Niesamowite lekcje historii – malowanie bohaterów

Uczniowie z najstarszego liceum plastycznego w Polsce podczas X Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci malowali portrety świadków historii, budując w ten sposób kolejny międzypokoleniowy pomost i ratując od zapomnienia naszych bohaterów.

festiwalNNW.pl, Stowarzyszenie Scena Kultury

„Pracownia czasu, czyli żywa lekcja historii” odbywała się codziennie na Placu Grunwaldzkim w Gdyni. Licealiści pracowali pod czujnym okiem Marka Zalewskiego, wybitnego artysty z Ciechanowa, Przyjaciela Festiwalu NNW i twórcy festiwalowych statuetek: Drzwi do Wolności, Sygnetu Niepodległości, Młodzi dla Historii i Przyjaciela Festiwalu. Marek Zalewski uprawia rzeźbę, malarstwo, medalierstwo i architekturę wnętrz, a jego prace są wystawiane w Polsce, Belgii, Norwegii, Niemczech, Szwajcarii i Włoszech.

Uczniowie, a właściwie uczennice, pracowały bardzo pilnie przygotowując przede wszystkim portrety świadków historii oraz uwieczniając to, co działo się akurat na Placu Grunwaldzkim, na którym mieliśmy swoje stanowisko pracy. Moim zdaniem jest to bardzo ważna inicjatywa. Musimy zdawać sobie sprawę, że każdego roku świadków historii jest przecież coraz mniej. Niektórych osób, których portrety sporządzaliśmy przy okazji ubiegłorocznej edycji Festiwalu NNW, już z nami nie ma, a dzięki portretom pamięć o nich pozostanie. Można więc powiedzieć, że w naszej pracowni zapisujemy czas, który niestety przemija…

– powiedział Marek Zalewski.   

Artysta dodał również, że dla niego najważniejsze podczas tych warsztatów było to, że młodzież spotkała się z festiwalowym klimatem. Mieli okazję nie tylko ćwiczyć i rozwijać swój talent artystyczny, ale też rozmawiać z gośćmi Festiwalu NNW, poznawać lepiej naszą historię, zrozumieć, dlaczego zachowanie jej od zapomnienia jest tak istotne:

Starałem się na bieżąco dostarczać uczennicom materiały, od czasu do czasu kogoś do nas zapraszałem. Odwiedzał nas również Arkadiusz Gołębiewski, twórca Festiwalu NNW. Rozmawiał z młodymi, przybliżał im tematykę i ideę tego wydarzenia. Dziewczyny były żywo zainteresowane tym, w jaki sposób dokumentaliści zdobywają materiały do swoich filmów, w jaki sposób trafiają na ciekawe historie. Jedna z osób, zainspirowana taką rozmową, zagwarantowała mi, że po powrocie do Zakopanego, sama postara się przygotować filmowy materiał, ponieważ zna świadka historii ze swojej okolicy, który chętnie dzieli się opowieściami o naszej przeszłości, a ona chciałaby je uwiecznić i ocalić od zapomnienia. Kto wie, może w przyszłym roku jej film zobaczymy podczas pokazów konkursowych »Młodzi dla Historii«. To pokazuje, że Festiwal NNW trwa nie tylko przez cztery dni w Gdyni, czy podczas Retrospektyw w kolejnych miesiącach po Festiwalu, ale jest obecny przez cały rok w sercach i umysłach tych, którzy dali się mu zainspirować. To wspaniała inicjatywa!

Festiwal NNW z roku na rok oferuje coraz więcej wydarzeń skierowanych właśnie do młodych – koncerty, gry strategiczne, pokazy mody z minionych czasów, konkurs filmowy czy właśnie warsztaty plastyczne, to tylko część z atrakcji przygotowanych specjalnie dla uczniów, aby zainteresować ich historią Polski.

Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu NNW zaprasza już teraz do odwiedzenia XI już Festiwalu, który odbędzie się za rok. „Zapraszam do współpracy również inne licea plastyczne zainteresowane wartościowymi warsztatami! Z nami historia dzieje się na żywo, można porozmawiać z bohaterami walczącymi o niepodległość Polski, obejrzeć filmy, zainspirować się wydarzeniami z dziejów naszej ojczyzny”.

 

 

 

 


Źródło: festiwalNNW.pl, Stowarzyszenie Scena Kultury

#Festiwal NNW #Marek Zalewski #Liceum Kenara #portrety bohaterów

Lidia Skrzyniecka
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo