Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej”, opracowanie nowej wersji polskiego godła jest związane z koniecznością dostosowania wzorów i symboli narodowych (godła i barw) do aktualnych technologii.

Resort kultury wyjaśnia, że opracowane mają zostać załączniki graficzne do ustawy o symbolach państwowych. Artysta na stworzyć elektroniczną wersję przestrzenną godła. Ma to być plik z obecnie obowiązującym rysunkiem, który będzie można powiększać i pomniejszać.

Ponadto powstać mają też nowe oficjalne wersje godła: płaska (czyli bez cieniowania, charakterystycznego dla rysunku) oraz czarno-biała obrysowa. Artysta ma na nowo określić współrzędne barw narodowych pod kątem nadruku na różnych materiałach.

Jak zmieni się samo godło? Wiadomo już, że w swoich pracach autor bazuje na obowiązującym wzorze z 1927 roku Zygmunta Kamińskiego. Nie oznacza to jednak, że nie wprowadzi zmian. Skrzydła orła, które teraz nie są identyczne, mają być lustrzanymi odbiciami. Ponadto „Rzeczpospolita” informuje, że korona dostanie prześwity, a złote mają stać się całe nogi orła aż do kolan, a nie tylko szpony jak teraz.