Zagraniczni dziennikarze poznają historię niemieckiego obozu Auschwitz

Muzeum Auschwitz / By Air-Quad UG - http://www.air-quad.de, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22820838

  

Seminarium dla zagranicznych dziennikarzy „Historia, pamięć, odpowiedzialność” rozpoczęło się w Muzeum Auschwitz. Organizatorzy liczą, że będzie ono wsparciem dla osób podejmujących wyzwanie przekazywania światu historii Auschwitz.

Podobne seminarium placówka organizuje w listopadzie także dla dziennikarzy z Polski.

W czterodniowym seminarium, które ruszyło dzisiaj, uczestniczy 15 dziennikarzy, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec, Hiszpanii i Chorwacji.

Mamy nadzieję, że seminarium będzie wsparciem dla tych przedstawicieli s´wiata mediów, którzy podejmuja? wyzwanie przekazywania trudnej tematyki związanej i wynikającej z Auschwitz

– uważa rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.

Jak podkreślił, rola dziennikarzy jest szczególnie ważna, ponieważ w przestrzeni publicznej dostrzec można coraz więcej niepokojących zjawisk. „To populizm, mowa nienawiści, postawy antysemickie, ksenofobiczne, lęk przed innymi i obcymi, bierność w obliczu zła, uciekanie od odpowiedzialności. Media mogą ten proces podsycać ale tez˙ mogą mu zapobiec. Współczesne przemiany na świecie każą nam dokładnie wczytywać się w mechanizmy i doświadczenia płynące z tragicznych kart XX w., abyśmy byli w stanie wspólnie budować współcześnie postawy aktywnej odpowiedzialności” – powiedział Bartyzel w rozmowie z PAP.

Paweł Sawicki z Muzeum Auschwitz, który jest koordynatorem seminarium, zaznaczył, że dzięki mediom informacje związane z historią niemieckiego obozu Auschwitz docierają do odbiorców w każdym zakątku świata. „Stąd idea seminarium przeznaczonego dla tej konkretnej grupy zawodowej. Program został ułożony tak, aby z jednej strony umożliwić uczestnikom możliwość bardzo dokładnego poznania historii obozu, ale też dać praktyczne narzędzia do pracy dziennikarskiej związanej z tematyką Auschwitz i Holokaustu

- powiedział Sawicki.

Program seminarium obejmuje zarówno część historyczną z dogłębną wizytą studyjną terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu, w tym miejsc niedostępnych dla odwiedzających, wykłady i dyskusje, jak też wizyty w różnych częściach Muzeum, m.in. w dziale zbiorów oraz pracowniach konserwatorskich. Uczestnicy spotkają się także z dyrektorem placówki Piotrem Cywińskim oraz zwiedzą Centrum Żydowskie w Oświęcimiu i wystawę prac byłego więźnia Auschwitz Mariana Kołodzieja w franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zła restauracja nie otrzyma odszkodowania

zdjęcie ilustracyjne / suetot CC0

  

Amerykański portal turystyczny TripAdvisor wygrał dziś proces wytoczony mu w Barcelonie przez hiszpańskiego właściciela dwóch restauracji. Przedsiębiorca twierdził, że na portalu było zbyt dużo negatywnych opinii klientów o jego placówkach.

Sąd w Barcelonie orzekł, iż właściciel restauracji Marina Beach Club oraz Panorama w Walencji nie miał prawa żądać odszkodowania od władz portalu TripAdvisor, gdyż nie doszło do ingerencji administratorów w opinie zamieszczane na jego stronie o obu lokalach.

Sędzia zaznaczył, że nie doszło do złamania prawa, ponieważ „wszystkie filtry portalu działały poprawnie”. Oczyścił też amerykański portal z zarzutu o działanie w „złej wierze”.

W orzeczeniu sędzia wskazał, że restaurator miał możliwość zgłaszania poprawek dotyczących informacji o swoich placówkach. Wskazał, iż wycofanie opinii na ich temat byłoby działaniem na niekorzyść klientów.

Właściciel obu restauracji domagał się od portalu „odszkodowania za straty moralne” w wys. 660 tys. euro. Przedsiębiorca twierdził, że opinie internautów pojawiające się na portalu osłabiły wizerunek jego lokali.

W pozwie restaurator z Walencji oskarżył władze portalu o brak kontrolowania negatywnych komentarzy na temat swoich placówek gastronomicznych, a także o uniemożliwienie mu usunięcia swoich restauracji z grona lokali ocenianych przez użytkowników strony TripAdvisor.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl