Szczepić się, czy nie szczepić? Ciekawa dyskusja podczas debaty z udziałem ministra zdrowia

/ Pixabay/ whitesession

  

Czy warto się szczepić, czy watro poszerzyć w Polsce szczepienia? O tym dyskutowali uczestnicy debaty pt. „Kalendarz szczepień obowiązkowych na rok 2019” prowadzonej przez redaktora naczelnego "Gazety Polskiej" oraz "Gazety Polskiej Codziennie" Tomasza Sakiewicza. - Emocje związane ze szczepieniami nie do końca wynikają z merytorycznych przesłanek, a raczej ze sposobu komunikacji - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W Polsce rośnie grupa ludzi, którzy nie szczepią się z pobudek ideologicznych, a nie dlatego, że nie mają dostępu do szczepień. Co ciekawe, jest sporo osób z wyższym wykształceniem, które uczestniczą w ruchach antyszczepionkowych. Istnieją portale zachęcające do podobnego działania, gdzie przytaczane są argumenty naukowe i paranaukowe wskazujące szkodliwość szczepień i alarmujące o szkodliwości szczepień dzieci. Sprawa, zdaniem Sakiewicza, jest ryzykowna. 

Jak wykazywał minister zdrowia Łukasz Szumowski, emocje związane ze szczepieniami nie do końca wynikają z merytorycznych przesłanek, a raczej ze sposobu komunikacji. 

Rolę komunikacji przejmują m.in. portale społecznościowe, gdzie weryfikacja prawdy, czy nieprawdy, doniesień naukowych jest bardzo ograniczona. A przeświadczenie, że to, co czytamy w internecie jest prawdą, jest silne

- mówił, przypominając, iż debata jak zmienić kalendarz szczepień „toczy się cały czas, dlatego, że ma on w Polsce już blisko 60-letnią tradycję”. 

Zmieniamy go ponieważ przychodzą nowe szczepionki, nowe postacie, nowe możliwości, a intencją pracy nad kalendarzem szczepień jest maksymalne bezpieczeństwo i maksymalna skuteczność

- poinformował. 

Jak dodał, obawa, która w społeczeństwie się pokazuje, wynika z tego, że „są pewne obowiązkowe działania, które mogą mieć pewne powikłania medyczne”. 

Tutaj rola nas wszystkich, żeby o tym mówić i komunikować się. Łączenie polityki z tym tematem nie jest najbardziej klarownym i dobrym przykładem, bo politycy nie mają wątpliwości na temat dobrego wpływu szczepień na populację

- stwierdził.

Z kolei minister Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego, zaznaczyła, że lista priorytetów do 2020 roku „zawiera szereg postulatów, w tym szczepienie przeciwko rotawirusom, szczepienie dzieci do lat 6”. 

Wybór preparatów, jeśli chodzi o zakres programu szczepień ochronnych, zawsze jest kompromisem pomiędzy potrzebami wynikającymi z epidemiologii chorób zakaźnych a możliwością sfinansowania

- dodała.

Natomiast prof. Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, zaznaczyła, iż w Polsce od wielu lat program szczepień ochronnych jest podzielony na szczepienia obowiązkowe, „ale te szczepienia obowiązkowe w Polsce trzeba rozumieć jako szczepienia refundowane”. 

Druga grupa szczepień to szczepienia zalecane. Cześć rodziców uważa, że są to szczepienia, które nie są ważne w kalendarzu i można je pominąć

- powiedziała.

O skutkach braku szczepień dla najmłodszych mówiła dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz (narodowy instytut zdrowia publicznego, Państwowy Zakład Higieny, członek rady sanitarno-epidemiologicznej).

Skutek jest taki, że wybuchają epidemie, że wzrasta zachorowalność na określone choroby, nie tylko te wieku dziecięcego, ale również pojawiają się powikłania tych chorób, których także bardzo się boimy

- podkreśliła.

Wtórowała jej minister Józefa Szczurek-Żelazko, która stwierdziła, że „szczepienia są jedyną skuteczną i naukowo udowodnioną metodą zapobiegania chorobom zakaźnym”. 

Kilkudziesięcioletni proces obowiązywania w Polsce programu szczepień ochronnych potwierdza tę ideę. Wyeliminowaliśmy wiele chorób, które występują obecnie w małym odsetku, m.in. błonicę i krztusiec – nie słyszymy o dzieciach umierających na te choroby

- poinformowała.

Dyr. Andrzej Świadczyński Z-ca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ zaznaczył, że NFZ finansuje te szczepienia, które są w ustawie i które wskaże minister zdrowia. 

Oszacowanie kosztów związanych z chorobami osób, które się nie zaszczepiły, jest bardzo trudne. NFZ jest zainteresowany działaniem prewencyjnym – które idzie w kierunku tym, żeby jak największa część populacji była bezpieczna

- stwierdził. 


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kanada chce zaskarżyć Facebooka

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Stock Catalog/CC BY-SA 2.0

  

Facebook dopuścił się poważnych naruszeń prawa o ochronie danych osobowych i nie zapewnił odpowiedniej ochrony swoim kanadyjskim użytkownikom - stwierdził kanadyjski komisarz ds. prywatności w wydanym dzisiaj raporcie związanym ze skandalem wokół Cambridge Analytica.

Ponieważ Facebook zaprzecza zarzutom regulatora i odmawia zastosowania się do jego zaleceń, komisarz Daniel Therrien poinformował również, że zamierza skierować sprawę do Sądu Federalnego, by skłonić firmę do zmiany praktyk.

Dochodzenie prowadzone przez biuro federalnego komisarza ds. ochrony prywatności we współpracy z komisarzem prowincji Kolumbia Brytyjska rozpoczęto w marcu 2018 roku, po ujawnieniu wycieku danych 87 mln użytkowników Facebooka, w tym ponad 600 tys. Kanadyjczyków, i wykorzystaniu tych danych przez firmę Cambridge Analytica do przewidywania ich decyzji wyborczych i wpływania na nie. Według doniesień Facebook miał zezwolić na działanie aplikacji, która zbierała informacje o użytkownikach, a część tych danych przekazywała trzecim organizacjom, w tym Cambridge Analytica.

"Mimo publicznego przyznania się do poważnego nadużycia zaufania w związku ze skandalem wokół Cambridge Analytica Facebook kwestionuje konkluzje z naszego dochodzenia i odmawia wdrożenia rekomendacji, które mają na celu zniwelowanie tych niedoskonałości"

- powiedział podczas konferencji prasowej komisarz Therrien.

W trakcie dochodzenia regulatorzy stwierdzili, że poprzez "powierzchowne i nieskuteczne" mechanizmy wyrażania zgody przez użytkowników Facebook dopuścił do "nieautoryzowanego dostępu zewnętrznego podmiotu do informacji milionów użytkowników", a część tych danych została później wykorzystana do celów politycznych. Firma nie uzyskała też świadomej zgody na wykorzystanie informacji od użytkowników, którzy zainstalowali aplikację, ani od ich znajomych na Facebooku.

Ponadto Facebook nie zastosował właściwego nadzoru nad tym, czy korzystające z jego platformy aplikacje stosowały się do przepisów o ochronie prywatności. Tym samym Facebook "próbował przenieść odpowiedzialność za ochronę osobistych danych na aplikacje korzystające z jego platformy oraz na samych użytkowników" - napisano w raporcie.

Ponieważ decyzje federalnego komisarza ds. prywatności nie są wiążące i nie ma on kompetencji do nakładania kar finansowych, sprawa zostanie skierowana do Sądu Federalnego - poinformowano.

Therrien określił jako nie do zaakceptowania fakt, że firmy takie jak Facebook mogą ignorować zalecenia regulatora, i zaapelował o zmianę prawa.

"Ta sytuacja podkreśla poważne słabości naszego obecnego systemu ochrony prywatności. (...) Decyzje mojego biura powinny być wiążące, by zapewnić ich skuteczne wdrożenie. Powinienem mieć prawo do wydawania nakazów i nakładania kar za niestosowanie się do prawa"

- stwierdził komisarz. Wskazał w tym kontekście na rozporządzenie o ochronie danych osobowych UE, które weszło w życie w maju 2018 roku.

Obecny na konferencji komisarz ds. prywatności prowincji Kolumbia Brytyjska Michael McEvoy dodał, że współpraca z biurem komisarza federalnego dotyczy też roli kanadyjskiej firmy AggregateIQ w skandalu związanym z Cambridge Analytica oraz w brytyjskim referendum na temat wyjścia z UE. Wnioski z tego dochodzenia mają zostać opublikowane jeszcze tej wiosny.

 

Sprawa Facebooka była w kwietniu 2018 roku przedmiotem wysłuchania w kanadyjskiej parlamentarnej komisji ds. dostępu do informacji, danych osobowych i etyki. Komisarz Therrien przyznał wtedy, że wyciek danych mógł mieć wpływ na wybory w Kanadzie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl