Miłość i szacunek zamiast makabrycznych zwyczajów. "Korowody świętych dobrą alternatywą dla halloween"

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/geralt

  

Organizowane 31 października w całej Polsce bale i korowody świętych są dobrą alternatywą dla halloween. W ten sposób dzieci uczą się od świętych miłości bliźniego i szacunku dla każdego człowieka – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Jak powiedział rzecznik KEP, zadaniem Kościoła jest chronić dzieci przed makabrycznymi scenami związanymi ze śmiercią i z halloween.

- To makabryczne, kiedy dzieciom daje się chociażby czekoladki w kształcie trumny czy inne przedmioty, które są związane z obchodzeniem halloween – ocenił.

Zastrzegł, że Kościół przestrzega przede wszystkim przed wchodzeniem w wywoływanie duchów czy w okultyzm. Przytoczył 2116 punkt Katechizmu Kościoła Katolickiego, w którym czytamy, że "należy odrzucić wszelkie formy wróżbiarstwa, odwoływanie się do Szatana lub demonów, wywoływanie zmarłych i inne praktyki mające rzekomo odsłaniać przyszłość".

- Bardzo dobrze, że coraz więcej rodziców jest tego świadomych i chroni dzieci przed tymi praktykami – zaznaczył rzecznik KEP.

Jego zdaniem dobrą alternatywą dla halloween są organizowane od kilku lat w wielu parafiach w całej Polsce bale i korowody świętych.

- Bale świętych to uroczystość Wszystkich Świętych w obrazku – wspominamy naszych świętych i przebieramy się za nich. Dla dzieci to pozytywna forma świętowania, ponieważ w ten sposób uczą się od świętych ich dobrych cech: miłości bliźniego, szacunku dla każdego człowieka i całego stworzenia – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

W diecezji warszawsko-praskiej Misyjny Korowód i Bal Wszystkich Świętych organizuje Wspólnota św. Piotra i Pawła przy parafii w Dębem Wielkim. Zabawę rozpocznie msza św. w kościele parafialnym, po której dzieci poprzebierane za świętych i błogosławionych przejdą w korowodzie do hali sportowej, gdzie odbędzie się bal. W programie znalazły się m.in. połączenie z misjonarzami Tanzanii, konkursy z nagrodami na najciekawszy strój i atrybut oraz najsmaczniejsze ciasto, a także degustacja afrykańskiego przysmaku, kawy i rwandyjskiej herbaty. "Wybierz świętego i przebierz się za niego" – zachęcali organizatorzy w zaproszeniu opublikowanym na stronie internetowej diecezji.

Wieczór ze świętymi, czyli z relikwiami m.in. Jana Pawła II i Jerzego Popiełuszki, organizowany jest w środowy wieczór także w archikatedrze w Białymstoku. Spotkanie rozpocznie się o 19.30 konferencją i pantomimą na temat życia świętych. Potem zaplanowane jest modlitewne czuwanie przy relikwiach m.in. świętego Jana Pawła II oraz osób błogosławionych związanych z regionem: księdza Jerzego Popiełuszki, księdza Michała Sopoćki i bł. siostry Bolesławy Lament.

Bale świętych odbędą się też w kilku parafiach archidiecezji wrocławskiej. W parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju Noc Świętych odbędzie się po raz piąty. Spotkanie rozpocznie msza św. o godz. 18.00, po której korowód świętych wyruszy w procesji do parafii św. Jadwigi Śląskiej, gdzie nastąpi ucałowanie relikwii. W parafii św. Antoniego po nabożeństwie różańcowym dzieci przebrane za świętych przejdą w barwnym korowodzie do domu parafialnego, gdzie odbędzie się bal. W parafii św. Elżbiety zabawa rozpocznie się o godz. 17.00.

W archidiecezji łódzkiej Noc Świętych odbędzie się o godz. 19.00 w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim. W programie obchodów są śpiewy, świadectwa i modlitwa uwielbienia przy relikwiach świętych i błogosławionych. Duszpasterze młodzieży regionu bełchatowskiego zapraszają młodzież na Noc Świętych, która rozpocznie się o godz. 20.00 w kaplicy cmentarza w Bełchatowie. W programie pantomima, pokaz filmu dokumentalnego o bł. Chiarze Luce Badano i pochód do grobów polskich patriotów. Na podobne wydarzenia zapraszają także parafia św. Maksymiliana Kolbe w Pabianicach i łódzka archikatedra.

Jak poinformowało na stronie internetowej biuro prasowe archidiecezji krakowskiej, w zorganizowanym we wtorek w Libiążu 5. Orszaku Świętych ulicami miasta przeszło około tysiąca osób. Patronem tegorocznego pochodu był św. Andrzej Bobola. W pochodzie udział wzięła orkiestra górnicza, schola, rodziny i młodzież w koszulkach z napisem "Święty zwycięża".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Te terminy powinni zapamiętać emeryci! Rząd zapowiada wypłatę trzynastej i czternastej emerytury

Zdjęcie ilustracyjne / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Emeryci dostaną trzynastą emeryturę w kwietniu 2020 roku, czternastą pod koniec 2021 roku. - To podziękowanie, wyraz więzi międzypokoleniowej - powiedziała dziś Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Emeryci i renciści dostaną w tym roku, i w każdym kolejnym, trzynastą emeryturę na poziomie minimalnej emerytury, która wynosi 1200 zł brutto

 - powiedziała minister.

Ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. Minister dodała, że ZUS jest przygotowany do wypłaty tego świadczenia. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

- Te pieniądze emeryci dostaną bezpośrednio na swoje konta

 - powiedziała.

[polecam:https://niezalezna.pl/312726-rzad-za-czternasta-emerytura-minister-malag-ujawnia-projekt-uchwaly-przyjety]

Minister wskazała, że w ciągu ostatnich 4 lat nastąpił wzrost minimalnych emerytur o 36 procent.

- Jest to dużo, a życie poniżej tego progu na pewno było trudne. Staramy się emerytom jak najbardziej pomóc, ale chcemy, żeby było to również podziękowanie, wyraz więzi międzypokoleniowej. Jest to również realizacja zobowiązania, które zostało złożone

 - powiedziała.

Minister podkreśliła, że trzynasta emerytura to tylko część programu skierowanego do seniorów.

- Dziś rząd przyjął również projekt ustawy o czternastej emeryturze. Możemy być pewni, że i czternasta emerytura w 2021 roku zostanie wypłacona. Świadczeniem czternastej emerytury będzie objętych prawie 8 mln emerytów, którzy są najbardziej potrzebujący. Wypłata nastąpi w listopadzie i grudniu przyszłego roku

 - dodała.

[polecam:https://niezalezna.pl/312731-trzynasta-emerytura-juz-pewna-a-to-jeszcze-nie-wszystko-duda-podpisze-ustawe-o-czternastce]

Z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wynika, że w 2021 roku "czternaste świadczenie" w wysokości najniższej emerytury otrzymają emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł (przed dokonaniem odliczeń, potrąceń itd.). W przypadku osób, których świadczenia przekraczają 2,9 tys. zł, "czternastka" będzie wypłacana na zasadzie "złotówka za złotówkę", czyli w kwocie pomniejszonej o różnicę między wysokością renty lub emerytury a kwotą 2,9 tys. zł.

Minister wskazała, że od 1 marca będzie obowiązywać waloryzacja rent i emerytur i będzie już wypłacana. Nastąpi wzrost minimalnej emerytury z 1100 zł do 1220 zł. 

- W tym roku waloryzacja ponownie będzie procentowo-kwotowa. Znaczy to, że emerytury i renty wzrosną o 3,56 proc., ale z gwarancją minimalnej podwyżki. Podwyżka dla emeryta wyniesie przynajmniej 70 zł brutto, pod warunkiem, że pobierał dotychczas minimalną gwarantowaną emeryturę albo wyższe świadczenie

 - powiedziała.

O co najmniej 70 zł brutto wzrosną również renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinne. Renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy będą wyższe o minimum 52,50 zł brutto, a emerytury częściowe, – o co najmniej 35 zł brutto.

- Gwarantem kontynuowania polityki prorodzinnej i prosenioralnej jest rząd PiS i prezydent Andrzej Duda

 - podsumowała minister Maląg. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts