Strategia Macrona groźna dla Unii

  

Politykę rozbijania Grupy Wyszehradzkiej (V4) przez Emmanuela Macrona krytykuje francuska opozycja. Jej zdaniem stygmatyzacja Polski i Węgier, np. niedawną wypowiedzią w Bratysławie, że oba te kraje „są współczesnymi symptomami kryzysu demokracji”, oraz próby wyciągania z V4 różnymi obietnicami oraz awansami Czech i Słowacji się nie sprawdzą.

Działania te wpisują się w kampanię Macrona do PE, która ma być pojedynkiem obozu „postępu” i „nacjonalistycznych populistów”, na których szefa kreuje się Viktora Orbána. Lecz strategia skrajnej i fałszywej polaryzacji pomiędzy samozwańczymi „reformatorami” i rzekomymi „populistycznymi eurosceptykami” jest ryzykowna. Masowa imigracja dostarcza bowiem paliwa prawdziwym populistom, i to bardziej na Zachodzie niż Wschodzie. Trudno nie zgodzić się z tymi argumentami przeciwników Macrona, jak trudno też nie zauważyć, że siły eurosceptyczne są obecnie znacznie silniejsze np. w samej Francji niż w krajach Europy Środkowej. Paradoksalnie, Macron i jego strategia mogą się okazać dla UE większym zagrożeniem niż ruchy antyimigracyjne i rzekomo populistyczne stanowisko V4.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts