W niedzielę w II turze wyborów urzędujący od 2002 r., popierany przez Zjednoczoną Prawicę, Lubawski (KWW Porozumienie Samorządowe Wojciech Lubawski), zmierzy się z europosłem wybranym z listy PO, Bogdanem Wentą (KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty). 21 października w I turze wyborów Wentę poparło 37,62 proc. głosujących, a Lubawskiego - 29,20 proc.

Lubawski poinformował podczas konferencji prasowej o złożeniu dwóch pozwów w trybie wyborczym w związku z wpisami, jakie pojawiły się w ostatnim czasie na stronie "Scyzoryk się otwiera – satyryczna strona Kielc" na jednym z portali społecznościowych.

Pierwszy dotyczący zlecenia Zieleni Miejskiej przewozu różnego rodzaju elementów wyborczych, że złamane zostały zasady uczciwość w zleceniu robót, które mają do wykonania – tłumaczył.

Na stronie napisano m.in., że "pracownicy Zieleni właśnie ruszyli w miasto rozklejać plakaty WL".

Cała nocna zmiana zamiast sprzątać kosze z przystanków będzie rozwieszała plakaty Pana Prezydenta WszechKadencji – podkreślono.

W innym miejscu zapytano:

Kampania Lubawskiego za publiczne pieniądze?.

Prezes kieleckiego Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni Miejskiej i Usług Komunalnych Michał Miszczyk odnosząc się do sprawy we wcześniejszej wypowiedzi dla kieleckiej "Gazety Wyborczej" podkreślił, że spółka wykonywała banery i je ustawiała na płatne zalecenie jednego z komitetów wyborczych w ramach usług, które przedsiębiorstwo realizuje.

Drugi pozew dotyczy pomówienia dyrektora miejskiej instytucji Wzgórze Zamkowe, Rafał Nowaka (szef PiS w Kielcach), o to że miał w godzinach pracy wykonywać "działania przedwyborcze" na rzecz Lubawskiego.

Zarzucono mu rzeczy, których absolutnie nie robił – podkreślił Lubawski.

Pełnomocnik komitetu wyborczego prezydenta Witold Borowiec powiedział, że chodzi o wpisy dwóch osób, które są "członkami zespołu" tworzącego stronę "Scyzoryk się otwiera".

Lubawski poinformował także o złożeniu do prokuratury zawiadomienia na temat fałszywego oskarżenia o możliwości popełnienia przez niego przestępstwa.