Niepełnosprawne osoby na scenie

Przegląd amatorskich teatrów osób niepełnosprawnych / PIRO4D \ CC0

  

Niepełnosprawni artyści, amatorskie teatry osób niepełnosprawnych z Polski i Ukrainy oraz instruktorzy i wolontariusze wezmą udział w II Międzynarodowych Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku, który odbędzie się w piątek w Przemyślu.

Organizatorami przeglądu teatralnego są Centrum Kulturalne w Przemyślu i Fundacja Nieprzetartego Szlaku w Lublinie.

Jak wyjaśniają organizatorzy, Nieprzetarty Szlak to międzynarodowy ruch osób niepełnosprawnych, ich instruktorów i wolontariuszy, którzy poprzez systematyczne całoroczne działania artystyczne, organizację imprez i pracę wychowawczą dążą do osobistego rozwoju jego uczestników oraz zmiany sytuacji osób niepełnosprawnych w społeczeństwie.

Uczestnikami Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku są osoby niepełnosprawne, głównie intelektualnie - podopieczni domów pomocy społecznej, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej z miejscowości woj. podkarpackiego oraz Lublina i Lwowa.

W czasie Spotkań zaprezentują oni autorskie przedstawienia teatralne, a przerwy pomiędzy spektaklami wypełni wspólne śpiewane piosenek, zabawy i konkursy.

W ten sposób przyjeżdżający artyści nawiązują bezpośredni kontakt z innymi uczestnikami przeglądu i razem z wolontariuszami prowadzącymi imprezę budują jej klimat

- zauważyła organizatorka Spotkań z ramienia CK w Przemyślu, Dominika Osypanko.

W tym roku występy towarzyszące odbywać się będą w konwencji Rock and Rolla.

Jak podkreślają organizatorzy, wśród celów Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku jest nabywanie i rozwijanie umiejętności do samodzielnego funkcjonowania, rozwijanie samoświadomości osób niepełnosprawnych, ich umiejętności artystycznych, inspirowanie uczestników do aktywnych, twórczych działań kulturalnych i dzięki temu podnoszenie poczucia ich własnej wartości, a także zmiana perspektywy patrzenia i stosunków społecznych poprzez poszukiwanie miejsca osoby niepełnosprawnej w społeczeństwie i w kulturze.

Inicjatywa sprzyja także integracji we wspólnym działaniu osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych oraz doskonaleniu warsztatu artystycznego i organizacyjnego terapeutów, nauczycieli i wychowawców zajmujących się artystami niepełnosprawnymi oraz współpracujących z nimi wolontariuszy.

Chcemy, aby nasza impreza była radosnym twórczym spotkaniem, dlatego do uczestnictwa zapraszamy wszystkich, którzy akceptują powyższe cele i naszą ideę pracy nie dla, ale razem z osobami niepełnosprawnymi. Zgodnie z tradycją nie chodzi tu o wybranie lepszych i gorszych, a o pełne radości spotkania tych wszystkich, którym przez życie iść jest ciężej, a którzy pomimo tych trudności ofiarowują innym piękno i radość swojej twórczości i zaangażowania

– podkreśla Fundacja Nieprzetartego Szlaku w Lublinie.

W ramach wydarzenia przewidziano także warsztaty prowadzone przez Radę Konsultantów dla grup teatralnych, instruktorów i całego środowiska teatralnego.

Na zakończenie Spotkań zaplanowano Wielki Finał, podczas którego każdy z uczestników otrzyma dyplom, słodkie upominki oraz nagrody rzeczowe, potrzebne przy tworzeniu spektakli teatralnych.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ofiarami obywatele kilkunastu państw

/ Republika

  

Wśród ofiar śmiertelnych niedzielnych ataków na Sri Lance, w których zginęło 290 osób, a ok. 500 zostało rannych, są obywatele kilkunastu krajów, m.in. USA, W. Brytanii, Danii, Hiszpanii, Portugalii, Australii, Indii, Turcji. Większość ofiar to Lankijczycy.

Według władz Sri Lanki w atakach zginęło 39 cudzoziemców, a 28 zostało rannych.

Władze Wielkiej Brytanii wiedzą o ośmiu zabitych obywatelach tego państwa. Wśród ofiar jest Brytyjka wraz synem i córką, którzy zginęli, kiedy jedli śniadanie w hotelu Shangri-La. Sri Lanka to popularne miejsce spędzania wakacji wśród Brytyjczyków.

W atakach zginęło troje dzieci 46-letniego Andersa Holcha Povlsena - duńskiego biznesmena, uznawanego za najbogatszego człowieka kraju. Szwedzka gazeta "Aftonbladet" podała, że Povlsen wraz z małżonką i czwórką dzieci spędzał wakacje na Sri Lance. MSZ Danii potwierdziło, że w atakach zginęło trzech jej obywateli.

W atakach zginęło dwóch obywateli Hiszpanii - w wieku 31 i 32 lat. Para była na wakacjach na Sri Lance. Poinformował o tym agencję EFE burmistrz miejscowości Pontecesures w północnej Hiszpanii. Hiszpańskie MSZ potwierdziło, że zginęło dwóch jej obywateli.

Premier Australii Scott Morrison poinformował, że zginęło dwóch australijskich obywateli, a dwóch zostało rannych. Zabici to członkowie tej samej rodziny.

Również USA potwierdziły, że w wybuchach zginęło "kilku" jej obywateli. Wśród zabitych jest Dieter Kowalski, który przybył na Sri Lankę w celach zawodowych. Mężczyzna zginął zaraz po przybyciu do hotelu.

Wśród ofiar jest pięciu przedstawicieli indyjskiej partii politycznej, Janata Dal Secular - poinformował przedstawiciel rządu. Dwóch członków grupy, która udała się na Sri Lankę w czasie przerwy w trwających w Indiach wyborach, uznaje się za zaginionych. Ofiary przebywały w hotelu Shangri-La w stołecznym Kolombo. Zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wybuchowy w hotelu, kiedy goście zgromadzili się na śniadaniu. Według indyjskich władz w atakach zginęło siedmiu lub ośmiu obywateli tego kraju.

Zginęło też dwóch Turków - podała agencja Anatolia. Wśród ofiar są też obywatele Holandii, Bangladeszu i Arabii Saudyjskiej - informują agencje. Zginął też Portugalczyk, który na Sri Lance spędzał miesiąc miodowy z żoną. Chińskie media państwowe informują o dwóch obywatelach Chin, którzy zginęli w wybuchach. Również Japonia potwierdziła, że wśród ofiar śmiertelnych są jej obywatele.

Wśród ofiar zidentyfikowano m.in. znaną lankijską szefową kuchni Shantha Mayadunne wraz z córką. Kilka minut przed atakiem córka zamieściła w internecie zdjęcie ze śniadania w hotelu Shangri-La.

W Niedzielę Wielkanocną zamachowcy samobójcy dokonali serii skoordynowanych ataków na kościoły oraz luksusowe hotele na Sri Lance. Policja poinformowała w poniedziałek o zatrzymaniu w związku z zamachami 24 osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl