TVP: Powstanie serial o podziemnej Solidarności

Jacek Kurski, prezes TVP / Fot. Maciej Łuczniewski/Gazeta Polska

  

TVP wyprodukuje 13-odcinkowy serial, poświęcony dziejom podziemnej Solidarności – poinformował prezes TVP Jacek Kurski. Trwają prace nad scenariuszem, a film pokazujący „prawdę tamtych czasów”, ale też niepozbawiony wątków sensacyjnych i komicznych, ma pojawić się na antenie za około półtora roku.

Rozpoczęliśmy prace nad serialem, który pokaże wielkie dzieje podziemnej Solidarności

– zadeklarował prezes telewizji podczas rozpoczętego w czwartek w Częstochowie XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność". Deklarację prezesa TVP związkowcy przyjęli oklaskami.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową Kurski sprecyzował, że TVP zamierza wyprodukować – jak mówił – pełnosezonowy serial, złożony z 13 odcinków, każdy po 45-50 minut.

Projekt jest na etapie developmentu, czyli rozwoju prac literackich i doskonalenia scenariusza

 – powiedział prezes, deklarując, że telewizja chciałaby wyprodukować film „jak najszybciej”, by za około półtora roku mógł trafić na antenę.

Będzie to serial pokazujący różne nurty podziemnej Solidarności. We wstępnym pomyśle jest oparty na kluczu podobnym do tego zastosowanego w serialu "Polskie drogi" - bohater jeździ po różnych miejscach Polski, obserwuje różne sytuacje, odwiedza kilka regionów podziemnej Solidarności

– powiedział prezes Kurski.

Akcja serialu ma toczyć się w latach 1981-89, do czasu Okrągłego Stołu.

To jest historia nigdy nieopowiedziana (…). Myślę, że czas na oddanie hołdu i prawdy tym latom i tym bohaterom w postaci serialu

– ocenił szef TVP, przypominając, że dotychczas filmy o tamtych czasach miały raczej charakter prześmiewczy, jak np. „Rozmowy kontrolowane”.

Kurski zastrzegł, że nie chodzi o stworzenie serialu martyrologicznego.

Bliżej mu będzie do wątków sensacyjnych; ma to być film "z nerwem", nie martyrologiczny, ale pokazujący różne słabości, różne sytuacje, także komiczne. Generalnie będzie to serial pokazujący prawdę tamtych czasów

 – ocenił prezes.

Jak mówił, ostateczny wybór formuły serialu zależy także od jego reżysera oraz finalnego scenariusza. 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Będzie remont na Powązkach

Kwatera więźniów Pawiaka / By Dreamcatcher25 - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25800396

  

Biuro wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła przeprowadzi rewitalizację kwatery więźniów Pawiaka na Powązkach Wojskowych – informuje dzisiejszy "Fakt".

"Takie miejsce nie ma prawa być zaniedbane, dlatego niezwłocznie podejmiemy działania, by kwatera odzyskała godny wygląd"

– przekazała cytowana w gazecie rzeczniczka prasowa wojewody Ewa Filipowicz.

Kwatera na Powązkach ma ponad 70 lat i nigdy nie przeszła rewitalizacji. Gazeta wskazuje, że nagrobki kruszeją, a z wielu nie można już odczytać nazwisk i profesji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl