Bezcenne zabytki ocalałe z wojny w Syrii

Wejście do Muzeum Narodowego w Damaszku

  

Po sześciu latach od zamknięcia z powodu wojny w Syrii, w Damaszku otwarto ponownie Muzeum Narodowe, słynące ze zbiorów starożytności. Założone w 1920 roku, od początku swego istnienia gromadzi zabytki z różnych okresów, w tym tabliczki z pismem klinowym z Ugarit, starożytnego miasta-państwa nad Morzem Śródziemnym na terenie Kanaanu.

To znak powrotu Syrii do normalnego życia. Jeszcze niedawno Damaszek znajdował się pod ostrzałem rebelianckich ugrupowań. Po ponad siedmiu latach od wybuchu konfliktu udało się odzyskać kontrolę nad Damaszkiem i przedmieściami. Wojska rządowe kontrolują obecnie dwie trzecie syryjskiego terytorium.

Otwarcie muzeum jest prawdziwym znakiem, że terroryzm nie zniszczy Syrii i jej dziedzictwa.

– powiedział syryjski minister kultury Mohammed el-Ahmed.

Tabliczka z pismem klinowym z Ugarit

Wśród bezcennych zbiorów w Damaszku znajdują się zabytki z okresu greckiego i rzymskiego, a także freski z synagogi w Dura Europos nad Eufratem. To jedyne zachowane malowidła figuralne z synagogi, choć judaizm zabrania przedstawiania ludzi i zwierząt. Ściany synagogi z połowy III w. przewiezione kawałek po kawałku do muzeum zdobią sceny starotestamentowe, m.in. znalezienie Mojżesza, Mojżesz i krzak gorejący, przejście przez Morze Czerwone, wejście do Ziemi Obiecanej. W Dura Europos zachowały się także malowidła pochodzące jeszcze sprzed edyktu mediolańskiego (313 r.), uznającego chrześcijaństwo, m.in. wizerunek Dobrego Pasterza.

Wojna domowa w Syrii miała katastrofalne skutki dla dziedzictwa kultury, mimo że władze bezpiecznie przechowały ponad 300 tys. dzieł sztuki, rzemiosła i innych artefaktów z bogatej przeszłości Syrii.

Na jej terytorium znajduje się ponad 700 stanowisk archeologicznych. Wiele z nich złupiono i zniszczono, w tym część Palmiry, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Trzy lata temu ekstremistyczne ugrupowanie zniszczyło tam poczwórną bramę na osi kolumnady wyznaczającej główną ulicę.

Poczwórna brama – już nie istnieje – wysadzona przez terrorystów z ISIS

Dżihadyści zamordowali też syryjskiego archeologa Chaleda el-Asaada zajmującego się przez ponad pół wieku zabytkami Palmiry, chcąc wydobyć od niego informacje na temat ukrytych przed nimi bogactw muzealnych. Wysadzili trzy starożytne grobowce wieżowe z lat 44-103. Palmireńskie wieże, o 3 do 5 kondygnacjach, należące do najbogatszych rodzin, miały wewnątrz nisze grobowe, zamykane blokami kamienia z reliefowym wizerunkiem zmarłego, malowanym na żywe kolory.

Także poza Palmirą zniszczeniu uległo wiele niepowtarzalnych zabytków.

W Muzeum Narodowym zwiedzający będą mogli obserwować restaurację kilkuset artefaktów z Palmiry. Jak powiedział jeden z zatrudnionych w Damaszku specjalistów z Polski, Bartosz Markowski, pracujący w Palmirze jeszcze przed wojną, otwarcie muzeum ma „symboliczne znaczenie: kiedy życie wraca, otwieramy muzea”.

Szef Generalnego Zarządu Starożytności i Muzeów Mahmud Hamud powiedział, że udostępnione zostaną cztery z pięciu muzealnych galerii, a także część odzyskanych bądź skonfiskowanych zabytków. Według niego udało się odzyskać ponad 9 tys. artefaktów z kilkuset tysięcy złupionych i przeszmuglowanych za granicę.

Jego poprzednik na stanowisku, Mamun Abdul-Karim, który prowadził akcję ukrywania ruchomych zabytków w bezpiecznych miejscach, uważa, że trzeba będzie teraz całych lat i milionów dolarów, aby ponownie pootwierać syryjskie muzea.

Kiedy wszystkie muzea zostaną ponownie otwarte, wówczas będziemy mogli powiedzieć, że kryzys w Syrii się skończył.

– zaznaczył.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Szydło podczas konwencji PiS w Katowicach: Z rozwoju gospodarczego ma prawo korzystać każdy

/ PrtSc/ TVP Info

  

- Polskie górnictwo musi trwać, musi być nowoczesne i dofinansowane - mówiła w trakcie panelu gospodarczego podczas konwencji PiS w Katowicach była premier Beata Szydło. - Z rozwoju gospodarczego ma prawo korzystać każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania - dodała.

W Katowicach trwa druga z pięciu konwencji tematycznych Prawa i Sprawiedliwości a podczas niej - panel gospodarczy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, Beaty Szydło, Piotra Glińskiego i Jerzego Kwiecińskiego.

Wcześniej szef rządu przedstawił pięć punktów "Pakietu dla Przedsiębiorców" skierowanego do małych i średnich polskich firm. Jak mówił, jest on kontynuacją Konstytucji dla Biznesu. 

Nie boimy się odważnych, dobrych, mądrych rozwiązań, które wiemy, że będą służyły polskiemu kapitałowi, polskiej własności

- powiedział.

[polecam:https://niezalezna.pl/289093-kolejna-propozycja-pis-zobacz-zalozenia-paktu-dla-przedsiebiorcow]

Polskie górnictwo musi trwać, musi być nowoczesne i dofinansowane

- mówiła była premier Beata Szydło.

Jak podkreśliła, "z rozwoju gospodarczego ma prawo korzystać każdy, bez względu na to, gdzie mieszka. Gospodarka ma być dla ludzi i im służyć".

Przypomniała również, że "programy społeczne stały się motorem napędowym polskiej gospodarki".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl