Fotograficzny obraz Miasta z lat 1939-1944 składa się z oficjalnych źródeł miejskich, jak i ze zdjęć prywatnych wykonywanych przez cały okres trwania działań wojennych. Wydarzenia dokumentowano już od pierwszych dni września 1939 roku. Zniszczenia po bombardowaniach miasta, które poważnie uszkodziły historyczną tkankę Lublina zestawione są z dokumentacją codziennego życia w okresie okupacji.

Najtragiczniejsze wydarzenia jakie miały miejsce w tym czasie to eksterminacja ludności żydowskiej zamieszkującej miasto. Oprócz życia w getcie fotografowie udokumentowali ruiny Podzamcza i pustkę jaka pozostała w miejscu przedwojennej dzielnicy żydowskiej. Lublin okresu II wojny światowej to także pobyt w mieście żołnierzy niemieckich i funkcjonariuszy aparatu okupacyjnego III Rzeszy, których obecność została udokumentowana przez nich samych i zachowana w prywatnych albumach. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z tą wystawą.

Autorzy zdjęć: nieznani oraz Jerzy Krystosik, Edward Hartwig, Ludwik Hartwig. Zdjęcia pochodzą z kolekcji Marka Gromaszka oraz zbiorów Pracowni Ikonografii Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN”