Największa afera podatkowa w Europie?

  

Kilka dni temu dziennikarze śledczy z organizacji CORRECT! V ujawnili aferę finansową i podatkową, już teraz ocenianą na ok. 55 mld euro, co sprawia, że uznano ją za największe wyłudzenie podatków w historii Europy.

Miały brać w niej udział osoby publiczne, wielkie korporacje, które przy współudziale banków, korzystając z wadliwych mechanizmów kontrolnych na giełdach i rynkach finansowych, unikały płacenia podatków od dywidend akcyjnych, a część z nich wprost wyłudzała nienależny zwrot podatku. Pierwszy mechanizm (cum-cum) polegał na sprzedaży akcji w dniu wypłaty dywidendy przez zagraniczny podmiot zwolnionemu z podatku podmiotowi krajowemu. Potem akcje odsprzedawano taniej o ustaloną część podatku, w ten sposób dzieląc się zaoszczędzonymi sumami. W drugim przypadku (cum-ex) dokonywano bardzo wielu sprzedaży tych samych akcji w tak krótkim czasie, że fiskus nie umiał ustalić, kto jest finalnym właścicielem. W efekcie wiele podmiotów, posiadając poświadczenia własności wydane przez banki, domagało się zwrotu podatku, choć ten był tylko raz płacony. Skoro to ma być największa afera podatkowa Europy, to co powiedzieć o 60 mld euro strat, jakie poniosła Polska w wyniku afery VAT?

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts