Chrześcijańskie korzenie Polaków na krakowskiej wystawie

Ekspozycję będzie można oglądać 14 kwietnia przyszłego roku / fot. mat.pras.

  

Ok. 200 dzieł sztuki znajdzie się na wystawie „Polonia Sacra” w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Ekspozycja - czynna od 7 listopada - przypominać będzie chrześcijańskie korzenie narodu polskiego.

Dyrektor Muzeum i kurator wystawy ks. prof. Andrzej Witko podkreślił na piątkowej konferencji prasowej, że wystawa wpisuje się w obchody odzyskania 100. rocznicy niepodległości przez Polskę. Jak wyjaśnił, tytuł ekspozycji jest wymowny – „Polonia Sacra”, czyli „święta Polska” – wskazuje na Polskę chrześcijańską. 

Również metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podkreślił, przywołując myśli Karola Wojtyły, że rok 966 r. to nie tylko początek chrześcijaństwa w Polsce, ale to początek dziejów polskiego narodu. 

Na wystawie znajdą się obiekty, które pokazują przywiązanie Polaków do tradycji chrześcijańskiej, oraz wkład duchownych w walki o niepodległość. Wśród dzieł sztuki sakralnej zwiedzający zobaczą różne oblicza Matki Boskiej, szczególnie przypomniana ma być też postać kard. Adama Stefana Sapiehy.

Większość obiektów na wystawie pochodzi z Krakowa, głównie z Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły i kurii metropolitarnej, ale także m.in. z parafii archikatedralnej na Wawelu, parafii mariackiej, opactwa cystersów i Muzeum Narodowego w Krakowie. Eksponatów spoza Krakowa użyczyły parafie m.in. w Gaju, Gruszowie, Wieliczce. Ks. Witko zaznaczył, że eksponaty prezentowane będą w ciekawej aranżacji, tak aby przyciągnęły także młodych ludzi, na których organizatorom wystawy szczególnie zależy.

Wystawa znajdzie się w 20 świeżo wyremontowanych salach muzeum - w ramach remontu mają powstać też udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W odnowionym muzeum będzie także bezprzewodowy internet. Wernisażowi wystawy, 7 listopada, ma towarzyszyć - zgodnie z zapowiedziami organizatorów - iluminacja fasady muzeum. Ekspozycję będzie można oglądać 14 kwietnia przyszłego roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejne, obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/JerzyGorecki/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Dzięki wzorowej postawie kierowcy, kolejny nietrzeźwy kierujący został wyeliminowany z ruchu. Zatrzymany przez kierowcę pługopiaskarki mężczyzna miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. 44–latek stracił prawo jazdy i odpowie przed sądem za swoje nieodpowiedzialne zachowanie.

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem otrzymał informację o nietrzeźwym kierowcy forda, który został ujęty przez innych uczestników ruchu drogowego. W rejon Bukowiny Tatrzańskiej natychmiast skierowano policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego zakopiańskiej komendy.

44-latek miał trudności z utrzymaniem prostego toru jazdy. To niepewne zachowanie na drodze wzbudziło czujność kierowcy pługopiaskarki jadącego za fordem z powiatu limanowskiego. Podejrzewając, że kierowca może być pijany, wraz z drugim kierowcą piaskarki postanowili zajechać mu drogę. Natychmiast zabrali mężczyźnie kluczyki i powiadomili Policję. Badanie alkomatem wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie 44-latka. Minioną noc, mieszkaniec gminy Łukowica spędził w policyjnym areszcie. Funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy. Teraz dalszym losem nieodpowiedzialnego kierowcy zajmie się sąd.

Dzięki odwadze i wzorowej postawie obywatelskiej kierowców pługopiaskarek którzy dbają o zimowe utrzymanie dróg, kolejny nietrzeźwy kierujący został wyeliminowany z ruchu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl