


Dziś przypada 34. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego 19 października 1984 r. przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. W uroczystej mszy św. w Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, której przewodniczył kard. Nycz, udział wzięli przedstawiciele rządu m.in. szef MON Mariusz Błaszczak i minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz, przedstawiciele samorządów, Solidarności oraz licznych środowisk.
Czytaj również
Kto zdecydował o zabójstwie ks. Popiełuszki? Będzie nowe śledztwo IPN
Zdaniem kard. Nycza, przykład ks. Jerzego Popiełuszki uczy "odwagi, która jest potrzeba, żeby człowiek nie zamilknął wtedy, kiedy trzeba mówić prawdę i kiedy trzeba prawdy bronić".
Człowiek może zamilknąć i może przestać czynić z prawdy najważniejszy punkt odniesienia na swojej drodze działań albo wtedy, gdy chce się komuś przypodobać albo wtedy, kiedy jest mu trudno z braku odwagi prawdy bronić – zaznaczył metropolita.
Dodał, że w Ewangelii Jezus posyła swoich uczniów "jak owce między wilki".
Te wilki zawsze były, wtedy, kiedy Pan Jezus żył na ziemi (...) Te wilki są i dzisiaj. Ale równocześnie, one zawsze będą - bo Kościół jest znakiem sprzeciwu, któremu sprzeciwiać się będą zawsze – podkreślił.
Dodał, że ks. Jerzy Popiełuszko potrafił podczas odprawiania mszy św. swoim słowem i swoją modlitwą gromadzić ludzi różnych przekonań i poglądów. Troszczył się o to, żeby "ta jedność przy ołtarzu Eucharystii przekładała się potem na ich działalność".
To trzeba także dzisiaj przypominać, że Kościół pełni misję i posługę jednania. Kościół musi być dla wszystkich. Nie może być z jednej strony ani Kościołem państwowym - tak uczył papież Jan Paweł II - ale nie może być także Kościołem związanym z jakąś jedną stroną politycznej czy społecznej sceny – ocenił.
Zdaniem kard. Nycza, Kościół musi mieć prawo działania w przestrzeni publicznej i głosić naukę społeczną według Ewangelii.
Bo nauka społeczna Kościoła to jest pewna synteza Ewangelii w kierunku życia społecznego, w kierunku zadań katolika, niezależnie od tego, kim jest w jego powołaniu życiowym, społecznym - także w jego powołaniu politycznym – wyjaśnił.
Kard. Nycz, wyjaśnił, że właśnie o wolność Kościoła w przestrzeni publicznej walczył Kościół pod przewodnictwem prymasa Wyszyńskiego, papieża Jana Pawła II w "okrutnym systemie komunizmu, który chciał Kościół zamknąć do zakrystii".
Kościół jest dla zbawienia wszystkich i Kościół musi być dla wszystkich, jeżeli chce spełnić swoją misję – stwierdził.
Zaznaczył, że uczestnicy mszy św. przyszli do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszko, aby się modlić za ojczyznę.
Aby się modlić za jej dziś - także za te dni, które teraz przeżywamy i będziemy przeżywać jutro i pojutrze, żeby Polska wyszła ze wszystkiego mocna – podkreślił kard. Nycz.
Dodał, że uczestnicy modlą się także w intencji kanonizacji ks. Jerzego.