Chociaż oficjalnych wyników wyborów samorządowych jeszcze nie znamy, to dane exit poll uświadamiają nam, że czyste sumienie lub dobre wychowanie to nie były wartości, na które wyborcy zwracali szczególną uwagę. Potwierdzeniem może być wybór włodarzy lub kandydatów, którzy dostali się do drugiej tury m.in. w Łodzi, Olsztynie czy Rabce-Zdroju. Szokuje sytuacja w Daszynie w woj. łódzkim, gdzie największe szanse na zostanie wójtem gminy ma osoba, której prokuratura postawiła… 92 zarzuty.

Z pewnością najbardziej medialna była sprawa Hanny Zdanowskiej, która według danych exit poll zmiażdżyła konkurencję, otrzymując ponad 70 proc. głosów w wyścigu o fotel prezydenta Łodzi.

Przypomnijmy, w marcu br. została ona skazana na karę grzywny za poświadczenie nieprawdy w dokumentach bankowych. Kodeks wyborczy pozwala jej kandydować, z kolei ustawa o pracownikach samorządowych stanowi, że prezydentem miasta zostać nie może. W sprawie Zdanowskiej decyzję podejmie wojewoda, który może się zwrócić do premiera o ustanowienie dla Łodzi komisarza.

Niekwestionowanym rekordzistą wśród samorządowców, jeśli chodzi o potyczki z prawem, jest Zbigniew W., kandydat na wójta gminy Daszyna, który wszedł do drugiej tury wyborów. Od maja br. polityk ten przebywa w areszcie śledczym, a mimo to otrzymał 856 głosów, czyli 48,5 proc. poparcia. Prokuratura podejrzewa Zbigniewa W. o popełnienie 92 przestępstw, w tym o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Według śledczych łupem przestępców miało paść nawet kilka milionów złotych wyłudzonych z dotacji. Warto zaznaczyć, że aby W. rozprawił się z konkurencją już w pierwszej turze, zabrakło mu dokładnie 28 głosów.

W Olsztynie do drugiej tury wyborów wszedł Czesław Małkowski, który pełnił już funkcję prezydenta miasta od 2001 do 2008 r. Ustąpił po wybuchu seksafery w ratuszu. Według ustaleń prokuratury w czasie trwania prezydentury Małkowski miał molestować kilka urzędniczek, a jedną z nich, kobietę w ósmym miesiącu ciąży, zgwałcił. Jego proces trwa od 2011 r., trzy lata temu sąd w Ostródzie skazał nieprawomocnie Małkowskiego na 5 lat więzienia i zakazał przez 6 lat sprawowania kierowniczych stanowisk w jednostkach samorządu terytorialnego. Po złożeniu apelacji sprawa wróciła do sądu, a ogłoszenie wyroku ma nastąpić po drugiej turze wyborów.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"