Blokada USA na naszą wieprzowinę

/ OpenClipart-Vectors

  

Stany Zjednoczone w czwartek wstrzymały czasowo import polskiej wieprzowiny, tłumacząc, że dostawy produktów pochodziły z zakładów znajdujących się w strefie z ograniczeniami wz. z afrykańskim pomorem świń (ASF) - poinformował Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk.

Jak mówił, wstrzymanie importu obowiązuje od 18 października, restrykcje mają charakter czasowy, ale nie określono daty, do kiedy będą obowiązywać. Dodał, że ze względu na różnicę czasu, Inspekcja Weterynaryjna o tej decyzji została poinformowana w piątek.

Wstrzymanie importu dotyczy mięsa mrożonego, schłodzonego oraz produktów wieprzowych pochodzących z Polski.

Niemczyk podkreślił, że do Stanów Zjednoczonych mogą być wysyłane tylko produkty z zakładów, które nie są zlokalizowane w strefach, gdzie nie ma ograniczeń wz. z ASF, to samo dotyczy ubijanych zwierząt.

Amerykanie mają zastrzeżenia do dwóch zakładów, które mają uprawnienia do eksportu na tematem rynek, ale znajdują się w strefach zagrożonych (Sokołów, Morliny). Jednak te zakłady zgodnie z decyzją KE o regionalizacji są wyłączone z tych stref - tłumaczył szef Inspekcji Weterynaryjnej.

"Teraz trwają wyjaśnienia, nie było tutaj żadnego błędu, eksport trwa od 2014 r. (...), dotąd nie było żadnych uwag ze strony amerykańskiej"

- powiedział Niemczuk. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Premier Morawiecki zapewnił rolników: "Nie zostawimy Was w potrzebie". Będą dopłaty!

Premier Mateusz Morawiecki / TVP Info

  

W Kolnie - w województwie podlaskim - odbywa się dziś święto pod hasłem "Wdzięczni Polskiej Wsi". Honorowym gościem tego wydarzenia jest premier Mateusz Morawiecki. W swoim przemówieniu premier zapewnił, że nie zostawi rolników w potrzebie.

Jednym z głównych punktów programu święta "Wdzięczni Polskiej Wsi" było przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego. Tysiące uczestników imprezy wysłuchało ważnych słów.

Szef rządu mówił, że koniec kadencji jest czasem na podsumowanie, jak czas po żniwach, gdy prezentuje się plony. Oświadczył, że rząd wywiązał się z głównego zobowiązania - zmiany życia polskich rodzin i 500+ - z nawiązką, bo "jest również 500++ dla pierwszego dziecka". Padła też deklaracja pomocy rolnikom.

"Przyjaciół poznaje się w biedzie i polskie państwo musi w biedzie pomagać rolnikowi. Dlatego zdecydowaliśmy się o dopłacie do hektara, w przypadku gdy straty są wyże niż 70 procent. Ponad 1000 złotych! Polskie państwo nie zostawi rolników w potrzebie"

- zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

"Dzisiaj chcemy poprzez nasze działania doprowadzić do wsi, która będzie nowoczesna, która nie będzie piątym kołem, nie będzie zawadzała, tylko będzie dumą polskiej gospodarki. Dbałość o polską wieś jest polskim interesem narodowym"

- dodał.

Premier powiedział również, do czego polski rząd dąży przez ostatnie cztery lata.

"Nie chcemy importu zachodnich ideologii, rewolucji obyczajowych. Chcemy, by nasze produkty znalazły się na zachodnich stołach!"

- zaznaczył.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl