Rezygnacja Merkel dobrze wróży Europie? „Padła pod ciosami własnej polityki i własnych błędów”

Kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała wczoraj, że nie będzie kandydowała na przewodniczącą partii podczas zaplanowanej na grudzień konwencji CDU. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski stwierdził, że nie jest to odejście w glorii. – „Padła pod ciosami" własnej polityki i własnych błędów politycznych – mówił dziś Szczerski.

Angela Merkel
By Kuebi = Armin Kübelbeck [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], from Wikimedia Commons

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła wczoraj na konferencji prasowej nieoficjalne doniesienia, że nie będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko przewodniczącej partii oraz że jej obecna kadencja na czele rządu jest już ostatnia.

Merkel potwierdziła również, że po upływie obecnej kadencji parlamentu w 2021 r. nie będzie zabiegać o żadne stanowisko polityczne. Zapowiedziała, że gdyby doszło do przedterminowych wyborów, nie będzie się już ubiegać o urząd kanclerski.

Szczerski pytany dziś w TVP1 co ta decyzja oznacza dla Polski ocenił, że kanclerz Angela Merkel "padła pod ciosami własnej polityki, własnych błędów politycznych".

To nie jest odejście w glorii

- podkreślił.

Dopytywany, co ma na myśli, szef gabinetu prezydenta zauważył, że partia Merkel przegrywa kolejne wybory w kolejnych landach.

- Dlatego, że problem uchodźców, błędów politycznych, które podjęła w polityce wewnętrznej - spowodował dzisiaj odejście wyborców od centrum niemieckiej sceny (politycznej) - zaznaczył minister.

Zdaniem Szczerskiego oznacza to, "że Europa, żeby stanąć ponownie silnie na nogach musi zmienić swoją politykę".

Musi zrozumieć dlaczego wyborcy odwracają się od dawnych liderów

- podkreślił szef gabinetu prezydenta. Według niego potrzebna jest "wymiana kursu politycznego" w kierunku Europy bardziej demokratycznej. - Czyli takiej, która słucha swoich obywateli - dodał Szczerski.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Angela Merkel #Niemcy #kanclerz Niemiec #CDU #rezygnacja #polityka #fiasko

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo