Blokada USA na naszą wieprzowinę

/ OpenClipart-Vectors

  

Stany Zjednoczone w czwartek wstrzymały czasowo import polskiej wieprzowiny, tłumacząc, że dostawy produktów pochodziły z zakładów znajdujących się w strefie z ograniczeniami wz. z afrykańskim pomorem świń (ASF) - poinformował Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk.

Jak mówił, wstrzymanie importu obowiązuje od 18 października, restrykcje mają charakter czasowy, ale nie określono daty, do kiedy będą obowiązywać. Dodał, że ze względu na różnicę czasu, Inspekcja Weterynaryjna o tej decyzji została poinformowana w piątek.

Wstrzymanie importu dotyczy mięsa mrożonego, schłodzonego oraz produktów wieprzowych pochodzących z Polski.

Niemczyk podkreślił, że do Stanów Zjednoczonych mogą być wysyłane tylko produkty z zakładów, które nie są zlokalizowane w strefach, gdzie nie ma ograniczeń wz. z ASF, to samo dotyczy ubijanych zwierząt.

Amerykanie mają zastrzeżenia do dwóch zakładów, które mają uprawnienia do eksportu na tematem rynek, ale znajdują się w strefach zagrożonych (Sokołów, Morliny). Jednak te zakłady zgodnie z decyzją KE o regionalizacji są wyłączone z tych stref - tłumaczył szef Inspekcji Weterynaryjnej.

"Teraz trwają wyjaśnienia, nie było tutaj żadnego błędu, eksport trwa od 2014 r. (...), dotąd nie było żadnych uwag ze strony amerykańskiej"

- powiedział Niemczuk. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Białystok: śmiertelny wypadek na budowie

/ biotechnose

  

Do śmiertelnego wypadku doszło w piątek po południu na przebudowie jednej z ulic w Białymstoku. W głębokim wykopie pod budowę tunelu zasypanych zostało dwóch mężczyzn. Jednego nie udało się uratować, drugi trafił do szpitala - poinformowała policja i straż pożarna.

Chodzi o inwestycję przy ulicy Klepackiej. Jak powiedział rzecznik komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku Paweł Ostrowski, wezwani do wypadku strażacy najpierw wyciągnęli jednego z mężczyzn, który nie był całkowicie zasypany. Drugiego w zwałach ziemi nie było widać. Ponieważ nie można było użyć ciężkiego sprzętu, odkopywano go ręcznie.

Kiedy część ciała było już widać, rozpoczęto resuscytację, równolegle kontynuując odkopywanie. Kiedy mężczyznę udało się wydostać, reanimację kontynuowało pogotowie ratunkowe. Nie udało się przywrócić pracy jego serca. Zmarły miał ok. 45 lat. Uratowany 27-latek został przewieziony do szpitala.

Głębokie wykopy w tym miejscu mają związek z przebudową ulicy Klepackiej, zapewniającej dojazd do centrum Białegostoku z miejscowości położonych na południowy zachód od miasta. Inwestycja obejmuje m.in. budowę tuneli pod torami, bo ulicę przecina szlak kolejowy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl