Krakowski ZIKiT zakończył działalność

/ /twitter.com/ZIKiTKrakow

  

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu (ZIKIiT) w Krakowie zakończył dziś działalność. Decyzją władz miasta został podzielony na kilka mniejszych jednostek. Jedną z nich jest Zarząd Dróg Miasta Krakowa.

Zarząd Dróg Miasta Krakowa rozpocznie działalność 2 listopada i do końca roku będzie wykonywał dotychczasowe czynności ZIKiT. Po reorganizacji ZIKiT przekształci się także w Zarząd Transportu Miasta Krakowa oraz Biuro Miejskiego Inżyniera (będą organizowane w najbliższych miesiącach). Cześć kompetencji przejdzie do istniejących już Zarządu Inwestycji Miejskich oraz Zarządu Zieleni Miejskiej.

Zmiana ta nie będzie dla mieszkańców odczuwalna

– powiedział w nagraniu, przygotowanym przez miasto Kraków, p.o. dyrektora ZIKiT Marcin Hanczakowski, który będzie także p.o. dyrektorem Zarządu Dróg Miasta Krakowa do czasu ogłoszenia przez miasto konkursu na dyrektora nowej jednostki.

P.o. dyrektora zapowiedział, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy wszyscy, którzy chcieli załatwić jakieś sprawy w ZIKiT, będą to mogli zrobić w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa, w tych samych miejscach i u tych samych urzędników co dotychczas.

„Mam nadzieję, że zapracujemy na dobrą renomę firmy, że Zarząd Dróg Miasta Krakowa zyska poprzez jakość obsługi sympatię mieszkańców” – powiedział.

Po nowym roku dotychczasowe kompetencje ZIKiT w kontaktach z mieszkańcami zostaną podzielone między nowe jednostki.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu powstał w 2008 r. Zajmował się budową i utrzymaniem dróg, chodników, torowisk, organizacją transportu oraz przez pierwsze lata także zielenią.

W czerwcu tego roku prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zapowiedział reorganizację tej miejskiej jednostki, z powodu licznych kontrowersji. - Nie jestem głuchy na głosy mieszkańców. Wiem, że działania ZIKiT są dla nich nie zawsze zrozumiałe i czytelne. Widzę, że wykonanie nawet niektórych potrzebnych i zasadnych działań wymykało się spod kontroli wbrew moim intencjom – mówił wówczas dziennikarzom prezydent Krakowa.

Również w czerwcu Majchrowski przyjął dymisję ówczesnego dyrektora ZIKiT Andrzeja Mikołajewskiego. Nowym pełniącym obowiązki dyrektora ZIKiT został Marcin Hanczakowski - radca prawny, były dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Krakowa. Hanczakowski miał się zająć sprawnym przeprowadzeniem reorganizacji ZIKiT.

W październiku zeszłego roku odbyła się zwołana na wniosek PiS nadzwyczajna sesja Rady Miasta poświęcona komunikacyjnemu paraliżowi miasta, do którego doszło 3 października. Prezydent Majchrowski przeprosił wtedy "wszystkich, których dotykają utrudnienia".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wyspy Kanaryjskie "sparaliżowane". Wszystko przez trudne warunki pogodowe

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich od soboty obowiązuje stan pogotowia pogodowego ze względu na chmurę piasku i pyłu znad Sahary, tzw. kalimę (hiszp. calima), i huraganowy wiatr – poinformowały lokalne władze. Alert potrwa do poniedziałku.

Ze względu na słabą widoczność i porywy wiatru, zamknięto lotniska na Teneryfie i Gran Canarii. Ponad 230 lotów zostało odwołanych lub skierowanych na inne lotniska. Wiele dróg na Teneryfie wyłączono z ruchu. Na Gran Canarii, w okolicy Tasarte, w wyniku pożaru ewakuowano mieszkańców. Władze miasta Santa Cruz de Tenerife odwołały w nocy z soboty na niedzielę obchody karnawału i aktywowały plan alarmowy.

Kalima to chmura piasku i pyłu nad Oceanem Atlantyckim pochodząca z marokańskiej części Sahary, związana z burzami piaskowymi nad pustynią. Przechodząc nad Wyspami Kanaryjskimi, pył opada na powierzchni ziemi odkładając się pomarańczową warstwą i zmniejszając widoczność, podobnie do mgły. Powietrze staje się suche i gorące - w bieżący weekend temperatura w wielu miejscach Wysp Kanaryjskich przekroczyła 28 st. Celsjusza.

To najgorszy przypadek kalimy od 2002 roku. Na zdjęciach satelitarnych (satelity MODIS należącego do NASA) widać gęstą powłokę pyłu pokrywającego góry, lotniska, ulice i budynki.

Według państwowej agencji meteorologicznej AEMET, taki stan utrzyma się co najmniej do czwartku.

Lokalny rząd Wysp Kanaryjskich zalecił pozostanie w domach osobom, które cierpią na choroby dróg oddechowych. Wszyscy mieszkańcy powinni zamknąć drzwi i okna domów, usunąć z balkonów wszelkie przedmioty, pić dużo płynów i nie uprawiać sportów na otwartej przestrzeni. Osoby chore powinny zażywać leki i w razie złego samopoczucia zgłosić się do lekarza.

Oprócz kalimy, lokalne władze ostrzegły także przed silnym, huraganowym wiatrem, dochodzącym w porywach do 150 kilometrów na godzinę. Na Teneryfie wiele dróg zostało zamkniętych dla ruchu, a na pozostałych kierowcy powinni jeździć tylko w przypadkach absolutnej konieczności: ostrożnie i przy włączonych światłach.

Na Gran Canarii lokalne władze ostrzegły na Twitterze przed groźbą rozprzestrzenienia się pożaru w suchym i gorącym powietrzu, zalecając ostrożność przy użytkowaniu sprzętu, mogącego wywołać iskrę.

Na całych Wyspach Kanaryjskich zaostrzono środki bezpieczeństwa, a sytuacja pogodowa jest stale monitorowana.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts