Księgozbiór Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym

Stanisław Wyspiański / By Mach240390 - Praca własna, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67345571

  

Nowe, nigdy dotychczas nieprezentowane, obiekty pojawią się na wystawie „Wyspiański”, którą do tej pory obejrzało ponad 175 tys. osób. W związku z zainteresowaniem życiem i twórczością artysty Muzeum Narodowe w Krakowie postanowiło poszerzyć ekspozycję o odrębny pokaz, poświęcony książce w życiu Stanisława Wyspiańskiego.

Prace nad nową częścią ekspozycji zatytułowaną "Wyspiański nieznany" rozpoczną się w poniedziałek i potrwają do 15 stycznia. W tym czasie wystawa w gmachu głównym będzie nadal otwarta dla zwiedzających, choć kilka obiektów zostanie tymczasowo zdjętych lub zmieni miejsce.

Wystawa otwarta w 110. rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego – w zamierzeniu jej twórców - ma ukazać w miarę pełen obraz Wyspiańskiego jako człowieka i osobowości artystycznej.

Kontynuacją i rozwinięciem tej myśli będzie nowy pokaz w sali zatytułowanej +Ars-Apollo+, poświęcony sztuce użytkowej Wyspiańskiego, tym razem nie meblom, tkaninom oraz projektom wykonawczym do tychże, a książce artystycznej. Dziedzinie, w której Wyspiański osiągnął niespotykane mistrzostwo, tworząc równocześnie podwaliny pod współczesną typografię, nie tylko polską

– powiedziała kuratorka wystawy "Wyspiański nieznany" Magdalena Laskowska.

Po raz pierwszy publiczności pokazany zostanie liczący blisko 600 pozycji księgozbiór własny artysty, zakupiony przez Muzeum Narodowe 2 czerwca 1910 roku od wdowy po Wyspiańskim, Teodory Teofili z domu Pytko.

- Zrąb tego księgozbioru stanowi historyczna biblioteka wujostwa Janiny i Kazimierza Stankiewiczów, a drugą pokaźną część tworzą publikacje nabyte przez samego Wyspiańskiego, świadomie budującego własną kolekcję książek. Prawie wszystkie są podpisane na okładce ręką artysty i datowane. Wiele z nich jest zarysowanych notatkami naniesionymi kredkami, w części znajdują się ołówkowe szkice. W innych znajdują się dedykacje współczesnych Wyspiańskiemu poetów i pisarzy, którzy podarowali mu swoje książki – mówiła Magdalena Laskowska.

Będzie można obejrzeć także cały komplet pierwodruków wydań jego dramatów, począwszy od "Legendy" i "Warszawianki" (1898), aż po wydane w roku śmierci Wyspiańskiego: "Skałkę", "Powrót Odysa" i "Sędziów". Nie zabraknie mało dotąd znanych prac artystycznych, w tym rysunków z okresu młodzieńczego.

W związku z pracami nad nowym pokazem większość projektów i realizacji Stanisława Wyspiańskiego z zakresu sztuki użytkowej, prezentowanych dotychczas w sali "Ars-Apollo" zostanie przeniesiona do części "Nie Paryż, tylko Kraków". Znajdą się tam m.in: tron i dwa siedziska z wystawy Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", model balustrady klatki schodowej Domu Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie oraz wybrane krzesła i fotele z kompletu mebli do mieszkania Zofii i Tadeusza Żeleńskich.

W związku z niedogodnościami, które pojawią się podczas zwiedzania ekspozycji "Wyspiański" muzeum przygotowało dla widzów 20 proc. rabat na książkę "Wyspiański. Na chęciach mi nie braknie…" Łukasza Gawła oraz na katalog towarzyszący wystawie. Dodatkową atrakcją będzie możliwość - za okazaniem biletu wstępu na ekspozycję "Wyspiański" - bezpłatnego zwiedzania wystawy "Kraków. 1900" w Kamienicy Szołayskich.

"Wyspiański. Nieznany" potrwa od 15 stycznia do 28 kwietnia 2019 roku i będzie tworzyć spójną całość z wystawą "Wyspiański".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ktoś tu mija się z prawdą! Miała być wspólna lista do Senatu, tymczasem PSL: „My w to nie wchodzimy”

zdjęcie ilustracyjne / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

O tym, że wspólna lista całej opozycji do Senatu jest już "dogadana" słyszymy od wczoraj. Tymczasem, mimo zapewnień chociażby Katarzyny Lubnauer, okazuje się, ze prawda jest zgoła inna. - My w to nie wchodzimy. Szukamy i mamy kandydatów do Senatu. Będziemy wystawiali swoich kandydatów. Idziemy swoją drogą - powiedział w TVP Info Marek Kos, członek rady naczelnej PSL i radny Sejmiku Województwa Lubelskiego z ramienia Ludowców.

Kos zapytany w TVP Info o wspólne listy opozycji do Senatu stwierdził: "My w to nie wchodzimy. Szukamy i mamy kandydatów do Senatu. Będziemy wystawiali swoich kandydatów".

Dopytywany o słowa innych polityków opozycji, w tym polityków Lewicy, że wspólne listy opozycji do Senatu są dograne Kos odpowiedział: "Lewica sama to wymyśliła na początku. Ona zaproponowała Koalicji Obywatelskiej wspólne listy do Senatu. Natomiast PSL idzie swoja drogą. Wystawiamy swoich kandydatów do Senatu. Jeżeli będą w danym okręgu wyborczym tacy kandydaci, których jesteśmy w stanie poprzeć, no to poprzemy może i lepszych kandydatów, którzy będą w danym okręgu wyborczym. Ale mamy świetne swoje nazwiska, chociażby Waldemara Pawlaka w Płocku czy Sławomira Sosnowskiego w Białej Podlaskiej. Także idziemy swoja drogą".

Działacz PSL "z całą mocą zaprzeczył" doniesieniom medialnym, wedle których zawarte zostało porozumienie formacji opozycyjnych w sprawie wspólnych list do Senatu, w którym uczestniczy PSL. "Pierwsze słyszę" - stwierdził mówiąc o takim porozumieniu z udziałem PSL.

Koalicja Europejska nie wypaliła, te wybory (do PE) zostały przegrane tą drogą już nie idziemy 

- dodał.

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak powiedział , że Stronnictwo "nie zamierza podpisywać żadnego paktu". "Po prostu nie wystawimy kandydatów tam, gdzie wystawiają ich inne partie opozycyjne, a tam, gdzie my wystawiamy, liczymy, że one nie wystawią (swoich)" - podkreślił Stefaniak.

Tymczasem Katarzyna Lubnauer w "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła zupełnie co innego.

Można uznać, że to porozumienie zostało zawarte. Nawet jeżeli są drobne problemy, to one nie wpływają na całość. Jest porozumienie

- zapewniła szefowa Nowoczesnej wyliczając nawet, że Koalicja Obywatelska zgłosi 80 kandydatów, PSL - 14, a SLD - 6.

I w którą wersję należy teraz wierzyć?

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl