Podobne seminarium placówka organizuje w listopadzie także dla dziennikarzy z Polski.

W czterodniowym seminarium, które ruszyło dzisiaj, uczestniczy 15 dziennikarzy, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec, Hiszpanii i Chorwacji.

Mamy nadzieję, że seminarium będzie wsparciem dla tych przedstawicieli s´wiata mediów, którzy podejmuja? wyzwanie przekazywania trudnej tematyki związanej i wynikającej z Auschwitz

– uważa rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.

Jak podkreślił, rola dziennikarzy jest szczególnie ważna, ponieważ w przestrzeni publicznej dostrzec można coraz więcej niepokojących zjawisk. „To populizm, mowa nienawiści, postawy antysemickie, ksenofobiczne, lęk przed innymi i obcymi, bierność w obliczu zła, uciekanie od odpowiedzialności. Media mogą ten proces podsycać ale tez˙ mogą mu zapobiec. Współczesne przemiany na świecie każą nam dokładnie wczytywać się w mechanizmy i doświadczenia płynące z tragicznych kart XX w., abyśmy byli w stanie wspólnie budować współcześnie postawy aktywnej odpowiedzialności” – powiedział Bartyzel w rozmowie z PAP.

Paweł Sawicki z Muzeum Auschwitz, który jest koordynatorem seminarium, zaznaczył, że dzięki mediom informacje związane z historią niemieckiego obozu Auschwitz docierają do odbiorców w każdym zakątku świata. „Stąd idea seminarium przeznaczonego dla tej konkretnej grupy zawodowej. Program został ułożony tak, aby z jednej strony umożliwić uczestnikom możliwość bardzo dokładnego poznania historii obozu, ale też dać praktyczne narzędzia do pracy dziennikarskiej związanej z tematyką Auschwitz i Holokaustu

- powiedział Sawicki.

Program seminarium obejmuje zarówno część historyczną z dogłębną wizytą studyjną terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu, w tym miejsc niedostępnych dla odwiedzających, wykłady i dyskusje, jak też wizyty w różnych częściach Muzeum, m.in. w dziale zbiorów oraz pracowniach konserwatorskich. Uczestnicy spotkają się także z dyrektorem placówki Piotrem Cywińskim oraz zwiedzą Centrum Żydowskie w Oświęcimiu i wystawę prac byłego więźnia Auschwitz Mariana Kołodzieja w franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach.