Moskiewski ratusz nie zgodził się na upamiętnienie ofiar stalinowskich represji

Widok z boku na Kamień Sołowiecki w Moskwie / By Andy House from Moscow, Russia - In Memory of the thousands who suffered & died, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7646752

  

Władze Moskwy wycofały zgodę na przeprowadzenie corocznego upamiętnienia ofiar represji stalinowskich koło Kamienia Sołowieckiego nieopodal dawnej siedziby NKWD na Placu Łubiańskim. Organizatorzy - Stowarzyszenie Memoriał - nie zgadzają się z tą decyzją.

Jak podało dzisiaj radio Echo Moskwy, przedstawiciel Okręgu Centralnego rosyjskiej stolicy Władimir Gowierdowski zapewnił, że jedynym powodem odwołania zgody są prace budowlane, które trwają przy Kamieniu Sołowieckim. Nie jest możliwe szybkie ich zakończenie - powiedział Gowierdowski.

Władze stolicy zaproponowały, by doroczna akcja pamięci odbyła się 29 października w innym miejscu, przy wzniesionym w zeszłym roku pomniku upamiętniającym ofiary represji politycznych. Szef Stowarzyszenia Memoriał Jan Raczyński ocenił jednak, że zastąpienie miejsca przy Kamieniu Sołowieckim jest trudne. Cofnięcie wydanej wcześniej zgody na przeprowadzenie tam akcji świadczy o wyjątkowej niekompetencji władz - powiedział Raczyński.

Co roku Stowarzyszenie Memoriał organizuje 29 października przy Kamieniu Sołowieckim akcję "Przywracanie imion". W jej trakcie przez cały dzień odczytywane są publicznie nazwiska i dane osób rozstrzelanych w Moskwie w latach stalinowskiego terroru. Akcja ta odbywa się zawsze w przeddzień obchodzonego w Rosji 30 października Dnia Pamięci Ofiar Represji Politycznych. W tym roku powinna odbyć się po raz dwunasty.

Akcja została już uzgodniona z władzami i Stowarzyszenie Memoriał otrzymało niezbędne zezwolenia od służb komunalnych i sił porządkowych. Jednak na dziesięć dni przed tym wydarzeniem, w piątek, władze Moskwy wycofały swą zgodę.

Stowarzyszenie Memoriał zapowiedziało w tej sprawie konferencję prasową, która odbędzie się w najbliższy wtorek. W wystosowanym komunikacie zarząd tej organizacji przypomniał, że Kamień Sołowiecki jest najstarszym w Rosji pomnikiem ku czci ofiar reżimu totalitarnego. Miejsce, w którym stoi ten pomnik - Plac Łubiański - samo w sobie stanowi przypomnienie o terrorze, który był dziełem państwa.

Akcja "Przywracanie imion" jest nierozerwalnie związana z Kamieniem Sołowieckim

- oświadczył Memoriał.

Wielu ludzi różnych pokoleń wie bez przypominania, że 29 października można przyjść na Plac Łubiański, wziąć świecę, odczytać nazwiska zabitych mieszkańców Moskwy i wymienić nazwiska własnych represjonowanych krewnych

- oświadczył Memoriał. Podkreślił, że coroczne zgromadzenie "dawno już przestało być akcją Memoriału, a stało się wydarzeniem ogólnomoskiewskim".

Kamień Sołowiecki, upamiętniający ofiary stalinowskiego terroru, znajduje się tuż obok gmachu Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji (FSB) - spadkobierczyni radzieckich służb: KGB i NKWD. Stanął tam w 1990 roku. Przywieziono go z Wysp Sołowieckich - archipelagu na Morzu Białym, gdzie w połowie lat 20. XX wieku powstał pierwszy w ZSRR łagier dla więźniów politycznych.


Akcję publicznego odczytywania nazwisk, imion i danych ofiar terroru Stowarzyszenie Memoriał rozpoczęło w 2007 roku. "Ludzi rozstrzeliwano potajemnie, my sprawimy, że pamięć o nich będzie publiczna" - głosi dewiza tej akcji. Historycy szacują, że w okresie wielkiego terroru lat 30. XX wieku w Moskwie rozstrzelano ponad 40 tysięcy ludzi.

Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych obchodzony jest od 1991 roku. W ZSRR dzień 30 października opozycja demokratyczna obchodziła jako Dzień Więźnia Politycznego. W 1974 roku dzień datę tę wybrali sami więźniowie polityczni. Aż do rozpadu ZSRR organizowali w tym dniu strajki głodowe i inne akcje protestacyjne.

Stowarzyszenie Memoriał od ponad ćwierć wieku bada i dokumentuje zbrodnie stalinowskie, zajmuje się też obroną praw człowieka. W 2016 roku Ministerstwo Sprawiedliwości Rosji uznało Memoriał za organizację pozarządową "pełniącą funkcje zagranicznego agenta".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Poseł Leszczyna „wystawiła oceny” dla PiS. Takich odpowiedzi się nie spodziewała!

Zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Poseł PO-KO Izabela Leszczyna postanowiła wykorzystać dzień zakończenia roku szkolnego do "wystawienia ocen" partii rządzącej. Według niej, PiS nie zasługuje na wysokie oceny. Ale zaraz, zaraz... na jakie oceny zasługuje Platforma Obywatelska? Sprawę w swoje ręce wzięli użytkownicy Twittera.

W dniu zakończenia roku szkolnego 2018/19 poseł Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna wrzuciła do mediów społecznościowych grafikę stylizowaną na... świadectwo szkolne. Zawiera ona "wyniki klasyfikacji rządów PiS". Oczywiście z jak najgorszym podsumowaniem, jak to w zwyczaju mają politycy PO.

Według posłanki PO-KO, PiS zasłużył na "naganne" zachowanie, "niedostateczne" oceny za reformę edukacji, reformę wymiaru sprawiedliwości, reformę służby zdrowia, budowę autostrad oraz walkę ze smogiem.

Pamięć bywa krótka - szczególnie w przypadku polityków Platformy Obywatelskiej. Dlatego internauci masowo przypominają poseł Leszczynie, na jakie oceny zasługują poprzednicy PiS. Właśnie dlatego w 2015 roku Polacy powiedzieli "stop" i nie przepuścili Platformy Obywatelskiej "do następnej klasy".

Ale to nie koniec. W komentarzach pojawiło się nawet "świadectwo" wystawione poseł Leszczynie. Oj, nie ma się czym pochwalić!

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: twitter.com,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl