Tragiczna śmierć polskiej pilotki! Izabela Lechowicz zginęła w katastrofie śmigłowca w Leicester

Klub piłkarski Leicester City potwierdził wczoraj wieczorem, że właściciel klubu Vichai Srivaddhanaprabha był wśród ofiar sobotniej katastrofy swojego śmigłowca w Leicester. Jak poinformowała miejscowa policja, w katastrofie zginęła także Polka Izabela Lechowicz.

Izabela Lechowicz
fot. londyn.msz.gov.pl

"Z najgłębszym żalem i złamanym sercem potwierdzamy, że nasz prezes Vichai Srivaddhanaprabha był pośród tych, którzy tragicznie stracili życie w sobotni wieczór po tym, jak helikopter wiozący jego i cztery inne osoby rozbił się w pobliżu King Power Stadium. Żadna z pięciu osób na pokładzie nie przeżyła wypadku"

- napisano w komunikacie klubu.

Według oświadczenia policji hrabstwa Leicestershire, pozostałymi ofiarami była dwójka współpracowników - Nursara Suknamai i Kaveporn Punpare - oraz pilot Eric Swaffer i pasażerka Izabela Lechowicz, która sama także była doświadczonym pilotem i instruktorem lotnictwa. Formalna identyfikacja zmarłych dopiero nastąpi, ale policja już potwierdziła ich tożsamość.

Izabela Lechowicz do Wielkiej Brytanii trafiła w 1997 roku, tuż po ukończeniu studiów z technologii żywności we Wrocławiu. Tam poznała Erica Swaffera - pilota. Sześć lat później sama rozpoczęła kurs pilotowania samolotów.

W marcu br. Lechowicz znalazła się w grupie 18 Polek mieszkających w Wielkiej Brytanii, które zostały wybrane przez polską ambasadę w Londynie w ramach plebiscytu #Polka100 zorganizowanego z okazji 100-lecia uzyskania przez kobiety praw wyborczych.

Wydaje mi się, że ludzie rzadko pamiętają o roli, jaką Polskie Siły Powietrzne odegrały w Wielkiej Brytanii, w szczególności w Bitwie o Anglię. Ostatnio wyjątkowo poznałam jednego ze starszych instruktorów, który jak tylko usłyszał, że jestem z Polski to powiedział "dzień dobry" i wspomniał z prawdziwym podziwem swojego nauczyciela, który był polskim pilotem, który po wojnie zdecydował się zostać na emigracji. Czasami przypominam ludziom o dywizjonie 303 i o tym, jak Polacy bronili nieba nad Anglią. Warto, żebyśmy wszyscy o tym pamiętali.

- mówiła wtedy Lechowicz, cytowana przez oficjalną stronę ambasady.

"Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Izabeli Lechowicz w katastrofie w Leicester. Była wspaniałą pilotką, laureatką konkursu #Polka100. Przyczyniała się do kreowania pozytywnego wizerunku Polski w UK. Najszczersze kondolencje dla jej rodziny"

- napisała na Twitterze ambasada.

Policja podkreśliła, że rodziny Polki i pilota Erica Swaffera poprosiły o uszanowanie ich prywatności i zaapelowały o to, aby media nie próbowały się z nimi kontaktować.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl, londyn.msz.gov.pl

#Vichai Srivaddhanaprabha #Leicester City #Izabela Lechowicz #katastrofa

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo