W grudniu w dwóch regionach ruszy pilotaż krajowej sieci onkologicznej

laboratorium / pixabay.com /Creative Commons CC0/jarmoluk

  

Pilotażowy program krajowej sieci onkologicznej ruszy w grudniu na Dolnym Śląsku i w woj. świętokrzyskim. Jego celem jest kompleksowa i skoordynowana opieka onkologiczna nad pacjentem – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski dzisiaj we Wrocławiu poinformował, że pilotaż obejmie najczęściej występujące nowotwory – piersi, płuca, jajnika, jelita grubego i gruczołu krokowego.

Są ogromne problemy w polskiej onkologii, przede wszystkim związane z fragmentyzacją procesów leczenia, z jego ogromnym rozproszeniem. Działa 2,6 tys. jednostek chirurgii onkologicznej. Są jednostki, które wykonują po pięć, dziesięć zabiegów rocznie. Nie gwarantuje to wysokiej jakości

– mówił Gadomski.

Dodał, że celem pilotażu jest m.in. centralizacja chirurgii onkologicznej oraz decentralizacja leczenia chemioterapią i radioterapią.

Fundamentalnym założeniem pilotażu jest opieka skoordynowana. Chodzi o objęcie całościowym nadzorem procesu terapeutycznego i o wsparcie ośrodków o niższym szczeblu referencyjności przez ośrodki wysokospecjalistyczne

– powiedział wiceminister.

Na Dolnym Śląsku ośrodkiem koordynującym zostanie Dolnośląskie Centrum Onkologii, a w pilotażu będzie uczestniczyć 12 placówek, w tym m.in. szpitale specjalistyczne i wojewódzkie oraz kliniki akademickie we wszystkim miastach regionu.

Dyrektor DCO Adam Maciejczyk podkreślił, że przede wszystkim chodzi o przyśpieszenie i lepsze skoordynowanie terapii.

Pacjenci będą mieli do dyspozycji call center, przez które rozpocznie się opieka nad nimi. Przede wszystkim specjalny koordynator danego pacjenta wytyczy mu ścieżkę leczenia w ramach możliwości i potrzeb dla danego przypadku. Właśnie takie jednostkowe określenie tej ścieżki jest kluczowe w tym pomyśle koordynacji leczenia

– powiedział Maciejczyk.

Pilotaż potrwa w dwóch województwach – dolnośląskim i świętokrzyskim – do maja 2020 r. Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło na ten cel 48 mln zł. W pierwszym kwartale 2019 r. planowane jest rozszerzenie pilotażu o dwa kolejne województwa.

Koncepcję organizacji i funkcjonowania krajowej sieci onkologicznej opracował zespół ekspertów powołany przez resort zdrowia. Po przeprowadzonym pilotażu planowane jest też opracowanie narodowej strategii onkologicznej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Projekt ustawy ws. Brexitu wraca do Izby Gmin

zdjęcie ilustracyjne / DANIEL DIAZ; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Brytyjska Izba Lordów zaaprobowała proponowany przez rząd Borisa Johnsona projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej, ale z pięcioma wprowadzonymi poprawkami, co oznacza, że w środę wróci on do Izby Gmin.

Przyjęcie ustawy, która ma dać prawnie obowiązującą moc politycznym uzgodnieniom zawartym w umowie z UE, wynegocjowanej w połowie października 2019 roku przez rząd Johnsona, jest niezbędne do uporządkowanego brexitu w dniu 31 stycznia.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts