Dieta w oparciu o soki warzywne i owocowe

/ PhotoMIX-Company

  

Większość autorytetów w zakresie żywienia zaleca by często spożywać warzywa i owoce nawet 6–8 razy dziennie. Jednak w rzeczywistości daleko nam do tej statystyki. Dlatego dieta sokowa jest dobrą okazją, by nadrobić zaległości.

Dieta sokowa, jest jedną z metod oczyszczania organizmu, w której wszelkie substancje odżywcze, dostarczane są w postaci soków z warzyw i owoców. Większość autorytetów w zakresie żywienia zaleca by często spożywać warzywa i owoce nawet  6–8 razy dziennie. Jednak w rzeczywistości daleko nam do tej statystyki. Dlatego dieta sokowa jest dobrą okazją, by nadrobić zaległości - pisze dr Mark Sircus, w swojej książce pt. „Filary zdrowia” - specjalista w dziedzinie  medycyny naturalnej. 

Stosowanie tej diety wymaga zaopatrzenie się (najlepiej) w wyciskarkę wolnoobrotową, trzeba też zadbać, by używane przez nas produkty pochodziły z upraw organicznych.
Jeśli chodzi o osoby zmagające się z nadwagą, wysokim ciśnieniem lub podwyższonym poziomem cukru we krwi, w ich przypadku wskazane będzie ograniczenie owoców na korzyść warzyw tak długo, dopóki wszelkie anomalie nie wrócą do normy. To zastrzeżenie nie odnosi się do cytryny i limonki, które prawie nie zawierają fruktozy, czyli cukru, który wywołuje większość metabolicznych zaburzeń. Poza tym cytryna i limonka mają tę właściwość, że neutralizują gorzki posmak liściastych warzyw o barwie ciemnozielonej, które mają najwięcej walorów zdrowotnych przy spożyciu w postaci soku.

Podczas diety opartej na sokach organizm, po pierwsze, uruchamia mechanizm autolizy, czyli poddawania rozkładowi elementów skumulowanych w ustroju, po drugie, poddaje substancje odżywcze procesowi resyntezy i eliminuje toksyny. Co więcej, soki z warzyw i owoców, alkalizujący mus z warzyw i herbatki ziołowe, oprócz efektu odtrucia organizmu, gwarantują właściwą podaż witamin, składników mineralnych i pierwiastków śladowych.
Po takiej diecie organizm lepiej radzi sobie z trawieniem pokarmów i skuteczniej wchłania substancje odżywcze. 

Diety sokowe stanowią katalizator dla wielu pozytywnych zmiany i są jednym z filarów medycyny naturalnej opartej na holistycznym podejściu do człowieka. W tym podejściu zwraca się uwagę na odpoczynek ciała i odbudowanie nadszarpniętych mechanizmów samoleczenia.

Lista substancji odżywczych o działaniu rakobójczym znajdujących się w  surowych warzywach:
- marchew zawiera alfa-karoten, beta-karoten, witaminę E itd.,
- brokuły zawierają siarkoorganiczny związek chemiczny sulforafan oraz inne izotiocyjaniany,
- kapusta zawiera izotiocyjaniany,
- zielone szparagi zawierają saponiny należące do glikozydów,
- buraki zawierają proantocyjanidy PAC oraz OPC;
- kurkuma zawiera kurkuminę.

Jeśli chodzi o owoce, szczególnie zalecane w przypadku schorzeń nowotworowych, to należy wspomnieć o czerwonych i czarnych winogronach (skórka i pestki są istotne), maliny, truskawki, inne owoce niecytrusowe
– pamiętajmy o znaczeniu nasion moreli i brzoskwiń.
 Właściwie można by zaproponować uogólnienie, że rekomendacja odnosi się do każdego owocu, który ma barwę ciemnoniebieską lub fioletową, czego przykładem może być borówka amerykańska. Pewne rakobójcze substancje odżywcze znajdują się również w surowych ananasach i pomidorach.

Lista substancji odżywczych o działaniu rakobójczym znajdujących się w owocach:
- ananas zawiera bromelainę i peroksydazę,
- ciemne winogrona ze skórką i pestkami zawierają rezweratrol,
- nasiona moreli zawierają amigdalinę, czyli witaminę B17,
- truskawki, maliny, zawiera amigdalinę i kwas elagowy,
- borówka amerykańska zawiera kwas elagowy, antocyjanidyny i proantocyjanidyny OPC.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pogoda w Karkonoszach nie rozpieszcza. Zalegają kilkumetrowe zaspy

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/lukas_jg

  

W Karkonoszach panują trudne warunki pogodowe, na szlakach turystycznych zalegają zaspy, miejscami lód. Odczuwalna temperatura w górnych partiach gór wynosi -16 stopni Celsjusza. Nadal obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR podali w dzisiejszym komunikacie, że w górnych partiach Karkonoszy temperatura oscyluje w okolicach -12 stopni Celsjusza. Wieje wiatr o sile 6 m/sek, co powoduje, że odczuwalna temperatura wynosi około –16 stopni. Zachmurzenie jest małe, ze Śnieżki widoczność wynosi ponad 50 km.

Jak powiedział dyżurny Karkonoskiej Grupy GOPR, idąc szlakami można trafić nawet na dwumetrowe zaspy. Miejscami trasy są oblodzone.

W Karkonoszach nadal obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.

- Mimo poprawy warunków apelujemy do wychodzących w góry o rozwagę. Przy trzecim stopniu zagrożenia lawinowego miejsca niebezpieczne są oznakowane tablicami "uwaga lawiny" i w związku z tym nie wchodzimy w takie miejsca. Są wytyczone zimowe obejścia i tamtędy się poruszamy

 – zaznaczył ratownik dyżurny.

- Turystom zalecamy, by zabrali ze sobą raki, które powodują, że pewniej poruszamy się po twardym śniegu. Na pewno przydatne są też kijki. Oczywiście w plecaku należy mieć ciepłą odzież, bo mimo że w tej chwili jest pięknie, świeci słońce, to za moment może nastąpić pogorszenie pogody

– podkreślił ratownik GOPR.

Z powodu trudnych warunków pogodowych Karkonoski Park Narodowy zamknął siedem szlaków prowadzących m.in. przez Biały Jar, Kocioł Łomniczki czy od grupy skalnej Pielgrzymy do Przełęczy Karkonoskiej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl