrudnienia".