Gersdorf brała pieniądze, choć nie pracowała. "Odpowie za to co najmniej dyscyplinarnie"

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Maciej Marosz

Dziennikarz \"Gazety Polskiej\" i \"Gazety Polskiej Codziennie\".

Kontakt z autorem

  

Pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf odpowie co najmniej dyscyplinarnie – uważa wiceszef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Andrzej Matusiewicz. Tak poseł zareagował na nasze pytanie o pobieranie przez prezes Gersdorf, pomimo przejścia w stan spoczynku, niezmiennie pełnego wynagrodzenia szefa Sądu Najwyższego, a  nie przysługujących jej 75 proc. tej kwoty.

Od początku lipca prof. Małgorzata Gersdorf przeszła na mocy znowelizowanych przepisów w stan spoczynku. Chociaż nadal uważała, wbrew przepisom, że kieruje Sądem Najwyższym, zdecydowała nie podpisywać żadnego papierka. Pod wszelkimi decyzjami wydanymi w SN swój podpis pozostawiał wyznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę prezes Dariusz Zawistowski. Powstaje pytanie, czy zostaną wyciągnięte w tej sytuacji konsekwencje prawne za to, że mimo to prof. Gersdorf pobierała pełne wynagrodzenie czynnego sędziego. 

Prawnicy, którzy nie podważają ustawy o Sądzie Najwyższym uznają, że prof. Gersdorf została skutecznie przeniesiona na początku lipca mocą znowelizowanych przepisów. W takiej sytuacji powinna pobierać jedynie 75 proc. swojego dotychczasowego wynagrodzenia. 

Przed tygodniem kierownictwo Sądu Najwyższego stwierdziło w odpowiedzi na nasze pytania, że traktuje prof. Gersdorf niezmiennie jako I prezesa SN. Oraz że funkcjonowanie jej w Sądzie Najwyższym nie uległo zasadniczym zmianom po 4 lipca. 

Informuję, że Pani prof. Gersdorf pobiera wynagrodzenie w pełnej wysokości przysługującej Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego

– odpowiedział nam rzecznik prasowy SN.

Wskazał jednak na samoograniczenie odpowiedzialności przez prof. Gersdorf w pełnieniu w swoim rozumieniu funkcji szefa SN.

Aby zapobiec możliwym komplikacjom np. natury odpowiedzialności za gospodarowanie budżetem lub kwestionowaniu decyzji, upoważnienie do podpisywania dokumentów otrzymał Pan Prezes SN Dariusz Zawistowski, który na podstawie przepisów Ustawy o SN również zastępuje I Prezesa SN w czasie nieobecności

- dodano w odpowiedzi udzielonej nam przez SN.

Jednak jak się okazuje, to ograniczenie pełnionej funkcji i odpowiedzialności za podejmowane decyzje nie wpłynęło na wysokie zarobki prof. Gersdorf. Pobiera ona pełną kwotę wynagrodzenia I prezesa SN wraz z wszystkimi dodatkami, także tego za funkcję kierowniczą w tym sądzie.

Pani Prezes Gersdorf normalnie przychodzi do pracy, tak jak przed 4 lipca i uczestniczy w procesie decyzyjnym w Sądzie Najwyższym. Bierze udział w spotkaniach z sędziami i kierownictwem Kancelarii, konsultuje działania Biura Studiów i Analiz, odpowiada na kierowaną do niej korespondencję itp. Z tego tytułu pobiera wynagrodzenie w pełnej wysokości przysługującej Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego

 - napisał Sąd Najwyższy. 

Do pobierania 100 a nie 75 proc. wynagrodzenia szefa SN przez Gersdorf odniósł się w rozmowie z nami wiceszef sejmowej komisji sprawiedliwości poseł Andrzej Matusiewicz, który podkreśla, że dawna I prezes pozostaje w stanie spoczynku bez względu na postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE.  

Za pobieranie wyższych niż należne zarobków czeka ją co najmniej odpowiedzialność dyscyplinarna. Przypomnę, że obowiązuje uchwała KRS o zasadach etyki zawodowej sędziów. Jeden z jej paragrafów mówi, że jeżeli sędzia w stanie czynnym czy spoczynku nie respektuje i lekceważy obowiązujący w kraju porządek prawny, podlega karze dyscyplinarnej

– przekonywał przewodniczący Matusiewicz. 

Poseł wskazał też, że podjęcie przez Trybunału Sprawiedliwości UE postanowienia o zabezpieczeniu przepisów ustawy o SN, na dzień przed ciszą wyborczą w Polsce przed wyborami samorządowymi, miało głęboko polityczny wydźwięk.

Postanowienie TSUE narusza polskie ustawodawstwo krajowe, w którym nie ma możliwości zawieszenia ustawy, która weszła w życie. Nie znam kraju, w którym zawieszono obowiązującą ustawę. Taka ustawa może być poddana konstytucyjnej kontroli, ale jak dotąd nikt nie zaskarżył jej do Trybunału Konstytucyjnego

– mówił poseł Matusiewicz.

W traktacie o funkcjonowaniu UE nie ma takiego zapisu, że Unia może ingerować w nasze ustawodawstwo dotyczące władzy sądowniczej

– dodał.

To, co robi Sąd Najwyższy, to wprowadzanie chaosu w stan prawny w Polsce. Ma to bardzo szkodliwy wydźwięk społeczny. Oznacza podkopywanie fundamentów państwa. Odbiera też obywatelom wiarę w praworządność SN

– mówił nam z kolei poseł Witold Czarnecki z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Autorytety prawne uznają, że mogą dziś wszystko

– dodał poseł. 

Jak dowiedzieliśmy się dziś w Sądzie Najwyższym, po postanowieniu TSUE, uznająca się za I prezes Małgorzata Gersdorf podjęła wszelkie obowiązki wynikające z tej funkcji i podpisuje już wszystkie dokumenty. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Seria aresztowań po trzęsieniu ziemi

/ Kris Hodaj [Public domain]

  

Albańska prokuratura wydała kilkanaście nakazów aresztowania w związku ze śmiercią 51 osób w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten kraj w ubiegłym miesiącu - poinformowała tamtejsza policja. Dziś w sprawie zatrzymano dziewięć osób.

Policja i prokuratura podkreśliły, że ze wstępnego dochodzenia wynika, iż "do utraty przez ludzi życia w zawalonych budynkach doszło też przez to, że budowlańcy, inżynierowie i właściciele nie przestrzegali przepisów, norm i standardów bezpieczeństwa budowlanego".

Wydano 17 nakazów aresztowania. Wśród stawianych zarzutów są pozbawienie życia i nadużycie władzy.

Dwie osoby zatrzymane w sobotę na podstawie zarzutów o pozbawienie życia to właściciele dwóch hoteli w Durres. W wyniku ich zawalenia się zginęły cztery osoby. Policja podkreśliła, że oba hotele były zbudowane nielegalnie.

Trzeci zatrzymany to manager hotelu dla policjantów, w którym po trzęsieniu ziemi znaleziono zabitego wysokiej rangi funkcjonariusza.

Według policji niektórzy z poszukiwanych opuścili kraj po kataklizmie, do którego doszło 26 listopada. W wyniku trzęsienia ziemi ok. 14 tys. ludzi pozostało bez dachu nad głową.

Agencja Reutera zaznacza, że w latach 90. wielu Albańczyków przeniosło się bliżej miast, budując domy bez ścisłej kontroli ze strony władz. Liczne budynki zostały później zalegalizowane w ramach walki o głosy wyborców oraz dążenia do urbanizacji terenów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl