Desiree Mariottini pochodziła z Cisterna de Latina, miejscowości położonej o 50 km od Rzymu. W jakim celu pojawiła się w stolicy Włoch, jeszcze nie wiadomo. Media spekulują, że chciała kupić narkotyki. Inne podają, że chodziło o odzyskanie skradzionego telefonu. 

Tak, czy inaczej, narkotyki dziewczyna mogła faktycznie dostać w opustoszałym budynku, gdzie zaszył się światek przestępczy, znanym pod nazwą "The Drug House". To tam heroina jest i sprzedawana, i konsumowana. Nie wiedziała, że ta wizyta przerodzi się w horror, który skończy się jej śmiercią.

Jak stwierdzili lekarze prowadzący sekcję zwłok, nastolatce podano mieszankę ciężkich narkotyków, w tym także heroiny. Nieprzytomna, padła ofiarą zwyrodnialców.

Włoska policja ustaliła, że dziewczyna była gwałcona od czwartkowego (18 października) popołudnia aż do dnia następnego przez dwunastu mężczyzn. Jej gehenna trwała ok. 12 godzin. Zmarła w wyniku uduszenia - najprawdopodobniej zatkano jej usta, żeby nie krzyczała.

W sprawie zatrzymano obywatela Gambii, dwóch Senegalczyków(26-letniego Mamadou Garai i 43-letniego Briana Minteha) oraz Nigeryjczyka. Wszyscy byli wcześniej karani za handel narkotykami.

Na śmierć Desiree w dzielnicy San Lorenzo zareagował minister spraw wewnętrznych, wicepremier Matteo Salvini. Jak stwierdził, "wróci tam ze spychaczem, by zrównać wszystko z ziemią".