Rozmowa z Riesterem była jednym z punktów dwudniowej wizyty szefa MKiDN we Francji. Jak powiedział Gliński dziennikarzom podczas briefingu po spotkaniu, Riester, który dopiero od kilku dni pełni funkcję ministra kultury, "przyjął go jako pierwszego swojego kontrpartnera z innych krajów".

Bardzo miła rozmowa. Mówiliśmy głównie o dyplomacji kulturalnej, czyli o tym w zasadzie, czym powinni się zajmować ministrowie kultury. Kultura zbliża, łagodzi obyczaje. Nawet jeżeli są pewne różnice to mamy w Europie bardzo dużo do zrobienia, jeżeli chodzi o wymianę kulturalną i dyplomację kulturalną. Z dużą dozą optymizmu patrzę na te kontakty właśnie na polu kultury. To jest lepiej, jeżeli zaczynamy od spraw kultury, a później rozwiązujemy inne

 – zwrócił uwagę szef MKiDN.

Gliński poinformował także o dalszych planach współpracy polsko-francuskiej w sferze kultury.

Mamy zaplanowane kolejne wystawy. Muzeum Narodowe w przyszłym roku organizuje dwie wystawy – jedna w Louvre-Lens na południu Francji. To jest wystawa poświęcona młodej Polsce. Z kolei staropolskie elementy, czyli kultura sarmacka częściowo będzie też wystawiana w jednej z innych instytucji francuskich. My cały czas mamy takie plany i to jest realizowane. Nie zawsze w Polsce o tym wiemy, ale jesteśmy obecni na całym świecie

– podkreślił.

Wizyta Glińskiego we Francji rozpoczęła się we wtorek rano od odwiedzin Przestrzeni Muzealnej Witolda Gombrowicza oraz grobu Gombrowicza w Vence. Szef resortu kultury przypomniał wówczas, że Vence to miejsce, gdzie pisarz tworzył i zakochał się.

Gdy szukał tutaj mieszkania w okolicy z młodą żoną, Ritą - jak wszedł do tego mieszkania na drugim piętrze w tym budynku i zobaczył ten widok na placyk, na rynek - od razu powiedział, że chce tutaj zamieszkać. I tu tworzył do śmierci, tu jest pochowany - w Vence. Jestem bardzo szczęśliwy, że w zeszłym roku udało nam się powołać to muzeum do życia, dzięki bardzo dobrej współpracy miasta - jeszcze raz to podkreślam - z naszymi różnymi instytucjami; bo to jest i Muzeum Literatury - oddział, który prowadzi Muzeum Gombrowicza w Polsce, ale także nasze ministerstwo

– powiedział.

Szef MKiDN wspomniał, że miasto Vence wyremontowało willę Alexandrine, w której mieszkali Gombrowiczowie, a ministerstwo pokryło koszty prac rekonstrukcyjnych, konserwatorskich. "Nasi specjaliści z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (...) odtworzyli zabytkowe plafony i to jest piękne miejsce, a jednocześnie centrum turystyczne tego miasteczka" – zaznaczył.

W programie wizyty wicepremiera we Francji znalazł się także udział w wernisażu wystawy "Une avant-garde polonaise: Katarzyna Kobro et Władysław Strzemiński" w Centre Pompidou, który odbył się we wtorek wieczorem.

Ekspozycja została zorganizowana w ramach "Polska 100" - zagranicznego programu kulturalnego z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski. W środę wicepremier odwiedzi kaplicę polską w bazylice Notre Dame w Paryżu.