Boniek bezwzględny dla stadionowych bandytów!

Zbigniew Boniek / By DrabikPany - Flickr : Zbigniew Boniek, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22462691

  

Prezes PZPN Zbigniew Boniek podczas XVIII Ogólnopolskiej Konferencji "Bezpieczny stadion" w Kielcach zapewnił, że na polskich obiektach jest znacznie bezpieczniej niż 15 lat temu. "Musimy jednak wyeliminować z nich ludzi niezainteresowanych sportem" – dodał.

"Jeśli się zastanowimy, jak wyglądało bezpieczeństwo na polskich stadionach 18 czy 15 lat temu, a jak jest teraz, to wynika z tego, że idziemy w dobrym kierunku. Idealnie nigdy nie będzie, ale robimy wszystko, aby podczas sportowych imprez ludzie czuli się coraz bezpieczniej"

– zaznaczył Boniek.

Komendant główny policji Jarosław Szymczyk mówił podczas spotkania z dziennikarzami "o konieczności zintegrowanego podejścia do kwestii bezpieczeństwa na piłkarskich stadionach".

"Tylko wtedy będziemy działać efektywniej, jeśli będziemy działać wszyscy razem. Ważne, abyśmy wymieniali nasze doświadczenia, opinie i uwagi w kwestii współpracy. Musimy dążyć do tego, aby na każdym meczu piłki nożnej organizowanym w naszym kraju była tak fantastyczna atmosfera jak podczas spotkań narodowej reprezentacji" – wspomniał Szymczyk.

Jak dodał, jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa podczas meczów reprezentacji, to "już chyba osiągnęliśmy perfekcję".

"Chcielibyśmy, aby to wyglądało podobnie podczas innych spotkań. Jest trochę do zrobienia, ale stan bezpieczeństwa z roku na rok się poprawia. Zdarzają się incydentalne przypadki, ale one stanowią mimo wszystko margines, choć warto nad nimi pracować, warto się zastanawiać, jak doprowadzić do sytuacji, aby również ten margines był zerowy" – powiedział komendant główny policji.

Szef PZPN nawiązał do wykładu, jaki wygłosił podczas konferencji angielski ekspert ds. bezpieczeństwa Steve Frosdick, który mówił o największych tragediach w historii piłki nożnej, kiedy na stadionach ginęli ludzie.

"My w Polsce mamy to szczęście, że uczymy się od innych i musimy się uczyć na tragediach, które wystąpiły w innych krajach. Musimy robić wszystko, aby bezpieczeństwo to nie było tylko puste hasło, ale nasze najważniejsze zadanie. Imprezy piłkarskie nie są po to, żeby ktoś podczas nich ryzykował swoje życie czy zdrowie. Tylko po to, żeby poszedł na stadion, przeżył pozytywne sportowe emocje i wrócił do domu cały, zdrowy i szczęśliwy" – podkreślił Boniek.

Dodał, że w każdym klubie piłkarskiej ekstraklasy są grupy kibiców, z którymi współpraca układa się bardzo dobrze.

"Są jednak też tzw. grupy patologiczne, które nie interesują się niczym, nie interesują ich kwestie bezpieczeństwa. Tu nie chodzi o to, żeby do tych ludzi dotrzeć, tylko stworzyć takie mechanizmy zabezpieczające, żeby ich ze stadionów wyeliminować. To jest bardzo mała grupa, ale tutaj musimy być bezwzględni. Nie możemy narażać zdrowia i życia 99 proc. kibiców dlatego, że jakaś mała grupa chce się zabawić" - tłumaczył.

Szymczyk poinformował, że w 2018 roku odnotowano do tej pory zaledwie trzy zbiorowe naruszenia bezpieczeństwa i porządku podczas spotkań piłkarskich - ligowych meczów Piasta Gliwice z Górnikiem Zabrze i Lecha Poznań z Legią Warszawa, gdzie kibice wtargnęli na boisko, oraz w finałowym pojedynku o Puchar Polski na PGE Narodowym między Legią a Arką Gdynia.

"Te trzy przypadki ogniskują trzy największe problemy. To przede wszystkim ogromny poziom agresji, zwłaszcza w meczach tzw. podwyższonego ryzyka. Do tego dochodzi kwestia pirotechniki, z którą mamy duży problem na polskich stadionach i tu musimy szukać rozwiązań. Mamy też problem związany z przejazdem kibiców, dużo się dzieje na trasach tych przejazdów i pomiędzy samymi kibicami, a osoby postronne często na tym cierpią. Ten obszar zdecydowanie wymaga uporządkowania" – nie ukrywał Szymczyk.

Nadmienił też, że policja jest "ogromnie zdeterminowana do walki z przestępczością w środowiskach kibicowskich i pseudokibicowskich". Jak poinformował, w latach 2017-18 zatrzymano z tych środowisk blisko dwa tysiące osób, którym przedstawiono zarzuty, a 400 z nich zostało aresztowanych.

"W samym Krakowie na przestrzeni ostatnich trzech lat zatrzymano blisko 700 osób, a tylko w tym roku 170, wiele z nich zostało aresztowanych. Porozbijane zostały poważne grupy przestępcze. Priorytet dla Centralnego Biura Śledczego naszej formacji, jak i dla całej policji, to walka z przestępczością w tych środowiskach. Dzisiaj mamy tego wyraźne efekty i zapewniam, że to jeszcze nie koniec naszych działań. Jesteśmy zdeterminowani do dalszej walki" – zapewnił komendant główny policji.

"Musimy wyeliminować z polskich stadionów ludzi niezainteresowanych sportem" – podsumował prezes PZPN.

Ogólnopolska Konferencja "Bezpieczny stadion" organizowana jest w Kielcach od 18 lat. Co roku uczestniczy w niej około 400 przedstawicieli świata sportu, klubów piłkarskich oraz instytucji odpowiedzialnych za zabezpieczanie imprez.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dymisja ministra po słowach o Marszu Równości? Rzecznik rządu dementuje: Zmian nie będzie

szef MEN Dariusz Piontkowski / twitter.com/men_gov_pl

  

Politycy opozycji zażądali dymisji ministra Piontkowskiego, który stwierdził, że Marsze Równości budzą ogromny opór i w związku z tym warto się zastanowić, czy w przyszłości tego typu imprezy powinny być organizowane. Rzecznik rządu Piotr Müller pytany, czy należy się spodziewać dysmisji szefa MEN poinformował, że premier nie przewiduje żadnych zmian w rządzie.

Rzecznik rządu był pytany w TVP1, czy Piontkowski dotrwa do końca kadencji i wyborów parlamentarnych.

Pan premier na tę chwilę nie przewiduje żadnych zmian w rządzie, w związku z tym myślę, że tutaj żadnych zmian w tym zakresie nie będzie.
- powiedział Müller.

Stwierdził, że reakcje na wypowiedź Piontowskiego są nieproporcjonalne do słów, które wypowiedział szef MEN.

Stanowisko ministra Piontkowskiego w tym zakresie to nie jest stanowisko rządu.
- zaznaczył Müller.

Stanowisko rządu - oświadczył - jest jasne i trzeba zawsze chronić legalne zgromadzenia i manifestacje. Dopytywany, czy Piontkowski był dyscyplinowany przez premiera, odparł, że szef MEN wie, jakie jest stanowisko rządu.

I myślę, że takie stanowisko będzie dalej reprezentował.
- powiedział Müller.

Rzecznik rządu został też poproszony o komentarz do stwierdzenia prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że w sobotę podczas manifestacji w stolicy Podlasia doszło do „polowania na ludzi”. Müller powiedział, że grupa chuliganów zaatakowała osoby biorące udział w marszu.

To jest obserwacja nie tylko pana prezydenta (Truskolaskiego – przyp. red.), tylko tez innych osób, które to widziały. Jeżeli chuligani tego się dopuszczają, to będą za to karani. Ja tylko mam taką obawę, że prezydent Białegostoku próbuje upolitycznić ten spór, tzn. przypisać jakiekolwiek złe czyny jakiemuś ugrupowaniu politycznemu, to już mnie zdecydowanie smuci, ponieważ tam mieliśmy do czynienia po prostu z osobami, które łamały prawo, z osobami, które nie są związane z żadną partią polityczną, z tego co mi wiadomo.
- powiedział rzecznik rządu.

Dodał, że teza o udziale lokalnych działaczy PiS w zamieszkach w Białystoku jest nieprawdziwa.
Truskolaski zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli PiS w organach władzy samorządowej podczas Marszu Równości w Białymstoku. W jego ocenie materiały jednoznacznie pokazują czynny udział w ustawianiu blokad przeciw marszowi przez marszałka województwa Artura Kosickiego, radnego klubu PiS w sejmiku Sebastiana Łukaszewicza, a także p.o. dyrektora gabinetu marszałka Roberta Jabłońskiego oraz radnego miejskiego Henryka Dębowskiego.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl