Na Gieradę w pierwszej turze wyborów zagłosowały 6 503 osoby (7,43 proc. wyborców), a na Chłodnickiego 3 609 (4,12 proc). Do drugiej tury wyborów awansował Wenta (KWW Projekt Świętokrzyskie), który zdobył 32 913 głosów (37,62 proc.) oraz urzędujący od 2002 r. prezydent Kielc Wojciech Lubawski(KWW Porozumienie Samorządowe Wojciech Lubawski), na którego głosowało 25 552 osoby (29,20 proc.).

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej na kieleckim Placu Artystów, Gierada, szef świętokrzyskich struktur PO, poinformował, że udziela poparcia Bogdanowi Wencie.

W naszych programach jest wiele elementów wspólnych m.in. podział Kielc na dzielnice, a więc zmiana filozofii zarządzania miastem i oddania mieszkańcom części ich kompetencji, zmiana finasowania budżetu obywatelskiego czy polityka rowerowa

– podkreślił poseł PO. Zadeklarował, że w drugiej turze wyborów na prezydenta Kielc będzie głosował na Bogdana Wentę i zachęca też do tego wyborców, którzy wcześniej oddali na niego głos.

- Liczę, że (Wenta) będzie dobrym prezydentem, bo Kielce są dla nas najważniejsze. Mam nadzieję, że ta nasza współpraca dopiero się rozpoczyna i jeszcze przez wiele lat będziemy mogli ją kontynuować, m.in. w kieleckiej radzie miasta. Będę dalej wspierał, jako poseł, Kielce w swoich dalszych działaniach z prezydentem Bogdanem Wentą – dodał Gierada.

Chłodnicki, szef miejskich struktur SLD, powiedział, że "dużo rozmawiał z Wentą o wspólnych punktach programów" obu polityków.

Dla nas bardzo ważne są sprawy związane z darmową komunikacją dla dzieci i młodzieży, czy przełożenie priorytetu inwestowania miasta w tzw. zapomniane osiedla, gdzie mieszkańcy często chodzą w błocie, gdzie nie ma chodników

– zaznaczył. Ocenił, że "elementów wspólnych w obu programach jest bardzo dużo".

[polecam:

https://niezalezna.pl/243095-liroy-marzec-do-wenty-quotchcecie-rozdawac-kielcequot-poszlo-o-quotofertyquot-jest-reakcja-europosla]

Druga tura wyborów wójta, burmistrza, prezydenta miasta - 4 listopada - odbędzie się tam, gdzie w niedzielnym głosowaniu żaden z kandydatów nie zdobył ponad połowy głosów. (PAP)