Wzrasta liczba osób korzystających z internetu

/ Pixabay/ Steve BP

  

Odsetek osób korzystających z internetu wzrósł w tym roku o 1,6 pkt. proc. niż w roku poprzednim i wyniósł 77,5 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Dodano, że większy wzrost o 2,1 pkt. proc. wobec roku minionego odnotowano w kategorii regularnie korzystających z sieci - 74,8 proc.

W dzisiejszym komunikacie GUS podał, że w 2018 r. odsetek osób korzystających z internetu wyniósł 77,5 proc., to oznacza wzrost o 1,6 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Natomiast regularnie, co najmniej raz w tygodniu, korzystających z sieci jest już 74,8 proc., czyli o 2,1 pkt. proc. więcej niż w 2017 r.

Jak napisano, w tym roku 82,7 proc. gospodarstw - z co najmniej jedną osobą w wieku 16-74 lata - miało przynajmniej jeden komputer. Dodano, że wskaźnik ten systematycznie rośnie i w porównaniu do roku poprzedniego wzrósł o 0,9 pkt. proc., a wobec 2015 r. – o 4,8 pkt. proc.

Dostęp do internetu miało natomiast 84,2 proc. gospodarstw domowych. Odsetek ten był wyższy o 2,3 pkt. proc. niż w roku poprzednim, i o 8,4 pkt. proc. w stosunku do 2015 r. W skali roku udział gospodarstw domowych korzystających z internetu - poprzez szerokopasmowe łącze - zwiększył się o 1,7 pkt. proc. " "Dostęp do Internetu częściej posiadały gospodarstwa domowe z dziećmi niż bez nich" - czytamy w komunikacie.

Jeśli chodzi zaś o odsetek przedsiębiorstw z dostępem do szerokopasmowego internetu, to wyniósł 95 proc., a posiadających internet mobilny – 67,6 proc.

Dodano, w tym roku udział podmiotów z dostępem do internetu wyniósł 95,6 proc., przy czym najwyższy był w przedsiębiorstwach dużych - 99,6 proc. Szerokopasmowe łącze stałe miało 87 proc. firm, mobilne zaś 67,6 proc."

Z danych Urzędy wynika, że w 2018 r. z płatnych usług chmury obliczeniowej korzystało 11,5 proc. przedsiębiorstw, czyli o 1,5 pkt. proc. więcej niż w roku ubiegłym. Spośród usług oferowanych w chmurze obliczeniowej najczęściej kupowano te, które związane były z udostępnianiem e-poczty (7,7 proc. przedsiębiorstw).

"W 2017 r. odsetek firm składających zamówienia przez Internet wyniósł 33,6 proc. Zdecydowana większość przedsiębiorstw wykorzystywała w tym celu stronę internetową lub aplikacje mobilne (33 proc.), natomiast w mniejszym stopniu – wiadomości typu EDI (6,2 proc.)" - czytamy.

W 2017 r. zamówienia na produkty drogą elektroniczną otrzymywało 12,1 proc. przedsiębiorstw, przy czym 9,4 proc. dokonywało sprzedaży poprzez własną stronę internetową lub aplikację mobilną. Natomiast 6,4 proc. – za pośrednictwem zewnętrznych internetowych platform handlowych" - podał GUS.

W kontekście dostępu do elektronicznej administracji publicznej, GUS podał, że w 2017 r. prawie dwie trzecie firm obsługiwało procedury administracyjne wyłącznie drogą elektroniczną, bez dokumentów papierowych. Korzystanie z e-administracji samodzielnie deklarowało 71,3 proc. przedsiębiorstw, a za pośrednictwem innego podmiotu (np. biura rachunkowego) – 46 proc.

W komunikacie podkreślono, że przedsiębiorstwa coraz chętniej korzystają z mediów społecznościowych w swojej działalności. Stosują je przede wszystkim w celach marketingowych, a także do współpracy z klientami lub partnerami biznesowymi. "Odsetek przedsiębiorstw wykorzystujących media społecznościowe systematycznie rośnie. W 2013 r., kiedy to po raz pierwszy zebrano informacje na ten temat, wskaźnik osiągnął wartość 19,1 proc. i w przeciągu pięciu lat wzrósł o 11,2 p. proc. Ponad 60 proc. przedsiębiorstw dużych (o liczbie pracujących 250 osób i więcej) wykorzystywało przynajmniej jeden z rodzajów mediów społecznościowych" - napisał Urząd.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Gróbarczyk o kandydatach PiS: to ludzie niezwykle utytułowani

/ Lukas Plewnia; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

  

- To ludzie niezwykle utytułowani – powiedział w Szczecinie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, prezentując kandydatów PiS do Sejmu i Senatu z zachodniej części województwa zachodniopomorskiego.

"Dzisiaj chcieliśmy zaprezentować naszą drużynę. To ludzie niezwykle utytułowani. To ważne, żeby wszystkich państwa prosić o głos na całą naszą drużynę, bo Prawo i Sprawiedliwość jest partią wiarygodną i musimy wygrać, aby kontynuować nasze zadania"

– powiedział Gróbarczyk podczas prezentacji listy do Sejmu z okręgu 41 (szczecińskiego) i kandydatów do Senatu z okręgów 97 (szczecińsko-polickiego) i 98 (obejmującego m.in. Stargard i Świnoujście).

Gróbarczyk, który jest liderem listy w wyborach do Sejmu w okręgu szczecińskim, powiedział, że program PiS jest "dla ludzi, nie dla elit".

Zapytany, jak kandydaci zamierzają przekonać do głosowania na siebie mieszkańców Pomorza Zachodniego, które jest "trudnym terenem" dla PiS (w poprzednich wyborach wygrywała tu Platforma Obywatelska), Gróbarczyk odpowiedział: "po trochu zmieniamy tę rzeczywistość".

"Nie mamy się czego wstydzić, nasz program jest jednoznaczny – odbudowa Pomorza Zachodniego. Oczywiście część rzeczy nam nie wychodzi czy popełniamy błędy, ale cel jest jednoznaczny – odbudować Pomorze Zachodnie, a przede wszystkim uczynić z tego polską rację stanu"

– powiedział. Na pytanie, co "nie wyszło", szef ministerstwa gospodarki morskiej wskazał, że są to przede wszystkim opóźnienia przy budowie promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

Minister zapewnił, że prom zostanie zbudowany "i to nie w wydaniu partyjnym, ale gospodarczym". "Musi się to odbyć w sposób rynkowy, zgodnie z regulacjami rynkowymi, a przede wszystkim prawem, i prawem unijnym, co stwarza ogromne problemy z rozpoczęciem" – zaznaczył.

Drugie, trzecie i czwarte miejsce na liście zajmują posłowie Leszek Dobrzyński, Artur Szałabawka i Michał Jach. Kolejna jest radna Szczecina Stefania Biernat, za nią – na miejscach 6. i 7. posłowie Krzysztof Zaremba i Rafał Mucha. Na liście znaleźli się też m.in. zachodniopomorska kurator oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza i burmistrz Węgorzyna Monika Kuźmińska. Listę zamyka podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Maciej Kopeć. Znalazł się na niej także, na miejscu 9., poseł trzech kadencji i były polityk Platformy Obywatelskiej Arkadiusz Litwiński (jako reprezentant Porozumienia Jarosława Gowina).

Kandydatką do Senatu w okręgu 97 jest radna sejmiku województwa Małgorzata Jacyna-Witt, a w okręgu 98 o fotel senatora ubiegał się będzie szef rolniczej Solidarności w regionie i przywódca rolniczych protestów Edward Kosmal.

We wschodniej części województwa "jedynką" na liście do Sejmu jest były europoseł Czesław Hoc, drugie miejsce zajmuje sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker, a trzecie sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Małgorzata Golińska. Na liście jest też m.in. wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz.

Do Senatu z okręgu 99 (m.in. powiat białogardzki, choszczeński i kołobrzeski) startuje radny sejmiku Henryk Carewicz, a z okręgu 100 (powiaty m.in. koszaliński i szczecinecki) radny sejmiku Krzysztof Nieckarz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl