Inwestycje na terenie byłej kopalni Krupiński

Należące do grupy kapitałowej JSW Jastrzębskie Zakłady Remontowe (JZR) rozpoczęły budowę pierwszych hal produkcyjno-remontowych na terenie byłej kopalni Krupiński w Suszcu. Cztery inne hale zostaną gruntownie zmodernizowane. Będą tam wytwarzane elementy podziemnej infrastruktury i urządzeń.

Kopalnia Krupiński w Suszcu
twitter.com/screenshot/@zachodni

W halach będą produkowane szyny kolejek podwieszanych, rurociągi magistralne, krążniki do przenośników taśmowych, rynny trasowe do przenośników zgrzebłowych i sekcje obudów zmechanizowanych

- poinformowała dzisiaj PAP rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Dzięki planowanemu na pierwszy kwartał 2020 r. rozpoczęciu własnej produkcji tych elementów, JSW będzie mogła częściowo uniezależnić się od dostawców maszyn i urządzeń górniczych.

Produkty te zostały wybrane dzięki analizie zapotrzebowania naszych poszczególnych zakładów - zarówno historycznego, jak i bieżącego - oraz planów

- wyjaśniła rzeczniczka.

Przedsięwzięcie stworzy w Suszcu początkowo 37, a docelowo ok. 170 miejsc pracy, głównie dla mieszkańców tej miejscowości i okolic. Potrzebni będą głównie ślusarze, spawacze i tokarze. Finansowanie projektu zostało zagwarantowane uchwałą zarządu JSW. W perspektywie kilku lat Jastrzębskie Zakłady Remontowe mają stać się jedną z największych w Polsce spółek produkujących maszyny i urządzenia górnicze oraz świadczących usługi produkcyjno-remontowe dla spółki-matki.

Plan zakłada, że zespół obiektów produkcyjno-remontowych powstanie w Suszcu do 2022 roku, natomiast pierwsze produkty zjadą z linii produkcyjnych już za niespełna półtora roku, w pierwszych miesiącach 2020 r.

Projekt JZR to jeden z elementów kompleksowego programu rewitalizacji terenów byłej kopalni w Suszcu. Zgodnie z założeniami, w przyszłości ma tam powstać nowoczesny kompleks przemysłowy, w skład którego – obok obiektów JZR - wejdzie m.in. fabryka ogniw wodorowych stosowanych w elektromobilności oraz pojazdów napędzanych tym czystym paliwem, nowoczesny zakład włókien węglowych, a także podziemna elektrownia szczytowo–pompowa. Inny projekt zakłada stworzenie w pobliżu centrum serwisowo-logistycznego.

W końcu marca ub. roku JSW przekazała kopalnię Krupiński, uznaną za trwale nierentowną, do SRK w celu likwidacji. Sprzeciwiali się temu związkowcy, ale też samorządowcy z Suszca i okolicznych miejscowości, którzy wskazywali, że Krupiński ma bogate złoża poszukiwanego na rynku węgla koksowego i przy odpowiednich inwestycjach oraz zarządzaniu ma perspektywę opłacalnego funkcjonowania przez kilkadziesiąt lat.

O reaktywację kopalni wciąż zabiega śląsko-dąbrowska Solidarność, a zainteresowanie kopalnią zadeklarowała brytyjska spółka Tamar Resources. Szefowie resortu energii oceniali jej ofertę jako niepopartą stosownymi dokumentami i zabezpieczeniami finansowymi.

19 lipca br. Jastrzębska Spółka Węglowa przedstawiła projekt zagospodarowania terenów Krupińskiego i podpisała listy intencyjne z podmiotami, które mają zaangażować się w jego realizację. W programie znalazły się m.in. przedsięwzięcia z sektora nowoczesnego przemysłu, w tym motoryzacyjnego, napędy wodorowe, elektrownia szczytowo-pompowa oraz zasilane zieloną energią mieszkania. 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#kopalnia krupiński w suszcu #JSW #Jastrzębska Spółka Węglowa

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo