Wzrasta liczba osób korzystających z internetu

/ Pixabay/ Steve BP

  

Odsetek osób korzystających z internetu wzrósł w tym roku o 1,6 pkt. proc. niż w roku poprzednim i wyniósł 77,5 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Dodano, że większy wzrost o 2,1 pkt. proc. wobec roku minionego odnotowano w kategorii regularnie korzystających z sieci - 74,8 proc.

W dzisiejszym komunikacie GUS podał, że w 2018 r. odsetek osób korzystających z internetu wyniósł 77,5 proc., to oznacza wzrost o 1,6 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Natomiast regularnie, co najmniej raz w tygodniu, korzystających z sieci jest już 74,8 proc., czyli o 2,1 pkt. proc. więcej niż w 2017 r.

Jak napisano, w tym roku 82,7 proc. gospodarstw - z co najmniej jedną osobą w wieku 16-74 lata - miało przynajmniej jeden komputer. Dodano, że wskaźnik ten systematycznie rośnie i w porównaniu do roku poprzedniego wzrósł o 0,9 pkt. proc., a wobec 2015 r. – o 4,8 pkt. proc.

Dostęp do internetu miało natomiast 84,2 proc. gospodarstw domowych. Odsetek ten był wyższy o 2,3 pkt. proc. niż w roku poprzednim, i o 8,4 pkt. proc. w stosunku do 2015 r. W skali roku udział gospodarstw domowych korzystających z internetu - poprzez szerokopasmowe łącze - zwiększył się o 1,7 pkt. proc. " "Dostęp do Internetu częściej posiadały gospodarstwa domowe z dziećmi niż bez nich" - czytamy w komunikacie.

Jeśli chodzi zaś o odsetek przedsiębiorstw z dostępem do szerokopasmowego internetu, to wyniósł 95 proc., a posiadających internet mobilny – 67,6 proc.

Dodano, w tym roku udział podmiotów z dostępem do internetu wyniósł 95,6 proc., przy czym najwyższy był w przedsiębiorstwach dużych - 99,6 proc. Szerokopasmowe łącze stałe miało 87 proc. firm, mobilne zaś 67,6 proc."

Z danych Urzędy wynika, że w 2018 r. z płatnych usług chmury obliczeniowej korzystało 11,5 proc. przedsiębiorstw, czyli o 1,5 pkt. proc. więcej niż w roku ubiegłym. Spośród usług oferowanych w chmurze obliczeniowej najczęściej kupowano te, które związane były z udostępnianiem e-poczty (7,7 proc. przedsiębiorstw).

"W 2017 r. odsetek firm składających zamówienia przez Internet wyniósł 33,6 proc. Zdecydowana większość przedsiębiorstw wykorzystywała w tym celu stronę internetową lub aplikacje mobilne (33 proc.), natomiast w mniejszym stopniu – wiadomości typu EDI (6,2 proc.)" - czytamy.

W 2017 r. zamówienia na produkty drogą elektroniczną otrzymywało 12,1 proc. przedsiębiorstw, przy czym 9,4 proc. dokonywało sprzedaży poprzez własną stronę internetową lub aplikację mobilną. Natomiast 6,4 proc. – za pośrednictwem zewnętrznych internetowych platform handlowych" - podał GUS.

W kontekście dostępu do elektronicznej administracji publicznej, GUS podał, że w 2017 r. prawie dwie trzecie firm obsługiwało procedury administracyjne wyłącznie drogą elektroniczną, bez dokumentów papierowych. Korzystanie z e-administracji samodzielnie deklarowało 71,3 proc. przedsiębiorstw, a za pośrednictwem innego podmiotu (np. biura rachunkowego) – 46 proc.

W komunikacie podkreślono, że przedsiębiorstwa coraz chętniej korzystają z mediów społecznościowych w swojej działalności. Stosują je przede wszystkim w celach marketingowych, a także do współpracy z klientami lub partnerami biznesowymi. "Odsetek przedsiębiorstw wykorzystujących media społecznościowe systematycznie rośnie. W 2013 r., kiedy to po raz pierwszy zebrano informacje na ten temat, wskaźnik osiągnął wartość 19,1 proc. i w przeciągu pięciu lat wzrósł o 11,2 p. proc. Ponad 60 proc. przedsiębiorstw dużych (o liczbie pracujących 250 osób i więcej) wykorzystywało przynajmniej jeden z rodzajów mediów społecznościowych" - napisał Urząd.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Co warto wiedzieć o Memorial Day? Waszyngton - miejsce, które trzeba odwiedzić!

/ fot. Małgorzata Schulz/niezalezna.pl

  

W nadchodzący poniedziałek cała Ameryka będzie obchodzić (Memorial Day), święto upamiętniające tych, którzy zginęli w trakcie odbywania służby wojskowej. To długi weekend, podczas którego warto odwiedzić miejsca takie, jak Waszyngton. Zwiedzanie stolicy USA położonej pomiędzy stanami Maryland i Wirginia, to niewątpliwie najlepsza lekcja historii.

Główną atrakcją turystyczną Waszyngtonu obok Białego Domu, Biblioteki Kongresu, kompleksu muzeów Smithsonian jest Kapitol.

Amerykański parlament jest położony na wzgórzu Kapitol i otoczony malowniczym parkiem. Tutaj często odbywają się koncerty, wystawy oraz uroczystości z okazji obchodów świąt państwowych.

Jak podają rządowe statystki do stolicy USA rocznie przybywa około 19 milionów turystów, którzy wydają tam przynajmniej 7 bilionów dolarów. Jest to znaczący zastrzyk w budżecie miasta i pozwala władzom na utrzymanie niższych podatków w Dystrykcie Kolumbia.

Do stolicy przybywają liczne wycieczki szkolne aby tutaj uczyć dzieci i młodzież ze szkół podstawowych oraz średnich jak w stanach działa proces legislacyjny.

W kolejce do zwiedzania Kapitolu nieraz trzeba czekać nawet kilka godzin. Można zarejestrować się przez internet aby uniknąć kolejek. Parlament USA otwarty jest dla zwiedzających od godziny 8:30 rano do 16:30.

Waszyngton to miejsce skrajnych warunków klimatycznych, ostrych zim kiedy to temperatura spada nawet do minus 15 stopni Celsjusza i upalnych letnich miesięcy kiedy temperatury dochodzą do 38 stopni Celsjusza. W lutym siedziba kongresu była zamknięta z powodu śnieżycy przez 4 dni.
Temu regionowi nie obce są tornada. Trzy dni temu ewakuowano pracowników kongresu z powodu zagrożenia nadchodzącym tornadem, które przeszło obok Kapitolu.

Jednak statystyki pokazują, że nawet ekstremalne warunki pogodowe nie odstraszają turystów.

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl