O znaczeniu zwycięstwa PiS w wyborach samorządowych informuje już nawet Wirtualna Polska.

- Ogromny sukces. Rekordowe poparcie. W niedzielę nic nie wskazywało na to, że może być tak dobrze. Wyglądało, że będzie dużo gorzej

- komentuje cytowany przez wp.pl poseł PiS Marek Ast.

Z kolei inny rozmówca „Wirtualnej Polski” ze sztabu PiS wyjaśnia, co w rzeczywistości oznacza tak duży sukces wyborczy:

- Nasz sukces w sejmikach, na tę chwilę, można porównać do sukcesu Koalicji Obywatelskiej w Warszawie, oczywiście w przekazie. Sejmiki to są gigantyczne możliwości finansowe, rozrastanie się partii w terenie. To jest dla PiS mega ważny, cywilizacyjny wręcz moment, jeśli chodzi o rozwój. Sejmiki windują nam poparcie w ogóle w całym kraju.

Na łamach portalu niezalezna.pl na bieżąco informujemy o kolejnych oficjalnych danych spływających do Państwowej Komisji Wyborczej. Jak się okazuje, w przypadku niektórych województw sytuacja zmienia sie niczym w kalejdoskopie. Doskonałym tego przykładem jest choćby województwo świętokrzyskie, gdzie Prawo i Sprawiedliwość dzięki uzyskaniu 16 z 30 mandatów w niedzielnym głosowaniu, będzie mogło samodzielnie rządzić w regionie.

Ugrupowanie ma dwukrotnie więcej radnych niż po wyborach w 2014 r., kiedy to ponad połowę mandatów zdobył PSL. PSL uczestniczyło w zarządzaniu województwem świętokrzyskim od 1998 r. W 2006 r. współtworzyło koalicję z PO i PiS, a od 2010 r. wyłącznie z Platformą. W wyborach do sejmiku ostatniej kadencji ludowcy zwyciężyli, uzyskując 17 mandatów – mimo takiej większości w 30 osobowym gremium, zdecydowano o koalicji z PO. W 2014 r. kolejne były: PiS - osiem mandatów, PO - trzy, SLD – dwa.

Po niedzielnym głosowaniu, zupełnie zmienił się układ sił w sejmiku województwa. PiS zdobywając 16 mandatów, uzyskało większość, dającą możliwość samodzielnych rządów w regionie. PSL ma dziewięć mandatów, Koalicja Obywatelskie (PO i Nowoczesna) – trzy, a po jednym przypadło komitetom: SLD-Lewica Razem i Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty.

W ocenie szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka ten wynik to podwójna radość.
 [polecam:http://niezalezna.pl/242262-kolejne-sejmiki-wojewodzkie-dla-pis-tu-waza-sie-losy-ewentualnej-koalicji

- Bo radość ze zwycięstwa zawsze jest czymś oczywistym, ale tutaj jest taka satysfakcja, dlatego że mamy poczucie, iż Polacy doceniają program Prawa i Sprawiedliwości, doceniają te reformy, które od jesieni 2015 roku staramy się wdrażać i realizować.

Szef KPRM podkreślił także, że 33 proc. dla PiS to naprawdę jest olbrzymi sukces.

- Jeśli chodzi o wynik do sejmików wojewódzkich, to jest drugi w historii wszystkich wyborów do sejmików wynik, raz tylko Akcja Wyborcza Solidarność miała nieco lepszy wynik

- wskazał.