Kacper Płażyński, który dziś wziął udział w konferencji na gdańskim osiedlu Jasień przypomniał, że jednym z jego głównych postulatów jest budowa dziesięciu żłobków i pięciu przedszkoli. Inwestycje miałyby zostać zrealizowane w ciągu pięciu lat.

Jesteśmy tutaj w Jasieniu dlatego, bo zarówno, jeżeli chodzi o przedszkola i zarówno jeżeli chodzi o żłobki, to tej infrastruktury jest niewiele. Dlatego chcemy tutaj stworzyć żłobek i przedszkole - każde na około setkę dzieci – mówił.

Zadeklarował, że - obok systematycznych starań dot. zwiększenia dostępności publicznych placówek przedszkolnych, tak by było w nich "miejsce dla każdego dziecka w Gdańsku" - zapewni też rodzicom dzieci 300-złotową rekompensatę. Miałaby ona dotyczyć wszystkich tych, których dzieci nie znalazły miejsca w przedszkolach. Rekompensata byłaby wypłacana do czasu powstania pięciu zapowiadanych przedszkoli.

Płażyńskiego poparli m.in. związkowcy z oświatowej "Solidarności". Przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Gdańsku Bożena Brauer zaznaczyła, że "konkrety, które przedstawił" Płażyński, "będą z korzyścią zarówno dla mieszkańców jak i pracowników oraz nauczycieli".

W wyborach 21 października na prezydenta Gdańska, ubiegający się o reelekcję prezydent miasta Paweł Adamowicz (komitet "Wszystko dla Gdańska") uzyskał 36,97 proc. poparcia, a Kacper Płażyński otrzymał 29,68 proc. głosów. Obaj kandydaci zmierzą się 4 listopada w drugiej turze wyborów.