W wyborach do rady miejskiej z list KWW Rafała Dutkiewicza – Sojusz dla Wrocławia startowali przedstawiciele środowiska związanego z obecnym prezydentem miasta, SLD a także część członków Nowoczesnej.

Najwięcej mandatów w nowej Radzie Miejskiej Wrocławia przypadło Koalicji Obywatelskiej, która uzyskała 17 na 37 mandatów. Do rządzenia miastem potrzeba 19 głosów. Zaraz po wyborach wsparcie KO zadeklarowali radni z klubu Rafała Dutkiewicza, którzy zdobyli 7 mandatów. Prawo i Sprawiedliwość z 13 mandatami pozostaje w opozycji.

Jak deklarowali we wtorek na konferencji prasowej przedstawiciele klubu Rafała Dutkiewicza i SLD, siedmioro wybranych radnych ma stworzyć wspólny klub w radzie miejskiej.

„To, co nas złączyło, czyli wspólny projekt poparcia Jacka Sutryka na prezydenta Wrocławia zakończyło się sukcesem. Teraz chcemy nowego prezydenta wspierać w jego pracy na rzecz Wrocławia” – mówił Bartłomiej Ciążyński, szef wrocławskiego SLD.

Przewodniczącym klubu ma zostać Jarosław Krauze, dotychczasowy szef Klubu Radnych Rafała Dutkiewicza. „Ta formuła się nie wyczerpała i tak jak w poprzedniej kadencji chcemy dalej współpracować” – mówił.

„Jesteśmy otwarci na poszerzenie naszej współpracy z innymi środowiskami, jeżeli Platforma Obywatelska będzie chciała się przyłączyć, to chętnie to uczynimy” – dodał.

Jak wyjaśnił, współpraca przyjmie formę umowy koalicyjnej albo federacji klubów. „Na pewno kwestie najważniejsze - sprawy budżetu, absolutorium będą realizowane wspólnie. W sprawach światopoglądowych każdy będzie głosować indywidualnie” – mówił Krauze.