Zakopano kapsułę czasu

Kapsułę czasu, zawierającą pamiątki związane z 50-leciem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zakopano uroczyście w pobliżu rektoratu podczas uroczystego posiedzenia, kończącego obchody jubileuszu uczelni. Potomni mają ją otworzyć za 50 lat.

uroczystość zakopania kapsuły czasu
twitter.com/screenshot/@USinKatowice

Miniony rok pozwolił nam jeszcze lepiej pokazać czym jest, jak ważną instytucją jest Uniwersytet Śląski w regionie

– powiedział otwierając posiedzenie senatu rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Andrzej Kowalczyk.

Od początku istnienia uczelni wykształciliśmy ponad 254 tys. absolwentów. To potężne miasto absolwentów, którzy są w tym regionie - także na uczelni, są w kraju i za granicami - od Kanady po Japonię i od Norwegii po Australię. Jesteśmy wszędzie, to też nasz dorobek i kapitał

– dodał.

Podczas posiedzenia odznaczeniami państwowymi, medalami oraz odznakami uhonorowano pracowników uczelni oraz osoby zasłużone dla jej rozwoju. Jubileusz upamiętniono też zakopując specjalnie na tę okazję zaprojektowaną kapsułę czasu. Znalazły się w niej: pismo podpisane rektora UŚ i pióro, którym je podpisał, medal jubileuszowy, dwie jubileuszowe publikacje i takież wydanie „Gazety Uniwersyteckiej” oraz pendrive z filmami jubileuszowymi, fanfarą i zdjęciami.

Na trwające ponad rok obchody jubileuszu złożyły koncerty w przestrzeni publicznej, konferencje naukowe, jubileuszowe publikacje, benefis, koncerty. W ubiegłym tygodniu w ramach obchodów wyróżniono tytułem doktora honoris causa wybitnego pisarza, laureata Nagrody Nobla Johna Maxwella Coetzee.


Na Uniwersytecie Śląskim kształci się obecnie ponad 25 tys. studentów na 77 kierunkach. 12 wydziałów Uniwersytetu Śląskiego znajduje się łącznie w czterech miastach: Katowicach, Sosnowcu, Chorzowie i Cieszynie.

Idea powołania Uniwersytetu Śląskiego pojawiła się jeszcze przed II wojną światową. Jednak dopiero w czerwcu 1962 r. Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego, w porozumieniu z władzami ówczesnego województwa katowickiego, podjął decyzję o wystąpieniu do ówczesnego Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego z memoriałem ws. utworzenia w Katowicach filii tej najstarszej polskiej uczelni.

Kolejnym etapem było połączenie filii z działającą od początku lat 50. w Katowicach Państwową Wyższą Szkołą Pedagogiczną. 8 czerwca 1968 r. rozporządzeniem Rady Ministrów powołano do życia Uniwersytet Śląski w Katowicach. Pierwszym rektorem został prof. Kazimierz Popiołek. Uczelnia rozpoczęła działalność licząc 5724 studentów, kształcących się na 4 wydziałach: Humanistycznym, Matematyki, Fizyki i Chemii, Prawa i Administracji oraz Wychowania Technicznego.

 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

#kapsuła czasu #Uniwersytet Śląski #Katowice

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo