Podpisano umowę w sprawie realizacji przedsięwzięcia. Projekt potrwa trzy lata. INEA wyceniła jego realizację na blisko 1,3 mln zł. W przetargu wzięło udział czterech oferentów.

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań jest pierwszym tego rodzaju metropolitalnym projektem w kraju. Prowadzony jest we współpracy z Naukową Akademicką Siecią Komputerową – Instytutem Badawczym (NASK). Instytut realizuje ogólnopolski projekt pn. Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA). ESA to sieć mierników jakości powietrza instalowanych w szkołach wraz z ekranami i tablicami informacyjnymi.

- Ochrona środowiska i naszego zdrowia, a przede wszystkim zdrowia naszych dzieci jest dla nas bardzo ważna. Jeśli technologia może to wspierać, to jesteśmy bardzo zainteresowani takimi inicjatywami. Jestem przekonany, że uruchomienie monitoringu jakości powietrza w szkołach doprowadzi do zmiany sposobu myślenia oraz przyzwyczajeń nie tylko dzieci, ale też dorosłych 

– powiedział cytowany w komunikacie prasowym dyrektor operacyjny INEA Michał Bartkowiak.

Firma zamontuje w 160 placówkach system składający się z miernika zanieczyszczenia zainstalowanego na zewnątrz szkoły oraz instalowanych wewnątrz - monitora informacyjnego i komputera. Pierwsze systemy pomiarowe będą gotowe za ok. cztery tygodnie. Montaż wszystkich zestawów powinien się zakończyć w ciągu trzech miesięcy.

Spółka poinformowała, że w ramach projektu przeprowadzone zostaną także warsztaty edukacyjne dla uczniów, rodziców, nauczycieli i lokalnej społeczności. Zajęcia poświęcone będą przeciwdziałaniu zanieczyszczeniu powietrza w gminach metropolii. Zaplanowano ponadto emisję spotów w lokalnych mediach oraz kampanię ulotkową.