W grudniu w dwóch regionach ruszy pilotaż krajowej sieci onkologicznej

laboratorium / pixabay.com /Creative Commons CC0/jarmoluk

  

Pilotażowy program krajowej sieci onkologicznej ruszy w grudniu na Dolnym Śląsku i w woj. świętokrzyskim. Jego celem jest kompleksowa i skoordynowana opieka onkologiczna nad pacjentem – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski dzisiaj we Wrocławiu poinformował, że pilotaż obejmie najczęściej występujące nowotwory – piersi, płuca, jajnika, jelita grubego i gruczołu krokowego.

Są ogromne problemy w polskiej onkologii, przede wszystkim związane z fragmentyzacją procesów leczenia, z jego ogromnym rozproszeniem. Działa 2,6 tys. jednostek chirurgii onkologicznej. Są jednostki, które wykonują po pięć, dziesięć zabiegów rocznie. Nie gwarantuje to wysokiej jakości

– mówił Gadomski.

Dodał, że celem pilotażu jest m.in. centralizacja chirurgii onkologicznej oraz decentralizacja leczenia chemioterapią i radioterapią.

Fundamentalnym założeniem pilotażu jest opieka skoordynowana. Chodzi o objęcie całościowym nadzorem procesu terapeutycznego i o wsparcie ośrodków o niższym szczeblu referencyjności przez ośrodki wysokospecjalistyczne

– powiedział wiceminister.

Na Dolnym Śląsku ośrodkiem koordynującym zostanie Dolnośląskie Centrum Onkologii, a w pilotażu będzie uczestniczyć 12 placówek, w tym m.in. szpitale specjalistyczne i wojewódzkie oraz kliniki akademickie we wszystkim miastach regionu.

Dyrektor DCO Adam Maciejczyk podkreślił, że przede wszystkim chodzi o przyśpieszenie i lepsze skoordynowanie terapii.

Pacjenci będą mieli do dyspozycji call center, przez które rozpocznie się opieka nad nimi. Przede wszystkim specjalny koordynator danego pacjenta wytyczy mu ścieżkę leczenia w ramach możliwości i potrzeb dla danego przypadku. Właśnie takie jednostkowe określenie tej ścieżki jest kluczowe w tym pomyśle koordynacji leczenia

– powiedział Maciejczyk.

Pilotaż potrwa w dwóch województwach – dolnośląskim i świętokrzyskim – do maja 2020 r. Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło na ten cel 48 mln zł. W pierwszym kwartale 2019 r. planowane jest rozszerzenie pilotażu o dwa kolejne województwa.

Koncepcję organizacji i funkcjonowania krajowej sieci onkologicznej opracował zespół ekspertów powołany przez resort zdrowia. Po przeprowadzonym pilotażu planowane jest też opracowanie narodowej strategii onkologicznej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Z czwórką małych dzieci wyjechała na wojnę. Skazano ją na 14 lat więzienia

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/WilliamCho

  

Sąd w Paryżu skazał dzisiaj na 14 lat więzienia Jihane Makhzoumi, która z czwórką małych dzieci wyjechała na wojnę do Syrii. Skazana była sądzona za terroryzm, świadomy udział w przedsięwzięciu kryminalnym, porwanie dzieci oraz porzucenie dziecka.

Makhzoumi w 2014 roku wyjechała z Francji wraz ze swoim partnerem, Eddym Leroux, ich trzema córkami z poprzednich związków w wieku od trzech do pięciu lat i ich trzytygodniowym niemowlęciem.

Makhzoumi i Leroux, który tak jak ona został radykalnym dżihadystą, dołączyli do dżihadystów z Państwa Islamskiego w Ar-Rakce. Kobieta została zatrzymana na paryskim lotnisku po powrocie do Francji w 2016 roku.

Wróciła bez partnera, który prawdopodobnie zginął i bez jego córki. Od trzech lat nie ma żadnych wieści na temat dziewczynki, która nazywa się Jana.

Oskarżyciele opisali ją podczas procesu jako osobę, która "nie jest zdolna do empatii", a jej "egocentryzm jest przerażający".

Obrońcy Makhzoumi zapowiedzieli apelację. Adwokatka matki zaginionej Jany - poprzedniej partnerki Leroux - powiedziała po wydaniu wyroku, że był on "konieczny", aby Makhzoumi "posłużyła za przykład innym mamom, które wyjechały (do Syrii) z dziećmi".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl