Historia awangardy w Łodzi

Pałac Maurycego Poznańskiego, siedziba oddziału ms1 Muzeum Sztuki w Łodzi / By Ainka - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41411115

  

Ponad 600 prac artystów, prezentujących związki ruchów awangardowych z przemianami politycznymi w XX w., złoży się na jedną z największych ekspozycji w historii Muzeum Sztuki w Łodzi pt. "Awangarda i państwo", która zostanie otwarta dziś.

Wystawa "Awangarda i państwo" wypełni wszystkie trzy piętra ms1 przy ul. Więckowskiego - na zwiedzających czekają dzieła najsłynniejszych twórców różnych pokoleń awangardy, m.in. Kazimierza Malewicza, El Lissitzky'ego, Władysława Strzemińskiego, Alexandra Archipenko, Henryka Stażewskiego, Stefana i Franciszki Themersonów, Margarete Kubickiej, Tadeusza Kantora, Ewy Partum, Józefa Robakowskiego, Marii Jaremy, Zbigniewa Libery, duetu KwieKulik (Zofia Kulik i Przemysław Kwiek), Zbigniewa Warpechowskiego, Natalii LL oraz grupy artystycznej Łódź Kaliska.

Jak zapowiadają autorzy ekspozycji, będzie ona próbą odpowiedzi na pytania o związki awangardy ze zmianami politycznymi XX wieku, ma też przedstawić jej relacje do procesów państwotwórczych, narodowościowych i ukazać ruchy awangardowe w Polsce na tle szerszych procesów zachodzących w Europie Środkowej i Wschodniej.

- Wystawa obejmie okres od pierwszej wojny światowej aż do początku lat 80. XX wieku. Pozwoli to ukazać, jak na przemiany ruchów awangardowych w Polsce – od ekspresjonizmu i formizmu drugiej dekady XX wieku, po neoawangardę oraz "postawangardę" lat 70. i 80. – nałożyło się istnienie dwóch państwowości o różnym zasięgu terytorialnym, różnym ustroju i różnym składzie etnicznym ludności. Zobaczymy też, jak zmiany te wpłynęły na granice oddziaływania polskiej awangardy, które nie pokrywały się z granicami państwa

 - podkreślają twórcy ekspozycji.

Ich zdaniem zakres czasowy wystawy - od okresu II Rzeczypospolitej do PRL-u - pozwoli na prześledzenie i porównanie, jak przemieszczały się znaczenia w ramach takich wątków, jak zaangażowanie społeczne i lewicowość, suwerenność i niepodległość, wolność sztuki i sytuacja materialna artysty, jak również sposób uhistoryczniania przedwojennej awangardy ze względu na funkcjonowanie sztuki w okresie PRL.

Inicjatorami tego przekrojowego przedstawienia związków awangardy z państwem byli artyści grupy Łódź Kaliska - Marek Janiak i Zofia Łuczko. Wystawę zaaranżował Robert Rumas, oprawę wizualną przygotowali Beata Grabska i Adam Sikorski, koordynacją ekspozycji zajęly się Katarzyna Mróz i Monika Wesołowska.

Wernisaż wystawy, która będzie dostępna do 17 stycznia przyszłego roku, odbędzie się dzisiaj o godz. 18. „Awangarda i państwo" została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Były współpracownik Macrona w areszcie

prezydent Francji Emmanuel Macron / kremlin.ru

  

Alexandre Benalla, były bliski współpracownik prezydenta Emmanuela Macrona, został osadzony w tymczasowym areszcie w związku z prowadzonym dochodzeniem ws. stosowania przemocy podczas pierwszomajowej manifestacji w Paryżu w 2018. Informację potwierdzają francuskie źródła sądowe.

Sąd wydał decyzję o tymczasowym aresztowaniu 27-letniego Alexandra Benalli, zatrudnionego do lipca ubiegłego roku w administracji prezydenckiej, w związku z niedotrzymywaniem przez niego warunków nadzoru prokuratorskiego. Wniosek o tymczasowe zatrzymanie złożyli kuratorzy Benalli.

Podczas rozprawy sąd w Paryżu podjął również decyzję o osadzeniu w areszcie innego współpracownika prezydenta Macrona - a prywatnie przyjaciela Benalli - Vincenta Crase. Był on zatrudniony w aparacie ugrupowania „La Republique en marche” - partii Emmanuela Macrona, która aktualnie sprawuje władzę we Francji.

Bezpośrednim powodem decyzji o areszcie tymczasowym było to, że 31 stycznia portal informacyjny Mediapart zamieścił na swych stronach potajemne nagranie kilku rozmów telefonicznych, jakie obaj mężczyźni przeprowadzili w dniu 26 lipca ub.r. Benalla i Crase byli wówczas objęci prokuratorskim zakazem jakichkolwiek kontaktów dwustronnych - przypomina agencja AFP. Cztery dni wcześniej postawiono im zarzuty stosowania przemocy podczas manifestacji w Paryżu.

Agencja AFP przypomina, że od kilku miesięcy afery związane z osobą Alexandra Benalli koncentrują na sobie uwagę mediów we Francji i poważnie nadwerężają pozytywny wizerunek prezydenta Macrona.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl