Premier Morawiecki wspomina błogosławionego ks. Popiełuszkę. "To postać wyjątkowa"

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko jest dla mnie postacią wyjątkową. Jego rodzinę znam od lat 80. – napisał na swoim koncie na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Dziś przypada 34. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego 19 października 1984 r. przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

Mateusz Morawiecki
Fot. Arkadiusz Lawrywianiec/Gazeta Polska

"Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko jest dla mnie postacią wyjątkową. Jego rodzinę znam od lat 80. Pamiętam, jak po pracy przy żniwach z jego bratem Stanisławem, śp. Marianna, mama Księdza Jerzego, zapraszała na obiad i herbatę. Silna, wspaniała, pełna miłości kobieta"

– napisał na swoim koncie na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 roku w Okopach na Białostocczyźnie. Po zdaniu matury wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach, gdzie wobec komunistycznej indoktrynacji dał się poznać jako obrońca wiary i wartości. Po święceniach kapłańskich otrzymanych w 1972 roku pracował w kilku parafiach archidiecezji warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia.

W ostatnich latach życia pracował w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie związał się z Solidarnością oraz celebrował comiesięczne msze święte za ojczyznę, gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy. Nawoływał w nich, aby "zło dobrem zwyciężać" oraz podkreślał, że "w pojednaniu musi być jeden wspólny cel, dobro ojczyzny i poszanowanie godności ludzkiej".

W czasie stanu wojennego ks. Jerzy występował w obronie internowanych, wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb komunistycznego reżimu. Swoją ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 roku do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego umęczone ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku.

Pogrzeb księdza Jerzego, który odbył się 3 listopada 1984 roku, zgromadził blisko milionową rzeszę ludzi. Od 1984 roku grób męczennika odwiedziły blisko 23 miliony wiernych, w tym liczni kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury. Papież Benedykt XVI beatyfikował go 6 czerwca 2010 roku

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Mateusz Morawiecki #Jerzy Popiełuszko

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo