Co z postanowieniami sądu w ciszę wyborczą?

/ Telewizja Republika

  

Informowanie przez dziennikarzy o postanowieniu sądu wydanym w trybie wyborczym nie narusza ciszy wyborczej - podkreślają przedstawiciele PKW i KBW. W relacjach nie należy jednak umieszczać żadnych komentarzy, szczególnie ze strony stron postępowania.

O północy rozpocznie się cisza wyborcza i potrwa do końca głosowania w niedzielę, czyli do godz. 21. Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób; zabronione jest także publikowanie sondaży.

Jutro możliwe jest wydanie przez sąd postanowienia m.in. w sprawie wniosku w trybie wyborczym, jaki PiS złożył dziś przeciwko PSL. We wniosku chodzi o materiały, w których PSL oskarża PiS i premiera Mateusza Morawieckiego m.in. o podniesienie wieku emerytalnego rolnikom.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński powiedział, że podanie przez dziennikarzy postanowienia sądu nie łamie ciszy wyborczej. "Podanie wyniku sądu jest naturalne. Nie ma sposobu, żeby to przemilczeć. Sąd publicznie ogłasza swoje postanowienie, nie ma przeszkód, żeby prasa o tym napisała" - podkreślił.

Natomiast wnikanie w istotę rzeczy, przytaczanie historii może być wkraczaniem w ciszę wyborczą – zaznaczył szef PKW.

Według Hermelińskiego dziennikarze w swoich relacjach powinni "ograniczyć się" do podania postanowienia sądu.

Trzeba ostrożnie podać, że sąd wydał dany wyrok i na tym zakończyć, bez żadnych komentarzy, szczególnie ze strony zainteresowanych – dodał.

Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego wskazał, że do paragrafów 1, 4 i 5 art. 111 Kodeksu wyborczego, mówiących o wydawaniu przez sąd postanowień w trybie wyborczym i publikowaniu sprostowania, odpowiedzi lub przeprosin, nie stosuje się art. 104 mówiącego o zakończeniu się kampanii wyborczej, a rozpoczęciu ciszy wyborczej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polak wśród rannych we Francji

zdjęcie ilustracyjne / @SnowAndBeach Twitter.com

  

Wśród rannych w wyniku pożaru ośrodka narciarskiego Courchevel w Alpach Francuskich znalazł się Polak. „Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo” – zapewnił Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Pożar wybuchł na trzecim, ostatnim piętrze budynku, w którym mieszkało ok. 60 pracowników sezonowych, w tym obcokrajowcy.

Żywioł został opanowany ok. godz. 8.30. Przyczyna pożaru są ustalane.[polecam:https://niezalezna.pl/255299-pozar-w-w-osrodku-narciarskim-w-alpach-francuskich]

„W pożarze ośrodka narciarskiego w Courchevel (Francja) zginęły 2 osoby, a 22 zostały ranne, w tym 4 ciężko. Wśród poszkodowanych jest wielu cudzoziemców. Jednym z rannych jest Polak. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Placówka w Lyonie monitoruje sytuację”

- poinformował na jednym z portali społecznościowych wiceszef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl