Chełm zmieni się w smart-city? „Inwestycja w nowoczesność”

zdjęcie ilustracyjne / TheDigitalArtist / pixabay.com CC0 Creative Commons

  

Minister cyfryzacji Marek Zagórski udzielając oficjalnego poparcia Jakubowi Banaszkowi, który startuje w drugiej turze wyborów na prezydenta Chełma podkreślił, że jego zdaniem jest to „najlepsza inwestycja w nowoczesność”. Jednocześnie szef resortu cyfryzacji przypomniał, że w woj. lubelskim prowadzony jest duży program wsparcia budowy sieci światłowodowej, która w ciągu dwóch lat ma zapewnić powszechny dostęp do szybkiego, szerokopasmowego internetu. Ma to pomóc w rozwoju regionu i takich miast jak Chełm.

Wartość inwestycji realizowanych w ramach programu operacyjnego Polska Cyfrowa w regionie wyniesie ponad 1 mld 143 mln zł. To najwięcej w porównaniu do innych regionów, bowiem w całym kraju wartość tego programu wyniesie około 6 mld zł.

- Około jednej szóstej środków trafia na teren województwa lubelskiego. To jest bardzo dobrze, ale pokazuje też zapóźnienia, które są na terenie tego regionu – powiedział minister Zagórski na konferencji prasowej w Chełmie.

Na terenie Chełma i powiatu chełmskiego te inwestycje umożliwią doprowadzenie szybkiego internetu do około 15 tys. gospodarstw domowych, czyli co trzeciego, podobnie jak to będzie w całym województwie. Internet przez linię światłowodową doprowadzony będzie do 64 szkół - wszystkich, które jeszcze nie miały takiego rozwiązania.

- Każdy element infrastruktury jest ważny - drogi, koleje, ale żaden z nich nie daje pełnego wsparcia dla rozwoju bez sieci światłowodowej. Żaden biznes, żadne inwestycje nie są możliwe bez szybkiego internetu. Sieć światłowodowa to jest szansa na to, żeby można było mówić o zrównoważonym rozwoju Polski, województw i takich miast jak Chełm – podkreślił Zagórski.

Zaznaczył, że dostęp do szerokopasmowego internetu umożliwi powstanie ogólnopolskiej sieci edukacyjnej i wyrównanie szans kształcenia w całym kraju. 

- To lepsze wykorzystanie zasobów kapitału ludzkiego, który jest w Chełmie i innych miastach tego typu, to inwestycje bezpośrednio w przyszłość – powiedział.

Szybki internet – mówił Zagórski – umożliwi rozwój miast. 

- Chcemy, żeby te miasta były nowoczesne. Mówimy o różnorodnych rozwiązaniach, które określa się mianem smart-city - powiedział.

Jako przykład wymienił możliwości sterowania za pomocą aplikacji internetowych komunikacją, oświetleniem w mieście, energią w budynkach komunalnych i mieszkalnych, wywozem nieczystości. 

- To jest kwestia inwencji i tego, co włodarze miast wymyślą, zechcą wdrożyć, czy będą wiedzieli, jak z takich możliwości dobrze skorzystać. Chodzi o to, żeby te inwestycje służyły rozwojowi miasta i mieszkańcom, żeby Chełm był miastem nowoczesnym. To jest inwestycja w nowoczesność. Najlepszą inwestycją w nowoczesność Chełma jest Jakub Banaszek” – dodał Zagórski.

Zaznaczył, że wiele rozwiązań w samorządach, opartych o korzystanie z internetu, będzie mogło być wprowadzanych w porozumieniu z administracją rządową. Jednocześnie zapewnił, że Jakub Banaszek zna te projekty. 

- Dzięki temu łatwiej mu przychodzi to zrozumieć – powiedział Zagórski.

Banaszek zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany prezydentem, to będzie wdrażał rozwiązania cyfrowe. 

- Zobowiązuje się do tego, że moja kadencja to będzie przystosowanie naszego miasta do programu smart-city. Chcemy, żeby Chełm mógł konkurować z większymi miastami, żebyśmy byli w czołówce miast w Polsce – powiedział.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Turcja oskarża Kurdów. Chodzi o rozejm w Syrii

zdjęcie ilustracyjne / ErikaWittlieb; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Turcja oskarżyła siły kurdyjskie o naruszenie ogłoszonego w czwartek rozejmu na północy Syrii na mocy którego Ankara zgodziła się zawiesić na 5 dni ofensywę i ją zakończyć, jeśli Kurdowie wycofają się z tego, graniczącego z Turcją, obszaru.

„Siły tureckie przestrzegają całkowicie porozumienia wynegocjowanego w czwartek z USA. Jednak pomimo tego terroryści (tak Turcja określa siły kurdyjskie-przyp. red.) przeprowadzili łącznie 14 ataków w ciągu ostatnich 36 godzin”.
- zadeklarowało w komunikacie ministerstwo obrony Turcji.

Ministerstwo sprecyzowało, że 12 ataków przy użyciu broni ciężkiej, w tym rakiet, miało miejsce w przygranicznym syryjskiim mieście Ras al-Ajn, jeden w Tall Abjad i jeden z w regionie Tal Tamr.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że turecka ofensywa na północnym wschodzie Syrii zostanie wznowiona we wtorek wieczorem, jeśli do tego czasu siły Kurdów syryjskich nie wycofają się z regionu, gdzie Turcy chcą utworzyć „strefę bezpieczeństwa”. W planowanej „strefie bezpieczeństwa” na północnym wschodzie Syrii Turcja zamierza utworzyć 12 posterunków obserwacyjnych.

Erdogan uważa, że w „strefie bezpieczeństwa” będzie można osiedlić 2 miliony syryjskich uchodźców, jeśli do jej obszaru włączone zostaną miasta Dajr az-Zaur i Ar-Rakka. W Turcji przebywa obecnie ok. 3,6 mln Syryjczyków, którzy uciekli tam przed konfliktem zbrojnym we własnym kraju.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl