Prof. Grochmalski o mediach: Niemcy przejęli nasz język. Zmienili go, by realizował ich cele [WIDEO]

na zdjęciu prof. Piotr Grochmalski / kadr z programu "Wywiad z chuliganem" Piotra Lisiewicza

  

- Skala zawłaszczenia Polski przez media z niemieckim kapitałem to coś, co nie zostało jeszcze do końca zeskanowane i wyjaśnione. To szokujące, ale Niemcy przejęli nasz język. Zaczęli go instrumentalnie zmieniać, nadawać mu charakter taki, by realizował niemieckie cele strategiczne. Wprowadziły wiele pojęć, które niewiele mają wspólnego z naszą wspólnotą, budują inną filozofię i logikę naszego społeczeństwa – mówi prof. Piotr Grochmalski. Obejrzyj poniżej rozmowę, po której łuski spadają z oczu.

To postać niezwykle barwna - korespondent wojenny, niegdyś przyjaciel Szamila Basajewa, ostatnio współpracownik Antoniego Macierewicza, specjalista od dezinformacji. Poznajcie prof. dr hab. Piotra Grochmalskiego oglądając poniższą rozmowę!

Jego wczorajsza wypowiedź w „Wywiadzie z chuliganem” o tym, jak w latach 90. niemieckie państwo stworzyło mechanizm, w którym łapówki płacone w Polsce przez niemieckie firmy były rozliczane przez niemiecki fiskus jako „uzasadnione koszty”, tworząc bardzo drapieżne narzędzie do korumpowania okrągłostołowych elit, wywołała gorącą reakcję Czytelników portalu niezalezna.pl. Niektórzy zaczęli podawać przykłady, jak różne polskie firmy kupowały niemieckie technologie, a ich właściciele z dnia na dzień w niewyjaśniony sposób stawali się bogaczami.

W sensacyjnym wywiadzie, który obejrzeć można poniżej, Grochmalski analizuje też, jak „media pisane w języku polskim przez niektórych dziennikarzy polskich a wydawane przez wydawców niemieckich”, zostały użyte do zmodyfikowania języka, jakim posługiwali się Polacy w III RP tak, by niemożliwe było budowanie przez nas w pełni niepodległego kraju.

- Niemcy przejęli nasz język. Zaczęli go instrumentalnie zmieniać, nadawać mu charakter taki, by realizował niemieckie cele strategiczne. Wprowadziły do niego wiele pojęć, które naprawdę niewiele mają wspólnego z naszą wspólnotą, które budują inną filozofię i logikę naszego społeczeństwa. Snuto przy tym opowieść, że kapitał nie ma znaczenia. Że to wszystko jest otwarte, trzeba się zdać na międzynarodowe regulacje, międzynarodowe prawo, etykę dziennikarską. A co mówi prawo prasowe? Że dziennikarz musi realizować linię programową pisma, w którym pracuje – mówi Piotr Grochmalski.

Niezwykła rozmowa poniżej:

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Radio Poznań

Tagi

Wczytuję komentarze...

Po porażce May w Izbie Gmin Irlandia nie ma już wątpliwości – szykuje się na twardy Brexit

zdjęcie ilustracyjne / daniel_diaz_bardillo; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

W związku z informacją o odrzuceniu przez Izbę Gmin projektu Brexitu przedstawionego przez rząd Theresy May wicepremier Irlandii Simon Coveney poinformował, że rząd przygotowuje „megapakiet” ustaw na wypadek wyjścia W. Brytanii z UE bez umowy. Wśród możliwych scenariuszy, na jakie teraz zdecydować się mogą Brytyjczycy, są m.in.: powtórzenie głosowania w parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony Unii Europejskiej, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy art. 50 traktatów lub nawet wyjście z UE bez umowy, organizacja drugiego referendum lub zwołanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Oczywiście nie chcemy tego, nikt nie chce Brexitu bez umowy (...), ale jeśli będzie to konieczne, to zrobimy wszystko, by chronić naszych obywateli.
- powiedział Coveney.

„Megapakiet”, który zapowiedział, to projekt ustawy zawierającej de facto 17 nowych ustaw, które pozwolą przyjąć awaryjne rozwiązania dotyczące np. transportu czy dostaw leków.

Coveney przyznał, że pozostają wciąż obszary, w których nie przyjęto „planów awaryjnych”, przede wszystkim dlatego, że „teraz dopiero trwa głosowanie” nad stosownymi rozwiązaniami.

Irlandzki rząd wydał też oświadczenie, w którym przypomina, że Rada Europejska przyjęła „jasne stanowisko 13 grudnia, kiedy oświadczyła ponownie, że porozumienie o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE nie będzie już przedmiotem renegocjacji”.

Rząd Irlandii zdaje sobie jednak sprawę, że nieuporządkowany Brexit jest złym rozwiązaniem dla wszystkich, zwłaszcza dla Irlandii Północnej. Nie jest za późno na uniknięcie takiej sytuacji i wzywamy Zjednoczone Królestwo, by ustaliło w trybie pilnym, jakie rozwiązanie tego impasu ma zamiar zaproponować.
 - głosi komunikat Dublina.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl