Teraz w opolskim ZUS posiada konta 55 tysięcy aktywnych płatników składek. Do połowy miesiąca system ubezpieczyciela odnotował na nich wpływy w wysokości 3,6 mld złotych. Jak zaznacza Szczurek, rekordowe wpływy w regionie idą w parze z brakiem błędów przy składaniu deklaracji i opłacaniu należności.

Płatnicy popełnili przez niecałe 10 miesięcy tego roku jedynie 284 błędy w skali całego kraju. To ewenement, bo porównywalnym okresie 2017 r. popełnili przy przelewach do ZUS ponad 223 tys. błędów. Oznacza to, że w tym roku płatnicy składek popełniają 99,9 proc. mniej błędów w trakcie tych operacji niż w 2017 roku. Opolscy płatnicy poradzili sobie z wdrożeniem nowego pomysłu na płatności w ZUS prawie bezbłędnie. Zdarzyło się kilka nieporozumień na początku roku. Jednak dzięki temu, że do każdego przedsiębiorstwa został przypisany niepowtarzalny numer rachunku, ZUS szybko dotarł do nadawcy i skorygował błąd

- podkreśla Szczurek.

E-składka, czyli indywidualne numery rachunków składkowych dla płatników składek to projekt, który ZUS wprowadził w styczniu tego roku. Przedsiębiorcy realizują tylko jeden przelew, a jego podziałem na poszczególne fundusze zajmuje się sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od początku roku Zakład prowadzi wysyłkę informacji do przedsiębiorców o stanie ich bieżących rozliczeń z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i zasad księgowania wpłat od stycznia 2018 r. Dotychczas do płatników składek trafiło w tej sprawie już blisko 750 tys. listów.

Według informacji ZUS, na indywidualnych numerach rachunków składkowych przedsiębiorców, państwowy ubezpieczyciel odnotował w tym miesiącu rekordową kwotę 200 mld zł. To o blisko 12 mld zł więcej, w porównaniu do połowy października ubiegłego roku.