Prof. Grochmalski o mediach: Niemcy przejęli nasz język. Zmienili go, by realizował ich cele [WIDEO]

na zdjęciu prof. Piotr Grochmalski / kadr z programu "Wywiad z chuliganem" Piotra Lisiewicza

  

- Skala zawłaszczenia Polski przez media z niemieckim kapitałem to coś, co nie zostało jeszcze do końca zeskanowane i wyjaśnione. To szokujące, ale Niemcy przejęli nasz język. Zaczęli go instrumentalnie zmieniać, nadawać mu charakter taki, by realizował niemieckie cele strategiczne. Wprowadziły wiele pojęć, które niewiele mają wspólnego z naszą wspólnotą, budują inną filozofię i logikę naszego społeczeństwa – mówi prof. Piotr Grochmalski. Obejrzyj poniżej rozmowę, po której łuski spadają z oczu.

To postać niezwykle barwna - korespondent wojenny, niegdyś przyjaciel Szamila Basajewa, ostatnio współpracownik Antoniego Macierewicza, specjalista od dezinformacji. Poznajcie prof. dr hab. Piotra Grochmalskiego oglądając poniższą rozmowę!

Jego wczorajsza wypowiedź w „Wywiadzie z chuliganem” o tym, jak w latach 90. niemieckie państwo stworzyło mechanizm, w którym łapówki płacone w Polsce przez niemieckie firmy były rozliczane przez niemiecki fiskus jako „uzasadnione koszty”, tworząc bardzo drapieżne narzędzie do korumpowania okrągłostołowych elit, wywołała gorącą reakcję Czytelników portalu niezalezna.pl. Niektórzy zaczęli podawać przykłady, jak różne polskie firmy kupowały niemieckie technologie, a ich właściciele z dnia na dzień w niewyjaśniony sposób stawali się bogaczami.

W sensacyjnym wywiadzie, który obejrzeć można poniżej, Grochmalski analizuje też, jak „media pisane w języku polskim przez niektórych dziennikarzy polskich a wydawane przez wydawców niemieckich”, zostały użyte do zmodyfikowania języka, jakim posługiwali się Polacy w III RP tak, by niemożliwe było budowanie przez nas w pełni niepodległego kraju.

- Niemcy przejęli nasz język. Zaczęli go instrumentalnie zmieniać, nadawać mu charakter taki, by realizował niemieckie cele strategiczne. Wprowadziły do niego wiele pojęć, które naprawdę niewiele mają wspólnego z naszą wspólnotą, które budują inną filozofię i logikę naszego społeczeństwa. Snuto przy tym opowieść, że kapitał nie ma znaczenia. Że to wszystko jest otwarte, trzeba się zdać na międzynarodowe regulacje, międzynarodowe prawo, etykę dziennikarską. A co mówi prawo prasowe? Że dziennikarz musi realizować linię programową pisma, w którym pracuje – mówi Piotr Grochmalski.

Niezwykła rozmowa poniżej:

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Radio Poznań

Tagi

Wczytuję komentarze...

Władze USA deklaruje większe poparcie dla lidera wenezuelskiej opozycji Juana Guaido

/ Juan Guaido / youtube.com/printscreen

  

Stany Zjednoczone podejmą więcej działań w celu wsparcia lidera wenezuelskiej opozycji Juana Guaido - powiedział dziś sekretarz stanu USA Mike Pompeo po spotkaniu z Guaido, uznanym za legalnego prezydenta Wenezueli przez ponad 50 krajów, w tym USA.

Oczekiwałbym w pełni, że Stany Zjednoczone podejmą dalsze działania, aby nadal wspierać prezydenta Guaido i naród wenezuelski” - powiedział dziennikarzom Pompeo po konferencji poświęconej walce z terroryzmem, która odbyła się w stolicy Kolumbii, Bogocie.

„Nie mówimy o konkretnych sankcjach, ale wszyscy mogą w pełni oczekiwać, że Stany Zjednoczone jeszcze nie skończyły (działać -red.)” - dodał Pompeo, nie precyzując, jakie działania podejmie Waszyngton.

Sekretarz stanu odmówił odpowiedzi na pytanie, czy Stany Zjednoczone są gotowe nałożyć sankcje na Rosję za poparcie Nicolasa Maduro. W 2018 roku Maduro wygrał wybory prezydenckie w Wenezueli, zapewniając sobie drugą kadencję, ale ponieważ nie dopuścił do startu głównych rywali, wybory nie zostały uznane przez większość krajów zachodnich i latynoamerykańskich.

Jak ocenił Pompeo, rządzona przez Maduro Wenezuela, która przeżywa załamanie gospodarcze i hiperinflację, jest "państwem upadłym".

„Odbędziemy ważne spotkania w Europie, w Unii Europejskiej, a szczególnie w Davos” - powiedział dziennikarzom Guaido, który po konferencji udał się do Davos w Szwajcarii, aby wziąć udział w Światowym Forum Ekonomicznym. „Istnieją siły, których nie sposób powstrzymać, takie jak te, które dążą do demokracji” - dodał.

W Wenezueli od roku trwa kryzys polityczny i stan faktycznej dwuwładzy. Państwa UE i USA uznają Guaido za prawowitego prezydenta, a na reżim Maduro nałożono już w kilku rundach amerykańskie i europejskie sankcje.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zapowiedział wcześniej w poniedziałek, że w środę spotka się w Brukseli z Guaido.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts