Były szef NATO radzi Berlinowi brać przykład z Polski. O Nord Stream 2 mówi: To katastrofa dla UE

na zdjęciu Anders Fogh Rasmussen / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Niemały szok musieli przeżyć dziennikarze Onetu w trakcie rozmowy z byłym sekretarzem generalnym NATO. Anders Fogh Rasmussen najpierw bez ogródek stwierdził, że „Nord Stream 2 to bez wątpienia projekt geopolityczny”. Na tym jednak nie poprzestał i zauważył, że finalizacja tego projektu to „katastrofa dla całej Unii Europejskiej”. Ponadto Rasmussen zasugerował, żeby Berlin zaczął wreszcie brać przykład z Warszawy i polskiego rządu. Oj... to musiało zaboleć!

Były sekretarz generalny NATO w wywiadzie opublikowanym na portalu Onet.pl, podkreślił, że UE wydała ponad pięć miliardów euro na dywersyfikację źródeł i uniezależnienie się od rosyjskiego gazu.

- Nord Stream 2 to bez wątpienia projekt geopolityczny. Moim zdaniem to katastrofa dla całej Unii Europejskiej - powiedział.

Według Rasmussena, jeżeli ruszy budowa rurociągu, będzie to - jak mówił - „niepotrzebny krok wstecz, odwracający uwagę od dobrze wykonanej roboty”.

Zdaniem byłego szefa NATO Rosja dąży do „utrzymania uzależnienia Niemiec i Europy od rosyjskiego gazu”.

- W ostatnich latach ten surowiec stał się bronią Moskwy (...). Rosja dzieli tam, gdzie to możliwe; wie, że ten projekt pomoże wbić klin między jedność europejską i transatlantycką - wskazał.

Rasmussen zwrócił również uwagę, że rurociąg ominąć ma Ukrainę i Polskę.

- Ukraina będzie musiała zapłacić około 2 miliardów euro za tranzyt. Dla Ukrainy oznaczałoby to znaczną stratę w dochodach, a przecież potrzebuje funduszy zarówno do walki w Donbasie, jak i do ciągłej transformacji, aby stać się członkiem europejskiej rodziny – podkreślił były szef NATO.

Jak przekonywał, niewielu przywódców UE uważa, że Nord Stream 2 to dobry pomysł.

- Nawet wielu niemieckich polityków twierdzi, że to niebezpieczny projekt - dodał.

Były sekretarz poproszony został również o ocenę Inicjatywy Trójmorza w kontekście sytuacji związanej z Nord Stream 2. Jego zdaniem Polska wykazuje „prawdziwe przywództwo w polityce energetycznej UE”, a Inicjatywa Trójmorza i współpraca z zaangażowanymi w to krajami to „tylko jeden z przykładów”.

- Inną jest propozycja rurociągu z Norwegii do Polski, przechodzącego przez Danię - tzw. Baltic Pipe. Polska i inne kraje Trójmorza obalają argument, że energię musimy importować tylko z Rosji. To po prostu nieprawda, a Polska jest przodownikiem i przykładem, jeśli chodzi o rozważanie alternatywnych propozycji i LNG - podkreślił Rasmussen.

Jego zdaniem „Berlin powinien szukać w Warszawie przykładu, jak prowadzić strategiczną i solidarną europejską politykę energetyczną”.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Strażnicy zatrzymali poszukiwanego przestępcę

zdjęcie ilustracyjne / strazgraniczna.pl

  

Strażnicy graniczni zatrzymali w Świecku (Lubuskie) 31-latka poszukiwanego listem gończym. Mężczyzna przewoził w aucie kradziony motocykl i posiadał narkotyki – poinformowała rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Joanna Konieczniak.

19 czerwca nad ranem funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali do kontroli jadący z Niemiec samochód osobowy marki fiat na polskich numerach rejestracyjnych. W trakcie kontroli dokumentów okazało się, że jego kierowca był poszukiwany na podstawie listu gończego przez Sąd Rejonowy w Strzelcach Krajeńskich (Lubuskie).

31-latek był poszukiwany do odbycia 75 dni kary pozbawienia wolności za kierowanie gróźb karalnych. W trakcie dalszej kontroli w pojeździe ujawniono skradziony w Berlinie motocykl marki honda o wartości 50 tys. zł, a także kilka gram amfetaminy 

– powiedziała rzeczniczka.

Dodała, że dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzi słubicka policja.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl