Prezydent Duda spotkał się z kanclerz Merkel

Andrzej Duda i Angela Merkel / Krzysztof Sitkowski KPRP

  

O sytuacji w Polsce i Niemczech, reformie UE, relacjach transatlantyckich, sytuacji na Ukrainie i polityce klimatycznej przed szczytem COP24 rozmawiali dziś prezydent Andrzej Duda i kanclerz Angela Merkel – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Spotkanie trwało dłużej niż to było przewidziane – 45 minut. Na prośbę pani kanclerz rozmowa odbyła się w cztery oczy

– powiedział polskim dziennikarzom szef gabinetu prezydenta.

Duda i Merkel poruszyli w jej trakcie pięć kwestii. Pierwszą z nich była sytuacja polityczna w każdym z krajów.

Oczywistym tematem rozmowy było zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych w Polsce i jego konsekwencje (...). Pan prezydent pytał z kolei panią kanclerz o serie wyborów krajowych w Niemczech i przyszłość polityki niemieckiej

– poinformował Szczerski.

Drugim tematem „była przyszłość Unii Europejskiej i jej reformy, konieczność dostosowania UE do współczesnych wyzwań, także w kontekście działania instytucji europejskich” – wskazał szef gabinetu prezydenta.

Prezydent przedstawił swoją opinię, jak on postrzega politykę europejską. Rozmówcy zgodzili się, że każda reforma Europy powinna odbyć się za zgodą obywateli, z ich udziałem, w demokratycznym dyskursie, ale także w granicach prawa i w ramach przewidzianych prawem procedur

- dodał.

Kolejnym tematem rozmowy Dudy i Merkel były relacje transatlantyckie.

Dyskusja o tym, jak oboje przywódców postrzegają stan relacji UE – Stany Zjednoczone, jak odnoszą się do działań administracji prezydenta Donalda Trumpa. Prezydent Duda przedstawił swoje wnioski z ostatnich spotkań na szczycie polsko-amerykańskim, czyli z wizyty w Białym Domu i później rozmów w Nowym Jorku

– powiedział Szczerski, wskazując, że kontakty polsko-amerykańskie są dziś obserwowane w wielu stolicach europejskich, w tym w Berlinie.

Szef polskiego państwa i niemiecka kanclerz rozmawiali też o sytuacji na Ukrainie. "To był bardzo ważny temat rozmowy, w jaki sposób zakorzenić sprawę ukraińską w kontekście polityki europejskiej, także w kontekście sąsiedztwa Polski z Ukrainą i niemieckiego uczestnictwa w procesie mińskim" – wskazał prezydencki minister.

Piątym tematem rozmowy Dudy i Merkel była polityka klimatyczna w kontekście grudniowego szczytu COP24 w Katowicach.

Polska jest zainteresowana tym, żeby ta konferencja przyniosła odpowiedni skutek, który zagwarantowałby sprawiedliwą i odpowiedzialną politykę dostosowania gospodarek krajów uczestniczących w tym procesie do wymogów klimatycznych, a także, by to była decyzja odpowiedzialna i sprawiedliwa

– zauważył Szczerski.

Dodał, że prezydent Duda zabiegał o wsparcie niemieckie, żeby „kraje UE opowiedziały się za polskim modelem, czyli sprawiedliwym, odpowiedzialnym podziałem obciążeń i takim, który da każdemu krajowi prawo do tego, by stan energetyki dostosować do wymogów klimatycznych w sposób odpowiedni, z troską o wymiar globalny, ale też z szacunkiem dla lokalnych uwarunkowań krajów”.

Wcześniej we wtorek Duda spotkał się też z prezydentem Niemiec Frankiem Walterem Steinmeierem. Obaj przywódcy uczestniczyli także w XIX Forum Polsko-Niemieckim zatytułowanym „Europa 1918-2018: historia z przyszłością”.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Odnowiono szlaki rowerowe zniszczone w nawałnicy

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

W powiecie gnieźnieńskim odnowiono szlaki rowerowe, które zostały zniszczone w nawałnicy w sierpniu 2017 r. Jak poinformowało starostwo w Gnieźnie, trasom przywrócono pełną przejezdność i odnowiono oznakowanie.

W wyniku nawałnic, które przeszły nad Polską w sierpniu 2017 roku, zginęło sześć osób. W Gnieźnie uszkodzeniom uległy m.in. katedra, nowa hala sportowa, liczne obiekty użyteczności publicznej, cmentarze, wiele domów jednorodzinnych i budynków gospodarczych.

Z powodu silnych zniszczeń w okolicznych lasach, na terenie powiatu gnieźnieńskiego przez blisko dwa lata nie były przejezdne trzy z pięciu szlaków rowerowych.

"Dopiero w tym roku Lasy Państwowe zezwoliły na przeprowadzenie koniecznych prac renowacyjnych. Szlaki żółty, szary i zielony ponownie zapraszają na swoje trasy, choć pewne fragmenty mogą zaskakiwać - po ścianie drzew nie ma śladu"

– poinformowała rzeczniczka gnieźnieńskiego starostwa Agnieszka Rzempała-Chmielewska.

Jak dodała, trasom, dzięki przeprowadzonym pracom przywrócono pełną przejezdność, odnowiono oznakowanie, a także wycięto krzewy w miejscach zasłaniających kierunkowskazy.

Powiatowy system szlaków rowerowych to pięć tras o łącznej długości ok. 286 km. Wytyczone od podstaw i profesjonalnie oznakowane trasy prowadzą przez najbardziej urokliwe i bogate w walory kulturowe i krajoznawcze tereny.

Cały system szlaków oparty jest na pięciu dużych pętlach startujących i kończących się w jednym miejscu: na rynku w Gnieźnie. Trwają prace nad wyznaczeniem szóstej trasy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl