Elitarny kurs zwiadowców zakończony

/ mat. CSWLąd. / http://cswlpoznan.wp.mil.pl/pl/4_786.html

  

Wysiłek i zmęczenie - wspinaczka, zadania taktyczne, desantowanie do wody, przenikanie w ugrupowanie przeciwnika z wykorzystaniem drogi wodnej. Tak w skrócie można opisać sześciotygodniowy kurs dla zwiadowców, przeprowadzony na obiektach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Główną ideą szkolenia na tym kursie było przygotowanie dowódców pododdziałów rozpoznawczych do dowodzenia w sytuacjach stresowych w trudnych warunkach terenowych, pogodowych oraz w stanie wyczerpania psychicznego i fizycznego. Jest  to szkolenie, które od uczestników wymaga wyjątkowych predyspozycji dowódczych, oraz szeroko pojętej umiejętności pracy w grupie. Na udział w tegorocznej edycji tego prestiżowego szkolenia zdecydowało się 39 żołnierzy — czytamy na portalu.

Przez pierwsze trzy tygodnie żołnierze szkolili się w Górach Stołowych. Pod okiem instruktorów-absolwentów poprzednich edycji kursu, a także instruktorów ratownictwa GOPR wykonywali zadania ze wspinaczki, ratownictwa górskiego i taktyki. W warunkach górskich desantowali się na linach z pokładu śmigłowca. Żołnierze planowali działanie w rejonie kontrolowanym przez przeciwnika oraz prowadzili działania rozpoznawcze. Etap szkolenia górskiego zakończyły trzydobowe zajęcia taktyczne z epizodem izolacji personelu oraz akcją odzyskiwania — podaje CSWLąd.

Do drugiego etapu, realizowanego na poligonie w Wędrzynie dotrwało 16 żołnierzy. W czasie szkolenia żołnierze doskonalili umiejętności prowadzenia działań rozpoznawczych w terenie zurbanizowanym oraz lesisto-jeziornym. Strzelali z różnych typów broni oraz desantowali się ze śmigłowców do wody i w terenie zurbanizowanym. W rejonie rzeki Obra prowadzili działania rozpoznawcze oraz przenikali w ugrupowanie przeciwnika z wykorzystaniem drogi wodnej. Drugi etap szkolenia także zakończył się pętlą taktyczną, w czasie której żołnierze wykonując szereg zadań pokonali dziesiątki kilometrów — podaje portal poznańskiego centrum.

Jeden z najbardziej wymagających w Wojsku Polskim kursów ukończyło 16 żołnierzy. Najlepszych 8 otrzymało certyfikat i naszywkę z napisem „Patrol” – noszony na mundurze symbol przynależności do elity dowódczej pododdziałów rozpoznawczych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: CSWLąd Poznań
Tagi

Wczytuję komentarze...

Kąpiel dozwolona nad całym Bałtykiem

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

W niedzielę, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać na wszystkich kąpieliskach nad Bałtykiem, położonych w województwach: pomorskim i zachodniopomorskim - podał Główny Inspektor Sanitarny.

O aktualnym stanie czystości wody w miejscach, w których w tym sezonie turystycznym zorganizowano kąpieliska, GIS poinformował na swojej stronie internetowej.

Zakaz korzystania z wody obowiązuje natomiast na trzech kąpieliskach śródlądowych: dwóch położonych nad Zalewem Szczecińskim w Stepnicy i Trzebieży oraz w miejscowości Kamień (powiat wejherowski, Pomorskie) nad jeziorem Wysoka–Wycztok.

Sanepid przypomina, że stan wody w kąpieliskach nadbałtyckich może się nagle pogorszyć. W ich pobliżu mogą się pojawić zakwity sinic, które sprawią, że kąpiel w tych miejscach zostanie zabroniona.

W razie obfitego zakwitu sinic, Sanepid odradza wchodzenie do wody. Kąpiel w zanieczyszczonym akwenie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. Po połknięciu takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl