Z informacji Polskiej Agencji Prasowej - powołującej się na źródła w strukturach PiS - wynika, że w województwie dolnośląskim PiS może uzyskać 14 na 36 mandatów, a w województwie śląskim - 22 na 45 mandatów.

- W przypadku tych dwóch sejmików trwają rozmowy, by uzyskać w nich większość – mówi jeden z polityków będących w kierownictwie PiS.

Z oficjalnych informacji wynika, że PiS jak dotąd uzyskało samodzielną większość w sejmiku woj. podlaskiego oraz podkarpackiego. Z wcześniejszych informacji wynikało, że Prawo i Sprawiedliwość uzyskało samodzielną większość także w woj. małopolskim i lubelskim. Dziś natomiast pojawiły się informacje, że PiS uzyskało samodzielną większość w sejmiku łódzkim zdobywając 17 mandatów na 33, z kolei na Mazowszu partia rządząca uzyskała na pewno 25 mandatów na 51.

Według podanych w poniedziałek przed południem wyników sondażu Ipsos - tzw. late poll - w wyborach do sejmików wojewódzkich PiS zdobyło 33 proc.; Koalicja Obywatelska - 26,7 proc.; 13,6 - PSL; 6,6 proc. - SLD; 5,9 proc. - Kukiz'15; a 5,8 proc. - Bezpartyjni Samorządowcy.

Dotychczas oficjalnie podano rozkład mandatów w pięciu sejmikach wojewódzkich.

W sejmiku województwa opolskiego Koalicja Obywatelska zdobyła 13 mandatów, PiS - 10, Mniejszość Niemiecka - 5, a PSL - 2.

Z kolei w sejmiku województwa podlaskiego 16 mandatów uzyskał PiS, 9 Koalicja Obywatelska, a 5 PSL.

W sejmiku woj. podkarpackiego PiS zdobyło 25 mandatów, Koalicja Obywatelska - 5, PSL - 3.

Z kolei w sejmiku województwa lubuskiego 11 mandatów zdobyła Koalicja Obywatelska, 9 mandatów - PiS, 4 - PSL, 4 - Bezpartyjni Samorządowcy, a 2 SLD-Lewica Razem.

W sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego 14 mandatów dla Koalicji Obywatelskiej, 11 dla PiS, 4 dla PSL i 1 dla SLD.