Koniec z odwiertami? Czas na aerogeofizykę i nowe technologie w geologii

wizualizacja innowacyjnej metody wykrywania złóż mineralnych / cgg.com, mat. pras.

  

Przez lata poszukiwanie złóż surowców mineralnych wymagało całej serii żmudnych badań i analiz, a następnie dokonania wielu odwiertów. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać o wysokich kosztach tych przedsięwzięć. A co, gdyby z pomocą przyszły nowe technologie? Okazuje się, że wizja ta nie jest tak daleka od rzeczywistości, jak z początku mogłoby się wydawać.

Okazuje się, że w celu zbadania jakiegoś terenu pod kątem występowania na danym obszarze złóż surowców, można wykorzystać aerogeofizykę i zamiast kosztownych odwiertów postawić na zdjęcia multispektralne.

Jak to działa?
Okazuje się, że w miejscach trudno dostępnych i takich, na których terenie nie udało się jescze odkryć istnienia kluczowych minerałów można zbadać dzięki specjalistycznym badaniom lotniczym. Mogą one efektywnie pokrywać duże obszary i przy zaledwie jednym podejściu gromadzić wiele danych dotyczących interesujących nas minerałów i złóż.

Gradiometria, magnetyka i spektrometria promieniowania gamma dostarczają ważnych wskazówek do mineralogii. Siły sejsmiczne o wysokiej rozdzielczości mogą mapować rafy i szwy, aby pomóc w rozwoju kopalni. Podejście multidyscyplinarne zapewnia opłacalny sposób na zmniejszenie ryzyka i poprawę potencjału powodzenia.
 
Aerogeofizyka, do prowadzenia badań wykorzystuje multi-fizykę - podejściem służącym do charakteryzowania podpowierzchni skorupy ziemskiej, w ramach którego pomiary z wielu różnych technik z obszaru geofizyki łączy się w celu lepszego zobrazowania badanego zagadnienia. Przeważnie pomiary z użyciem metod multi-fizyki odnoszą się do metod polowych takich jak grawitacja, magnetyzm i elektromagnetyzm.
 
Badania wykonuje się przy użyciu specjalnie przystosowanych statków powietrznych (przeważnie samolotów, helikopterów, a w nieodległej przyszłości zapewne również dronów), które są w stanie zagwarantować w stosunkowo krótkim czasie przelot nad stosunkowo dużą powierzchnią i zapewnić duże pokrycie terenu.

Metody te mogą wykrywać anomalie w zakresie różnych właściwości podpowierzchniowych, takich jak gęstość, podatność magnetyczna i przewodnictwo.  Co ciekawe, multi-fizyka i aerogeofizyka mogą być wykorzystywane w eksploracji szerokiej gamy zasobów naturalnych, takich jak minerały, woda gruntowa, ropa naftowa i gaz.

Powszechne jest już wykorzystanie tych innowacyjnych technologii do obsługi interpretacji danych sejsmicznych. Do opracowania, analizy i interpretacji danych oraz tworzenia specjalnych modeli właściwości podpowierzchniowych służy specjalistyczne oprogramowanie. Modele te mogą skupiać się na charakterystyce lokalnej charakteryzującej się bliską powierzchnią lub głęboką regionalną interpretacją strukturalną, w zależności od metody badania.
 
Praktyczne zastosowanie opisywanej metody można zobaczyć na filmie:

 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, cgg.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent na marszu "Tak dla transplantacji"

prezydent Andrzej Duda / Jakub Szymczuk/KPRP

  

Chcę popularyzować idę transplantacji. Uważam, że jest to bardzo ważne, żeby rodziny decydowały się, aby w odpowiednim momencie powiedzieć "tak, tak możecie pobrać" – mówił prezydent Andrzej Duda, otwierając marsz nordic walking "Tak dla transplantacji", mający na celu promocję idei transplantacji w Polsce.

Prezydent osobiście wziął udział w marszu z kijkami, startując ulicami Zakopanego z numerem jeden.

Jestem zdecydowanym zwolennikiem transplantacji jako sposobu na, de facto, przywracanie życia człowiekowi, bo brak transplantacji, brak organu do przeszczepienia w efekcie oznacza śmierć osoby, która jest chora. Spotykamy się pod hasłem "Tak dla transplantacji", nie dla nas, tylko od nas, dlatego, że to my dajemy możliwość, gdyby coś nam się zdarzyło, w razie nieszczęścia, żeby można było od nas pobrać organy i dać je potrzebującemu 

– mówił w Zakopanem Duda.

Prezydent zaznaczył, że decydowanie o oddaniu narządów do transplantacji to wielka odpowiedzialność. Dodał także, że lekarze transplantolodzy są szczególną grupą wśród lekarzy dlatego, że są to osoby o szczególnie wysokich walorach moralnych i etycznych.

Ta sprawa wymaga niesłychanej delikatności. To nie jest kwestia tylko wiedzy medycznej, to także kwestia psychologii. Często transplantacja wiąże się z trudnymi rozmowami, ale oznacza także łzy radości tych, którzy zostali uratowani

– mówił prezydent.

Prezydent podziękował wszystkim polskim transplantologom. Przypomniał, że warto być w dobrej kondycji fizycznej i dbać o swoje zdrowie.

Inicjator i organizator sobotniego marszu w Zakopanem, prof. Piotr Przybyłowski powiedział, że „transplantologia nie może rozwijać się bez najważniejszego daru, jakim są komórki krwiotwórcze, tkanki czy narządy".

„Żadne pieniądze żadne nakłady nie zapewniają rozwoju tej dziedziny medycyny bez tego daru” – mówił prof. Przybyłowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl