Dobre wieści dla polskiej gospodarki

– Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 roku jest najniższy w historii i prawie o połowę niższy niż w 2015. To sukces, który mamy szansę powtórzyć także w 2018 roku – uważa minister finansów Teresa Czerwińska.

geralt/pixabay.com/CC0 Public Domain

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 r. jest najniższy w historii i prawie o połowę niższy niż w 2015 (z 2,7 proc. do 1,4 proc.). Nie byłoby to możliwe bez konsekwencji w zakresie konsolidacji fiskalnej i racjonalnego gospodarowania środkami budżetowymi. To wymierny sukces, który mamy szansę powtórzyć także w 2018 roku – poinformowała szefowa resortu finansów.

Już teraz niezależne instytucje wskazują, że deficyt całego sektora finansów publicznych w 2018 r. nie przekroczy 1 proc. PKB. Agencja S&P w ostatnim raporcie przyznającym Polsce wyższy rating oszacowała deficyt sektora na 0,9 proc. PKB – dodała.

Według minister finansów konsolidacja fiskalna jest w dużym stopniu wynikiem działań systemowych w zakresie dochodów i wydatków.

Jest duża szansa, że w 2018 r. istotnie zbliżymy się do MTO (tzw. średniookresowego celu budżetowego 1 proc. PKB w ujęciu strukturalnym) – uważa minister Czerwińska.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że "deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 roku ukształtował się na poziomie 27 mld 970 mln zł, co stanowi 1,4 proc. PKB, natomiast dług sektora wyniósł 1 bln 005 mld 688 mln zł, tj. 50,6 proc. PKB".

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Teresa Czerwińska #Ministerstwo Finansów #deficyt

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo